Kadınlar Ruh Sağlığınıza Dikkat Edin

Kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla ruh sağlığı hastalıkları görüldüğünü belirten uzmanlar, konunun ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kadınlar Ruh Sağlığınıza Dikkat Edin

Kadınların ruh sağlığı ihmal edilmesi gereken bir konu… Bu konuda uzmanlar uyarılarda bulunuyor.

BALIBEY: KADINLARDA GENELDE PSİKİYATRİK PROBLEMLER ERKEKLERE GÖRE İKİ KAT FAZLA GÖRÜLMEKTEDİR

Mediline Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Balıbey, “Kadının sağlığı toplumumuzda ihmal edilen, gözden kaçırılan bir halk sağlığı problemidir. Kadınlarda genelde psikiyatrik problemler erkeklere göre iki kat fazla görülmektedir. Kadınların hassasiyetleri, sosyal ekonomik durumları, sosyal destekleri, travma durumları erkeklere göre daha fazla bulunabilmektedir. Aynı zamanda onların hassasiyetleri daha fazladır. Gelecek nesillerin yetiştirilmesinde kadınlarımızın çok önemli rolü olduğu için toplu ruh sağlığı açısından da gelecek nesillerin sağlığı, fiziksel sağlığı, ruhsal sağlığı açısından gerçekten çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

BALIBEY: İLAÇLI VE İLAÇSIZ TEDAVİLERİMİZ SÖZ KONUSUDUR

Doç. Dr. Balıbey, “Doğum öncesi ve doğum sonrası depresyon dediğimiz durum olabilmektedir. Kaygı bozuklukları, panik bozuklukları, doğum sonrası skiroz dediğimiz durumlara sıklıkla rastlamaktayız. İlaç kullanamayacağını düşünerek bu insanlar müracaat etmemektedir. Halbuki hem ilaçlı hem de ilaçsız tedavilerimiz mümkündür. Bu dönemde depresyon yaşayan bayanlar özellikle erken doğuma, düşük doğum ağırlığı gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Çocuk bağlanması aksamakta, beslenme bozuklukluları ortaya çıkmakta, uyku problemleri gözlenmekte. Çocuğa bağlanmakta problem yaşamakta. Gerçekten sıkıntılı süreçler yaşayabilmektedirler. Bunun için tedaviler çok önemlidir. İlaçlı ve ilaçsız tedavilerimiz söz konusudur. İlk 3 ay genelde ilaç verilmez. Üçüncü aydan sonra aksine kullanabileceğimiz aşılar vardır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109