Kanatlı Baraj Gölü’nün Çevresi Ağaçlandırılıyor

Elazığ’da yapılan Kanatlı Baraj Gölü’nün çevresinde ağalandırma çalışmaları başladı.

Kanatlı Baraj Gölü’nün Çevresi Ağaçlandırılıyor

Elazığ’da yapılan Kanatlı Barajı’nın çevresi ağaçlandırılıyor.

“TARIMSAL İSTİHDAM İMKANI SAĞLAYACAKTIR”

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “20 Ekim 2020 tarihi itibariyle su tutmaya başlanan Elazığ Kanatlı Barajında 20.05.2021 tarihi itibariyle su seviyesi 1299.50 kotuna kadar yükselmiş olup, 14.5 milyon metreküp depolama hacmine ulaşmıştır. Elazığ Kanatlı Barajı ve Sulaması Projesinin maliyeti 2020 yılı fiyatlarıyla, 185 milyon TL baraj inşaatı, 210 milyon TL sulama şebekesi inşaatı ve 30 milyon TL sulama alanında yapılan arazi toplulaştırma bedeli ve baraj göl alanı kamulaştırma bedeli olmak üzere toplam 425 milyon TL’dir. Böylece temelden 79 metre yüksekliğinde, kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde ve 4,9 milyon m3 gövde dolgu hacmine sahip olan Elazığ Kanatlı Barajında depolanacak 43,90 milyon m3 su ile arazi toplulaştırması da yapılan Elazığ ili Karakoçan ve Kovancılar ilçe sınırlarında bulunan Demirci ve Kuşcu Ovalarında yer alan 19 köyün içinde bulunduğu 70.920 dekar tarım arazisinin cazibeli borulu basınçlı sulama şebekesi ile 2021 yılı sulama sezonuyla birlikte sulanması temin edilecek ve yılda 79 milyon TL tarımsal sulama faydası ve 21.000 kişiye tarımsal istihdam imkanı sağlayacaktır”

“YAŞAM STANDARDINI YÜKSELTTİĞİ İÇİN GÖÇÜ ÖNLÜYOR”

“DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan Elazığ ilimizde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla şehrin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşların içme ve kullanma suyunu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Elazığ merkez ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. Son yıllarda cazibeli borulu basınçlı modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyan DSİ, modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa yardımcı oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ederken, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor”

DÜNDAR: HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM

“Diğer taraftan Kanatlı Barajı Gölü çevresindeki hazine, orman, DSİ alanlarının ağaçlandırılması suretiyle toprak erozyonunun önlenmesi, piknik alanlarının oluşturulması, çevrenin korunması amacıyla DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda Elazığ Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından söz konusu alanların ağaçlandırılması için teraslama çalışmalarına başlanmış olup, uygun mevsim şartlarında yapılacak fidan dikimi ile hedeflenen amacın  gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. DSİ 9. Bölge Müdürümüz Mahmut DÜNDAR, bu gayretli ve takdire şayan çalışmalarından dolayı Elazığ Orman Bölge Müdürümüz Mehmet Salih ÇETİNER’ e ve ekibine teşekkür ederek, yapılacak fidan dikimi çalışmalarını da sabırsızlıkla beklediklerini ifade ederek, hayırlara vesile olmasını diledi” açıklaması yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103