“Kayıt dışı istihdamın ciddi cezaları var”

SGK İl Müdürü Ayhan Tuncer, kayıt dışı istihdama dikkat çekerek işverenleri uyardı. İl Müdürü Tuncer; kayıt dışı istihdama olduğunda ciddi cezaların verildiğini hatırlattı.

“Kayıt dışı istihdamın ciddi cezaları var”

Sosyal Güvenlik Kurumu Elazığ İl Müdürü Ayhan Tuncer kayıt dışı istihdamla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

TUNCER: CİDDİ HAK MAHRUMİYETLERİ SÖZ KONUSU OLABİLİYOR

İl Müdürü Tuncer; işletmelere 20’ye yakın teşvik uygulamalarının olduğunu hatırlatarak bunların birçoğunun kayıt dışı istihdamın önüne geçmek için hazırlandığını belirterek, “Sosyal güvenlik anlamında çalışan vatandaşlarımızın sosyal güvenliğinin sağlanması noktasında 18-20’ye yakın teşvik uygulamamız var. Bu teşvik uygulamalarımızdan biri şu; kayıt dışı istihdamın olması durumunda teşvikten istifade edilmesi gibi bir durum söz konusu. Gerek kamuda, gerek malum biliyorsunuz eğitim ve öğretim sezonu açıldı. Servis araçlarımızda, toplu taşımalarda emniyetimiz ciddi anlamda piyasada denetim yapıyor. Denetimler neticesinde kayıt dışı istihdam ile ilgili ciddi ceza verilmesi ile kalmayıp geriye dönük asgari ücretlendirmeden tutunda sunduğumuz ilave istihdam teşviklerine varıncaya kadar ciddi hak mahrumiyetleri söz konusu olabiliyor” dedi.

TUNCER: HASSASİYET GÖSTERİLMESİNİ İSTİYORUZ

Müdürü Ayhan Tuncer, “İşletmelerimiz kayıt dışı istihdam noktasında hassasiyet göstermeleri, çalışan işçilerimizin mutlak suretle istihdamının sigorta girişinin yapılmasında özel önem ve gayret göstermesini istiyoruz. Çünkü idari para cezalarımızın dışında kayıt dışı istihdam söz konusu olduğunda kayıt dışı istihdamda idari para cezası söz konusu. Ancak esas sıkıntı idari para cezalarının dışında teşviklerden istifade edememe gibi ciddi rakamlar söz konusu. İşverenlerimizin böyle durumlarla karşı karşıya kalmasını istemiyoruz. Bu açıdan çalışan işçinin sosyal güvenliğinin sağlanması noktasında hassasiyet gösterilmesini istiyoruz” diye kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109