Kabineye Yeni Atanan İsimler Kimdir?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 3 bakan değişti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na Vedat Bilgin, Ticaret Bakanlığı'na ise Mehmet Muş yeni bakanlar oldu. Peki, yeni bakanlar kimdir?

Kabineye Yeni Atanan İsimler Kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile yayımlanan Resmi Gazete’de bakanlar kurulunda değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklik sonucunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na Vedat Bilgin, Ticaret Bakanlığı'na ise Mehmet Muş atandı.

DERYA YANIK KİMDİR?

Avukat Derya Yanık, 1972 yılında Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kadirli’de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aralık 1996 itibariyle İstanbul Barosu’na bağlı olarak Avukatlık Stajını tamamladı. Aynı tarihten bu yana serbest avukat olarak çalışmaya devam ediyor. AK Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olup 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AK Parti Grup Sözcülüğü görevlerinde bulunan Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına görevine getirildi.

VEDAT BİLGİN KİMDİR?

Vedat Bilgin 22 Eylül 1954 yılında Bayburt’un Aydıntepe  İlçesi’nde doğdu. Türk sosyolog, akademisyen, bürokrat ve yazar. Ziya Gökalp'ten Mümtaz Turhan ve Erol Güngör çizgisine, Türk Milliyetçiliği, Demokrasi, Sosyal Politika, Türkiye'de bilim, üniversite ve modernleşme sorunu ile ilgili fikri ve bilimsel çalışmalar yapmış, sosyolog, bilim adamı ve yazardır. TBMM 25. ve 26. Dönem Ankara Milletvekilidir. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi, AGİTPA (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi) Türk Grubu Başkanı olarak görev yapmıştır. T.C. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görevlerinde bulunan Bilgin, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na getirildi.

MEHMET MUŞ KİMDİR?

Mehmet Muş 1 Mayıs 1982 tarihinde Trabzon’un Sürmene İlçesi’nde doğdu., Türk siyasetçi, Ekonomisttir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 24.,25. ve 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekilliği yaptı. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için ABD'ye gitmiştir. Washington State University School of Economic Sciences'de Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Özel sektörde Bütçe Planlama ve Raporlama Uzmanı olarak çalıştı. Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında Ekonomi Doktorasını tamamladı. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'den İstanbul Milletvekili olarak seçildi. TBMM’ de Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı. Aynı dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde bulundu. NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AK Parti Genel Merkez Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Numan Kurtulmuş'un Başbakan Yardımcılığı görevine atanmasından sonra, 27 Ağustos 2014 tarihinde yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Kongresinde Ekonomiden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Genel Kurulunda yeniden AK Parti MKYK üyeliğine seçilen Muş, Ticaret Bakanlığı görevine getirildi. Muş, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 14:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzon
Trabzon - 2 hafta Önce

Trabzonun 4 olan Bakanlık sayısı 3 e düşmüştü. Mehmet Muş Bakan yapılınca Trabzonu Bakan sayısı tekrar 4 oldu.

61
61 @Trabzon - 2 hafta Önce

Sadece Trabzonun köprübaşı ilçesinde 3 bakan yapıldı.

Ne değişecek
Ne değişecek - 2 hafta Önce

Memur bunlsr. Gel, hadi git...

Gakgo
Gakgo - 2 hafta Önce

Elazığ a yine bişey yok .

SIRADAKİ HABER

banner103