Kanser Aşısının Sonuçları Başarılı

COVID-19 aşısında başarıya ilk ulaşan Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kanser aşısı çalışmaları meyvelerini verdi. Pankreas kanseri üzerine yapılan çalışmada, mRNA tabanlı aşının denemeleri başarılı bulundu.

Kanser Aşısının Sonuçları Başarılı

mRNA tabanlı ilk koronavirüs aşısını geliştiren Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin hedefinde kanser aşısı var.

Bir süredir devam edilen klinik çalışmalarda aşama kaydedildi ve ilk sonuçlar, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin yıllık konferansında açıklandı.

Hastaların yarısı iyileşti

Aşı çalışmaları 16 pankreas kanseri hastası üzerinde yapıldı.

Hastalara, ameliyat sonrası belirli aralıklarla 9 doz aşı uygulandı. mRNA tabanlı aşı olumlu sonuçlar verdi ve hastaların yarısı kanseri yendi.

Yapılan açıklamada aşının, bağışıklık sistemini tümör hücrelerine karşı harekete geçirdiği belirtildi. Bu şekilde kanseri durdurmayı başardığı ifade edildi.

"İYİLEŞMESİ ZOR TÜMÖRLERİN TEDAVİSİNDE ÇIĞIR AÇMAK İSTİYORUZ"

Aşıya olumlu yanıt vermeyen sekiz hastadan altısının kanseri ise bir yıl sonra nüks etti.

Özlem Türeci, pankreas kanseri için geliştirilen aşının, diğer kanserler için de umut verici olduğunu söyledi.

"Kanser aşısı alanında uzun süredir devam eden araştırmalarımız ışığında bu zorluğun üstesinden gelmekte kararlıyız. İyileşmesi zor tümörlerin tedavisinde yeni bir çığır açmaya çalışıyoruz."

Türk bilim insanlarının başarısı bilim dünyasında da takdirle karşılandı.

New York'taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi'nin baş araştırmacısı Dr. Vinod Balachandran, "Erken sonuçlardan çok heyecanlıyız” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109