Karlıova'da Kış Kurak Geçti

Adını karlı ovalarından alan Bingöl'ün Karlıova ilçesinde bu sene kış, kurak geçti. Yarım asırdan fazladır ilk defa kışı bu kadar kurak geçirdiklerini söyleyen vatandaşlar, yazın kurak geçmesinden endişeli.

Karlıova'da Kış Kurak Geçti

Adından her kış mevsiminde sıkça söz ettiren Karlıova ilçesi, bu yıl beklenilen kışı yaşamadı. Kar yağışının 20-25 santimi geçmediği ilçede yağışların azlığı nedeniyle vatandaşlar, yaz ayının kurak geçmesinden endişe ediyor.

“KAR YAĞIŞI OLMADI KURAKLIK YAŞAMA TEHLİKESİ VAR”

Muş’un Varto ilçesinde doğduğunu yaklaşık 50 yıldır Bingöl'ün Karlıova ilçesinde yaşadığını belirten 75 yaşındaki Abdurrahman Sever, kuraklığın yaşanmasından dolayı endişeli olduğunu söyledi. Sever, “Yaklaşık 50 yıldır Karlıova’da yaşıyorum. Onca yıl bu aylarda böyle güzel ve güneşli geçen günler yaşamadık, görmedim. 1956 yılında Muş’un Varto ilçesinde hiç kar yağmadı kış mevsiminde ve Nisan ayında yağmıştı. O zamanları da gördüm. Bu sene beklenilen kar yağışı olmadı kuraklık yaşama tehlikesi var. Ben o yönden çok endişeliyim. Keşke kar her yıl yağdığı gibi yağsa” dedi.

“BEREKET KARDADIR”

Kar yağışının bol olduğu zamanların bereketli geçtiğini söyleyen 70 yaşındaki Hasan Demir ise, “Bu yaşıma rağmen ilk kez böyle bir sezon ile karşılaşıyorum. Keşke kış ayını yaşamış olsaydık, kar yağışı olsaydı. Bereket kardadır” diye konuştu.

“KEŞKE BİRKAÇ METRE KAR YAĞIŞI OLSAYDI”

İlçe sakinlerinden 70 yaşındaki Mehmet Reşit Söğüt ise, “Bu zamana kadar bu kadar güzel ve temiz bir hava görmedim. Büyüklerimize de sorduk, bu mevsimde bu hava şartlarına onlar da şahit olmamış. Yağmur var ancak kar yağış yok. Keşke birkaç metre kar yağışı olsaydı. Kış mevsimini özledik” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7