İşte Ayrıntılarıyla Şehirdeki İşsizlik Rakamları

Toplamda 27 bin 238 işsizin olduğu Elazığ’ın işsizlik haritası belli oldu. Elazığ’da eğitim durumuna göre en yüksek işsiz oranı lise mezunlarından oluştu. Erkek işsiz sayısı ise kadın işsiz sayısından fazla.

İşte Ayrıntılarıyla Şehirdeki İşsizlik Rakamları

Kanal Fırat Televizyonu’nda yayınlanan Fırat Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İzzet Taşar’ın hazırlayıp sunduğu “Herkez İçin Ekonomi” programında işsizlik konusu ele alındı.

İŞKUR İl Müdürü Abdullah Balcı ve Fırat Üniversitesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gökçe Demirel’in konuk olarak katıldığı programda Elazığ’daki işsizlik haritası çıkarıldı.

Doç. Dr. İzzet Taşar’ın sorularını cevaplandıran İŞKUR İl Müdürü Abdullah Balcı, Elazığ’da kayıtlı işçi sayısının 54 bin 944, kayıtlı işsiz sayısının sayısının 27 bin 238 olduğunu belirtti. Erken nüsunun ise kadın nüfusuna oranla daha fazla işsiz olduğu bildirildi.

BALCI: 27 BİN 238 KAYITLI İŞSİZ VAR

Abdullah Balcı, “Elazığ’da kayıtlı iş gücümüz 54 bin 944, kayıtlı İŞKUR’a kayıtlı işsiz rakamımızda 27 bin 238. Yani 27 bin kişi de diyor ki benim mevcut işim var ama daha iyi niteliklerde, daha iyi şartlarda iş arayan; iş olursa çalışabileceğim durumunda da 27 bin kişimiz var. Burada erkek sayısı 14 bin 525, 27 bin 238’in 14 bin 525 kişisi erkek, 12 bin 713 kişisi de bayan iş arayan” ifadelerini kullandı.

Kayıtlı işsizlerden 2021 yılı içerisinde bin 815’i işe yerleleştirildi. İşe yerleştirilen erkeklerin oranı yüzde 78 iken kadınların oranı ise yüzde 22 oldu.

BALCI: İKİ BUÇUK AYDA BİN 815 KİŞİ İŞE BAŞLADI

Müdür Balcı, “Biz iki buçuk ay Ocak, Şubat ve Mart’ın 15’ine kadar bin 815 kişiyi İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirdik. Burada erkeklerin oranı bin 419 kişi erkek. Bu da oransal olarak yüzde 78’e denk geliyor. Bayanların sayısı da 396 kişi, o da yüzde 21 oranına tekabül ediyor. Yani iş aramada neredeyse eşit ama işe yerleştirmemizde de 3 katı” şeklinde konuştu.

BALCI: 6 BİN ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ VAR

Elazığ’daki işsizlerin eğitim durumuna göre %14’ü yüksek öğretim mezunu iken en yüksek oran %37 ile lise mezunlarında. İŞKUR İl Müdürü Balcı, “Üniversite 3 bin 300 kişi lisans mezunu işsizimiz var. Ön lisans işsizimiz de 2 bin 800 civarında. Toplamda 6 bin küsür üniversite öğrencisi işsizimiz var. 27 bin işsizin 6 bini ön lisans ve lisans mezunu. Burada İŞKUR aracılığıyla da istihdam ettiklerimizle baktığımızda genelde ilköğretim düzeyinde işe yerleştirdiğimiz kişiler oluşturuyor” dedi.

Yaş gruplarına göre yapılan analizde ise 20-24 yaş arası nüfus toplam işsizlerin içerisinde %30’luk oranla en fazla paya sahip. İşverenlerin Elazığ İŞKUR aracılığıyla talep ettiği mevcut işçi sayısı bin 736. Bunların %40’ı nitelik gerektirmeyen işler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasky23
hasky23 - 3 hafta Önce

kpss 85 sözlü mülakata girdim 20 verdiler. Sizi Allaha havale ediyorum. Keşke Elazığlı olmıyaydım. Evimiz ağır hasar aldı 89 binlik poliçeye 1780 lira ödediler. Allah AKAPE NİN belasını versin milletvekillerinin de.......

ersan bulut
ersan bulut - 3 hafta Önce

sen boyle bela okumaya devam edersen daha beter olursun.Öncelikle en kotuye dahi sükret hakkini yiyenleride Allaha birak....

Ali
Ali - 3 hafta Önce

Şunu aklınıza not alın Elazığ da dayısı olana iş var üniversite mezunu lise mezunu olmuşsun boş dayın varsa en kral işte çalışırsın dayın yoksa önünde 1 milyon diploman ve belgen olsada boş

SIRADAKİ HABER

banner7