Kaymakam Vural Türk Mutfağı Haftasında Kolları Sıvadı

Türk Mutfağının zenginliğine dikkat çekmek isteyen Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural, kadınlarla birlikte mutfağa girip Elazığ’a özgü Harput ve içli köfte yaptı.

Kaymakam Vural Türk Mutfağı Haftasında Kolları Sıvadı

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası nedeniyle ülke genelinde birçok etkinlik yapılıyor. Bu çerçevede Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural, ilçedeki kadınları Elazığ’a özgü yemekleri yapması için Öğretmenevine davet etti.

Kadınlar yemek yaparken Kaymakam Vural’da kolları sıvayıp önlüğü takarak mutfağa girdi. Kadınlarla birlikte çalışan Kaymakam Vural, kente özgü Harput ve içli köfte yaptı.

Usta bir aşçı gibi yemekleri pişiren Vural, ardından kadınlar ve çalışanlarla birlikte yaptığı köfteleri yedi. Kültürel kodları oluşturan örf, adet, gelenek ve yemeklerin bir sonraki kuşaklara aktarılması gerektiğini vurgulayan Kaymakam Vural, buna dikkat çekmek amacıyla mutfağa girdiğini söyledi.

VURAL: YEMEKLERİN BİR SONRAKİ KUŞAKLARA AKTARILMASINI İSTİYORUZ

21-27 Mayısın Türk Mutfağı Haftası olarak kutlandığını belirten Kaymakam Yunus Emre Vural, “Bizde kadınları öğretmenevine davet ettik. Kolları sıvadık mutfağa girdik. Elazığ’ımıza özgü Harput köfteyi ve içli köfteyi yaptık. Dünya mutfakları içerisinde Türk mutfağının çok müstesna bir yeri olduğunu düşünüyorum. En önemli mutfaklardan bir tanesidir. Anadolu coğrafyası, pek çok medeniyete başkentlik ve çeşitli dinlere ev sahipliği yapmıştır. Birçok kültürün kaynaştığı çok önemli bir coğrafyadır. Dünyanın göz bebeği diyebileceğimiz bir coğrafyadır. Bu kadar örf ve adetin kaynaştığı yerde yemeklerinde çeşitli olması son derece doğaldır. Elazığ’ımıza özgü Harput ve içli köfteyi biz bugün mutfağa girip hemşerilerimizle beraber yaptık. Biz kültürel kodlarımızı oluşturan bizi biz yapan örf, adet, gelenek ve yemeklerin bir sonraki kuşaklara aktarılmasını istiyoruz. Unutulmamasını, günlük hayatın içerisinde devam ettirilmesini istiyoruz. Buna dikkat çekmem amacıyla bizde mutfağa girdik” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
.
. - 4 ay Önce

Kaymakam bey bırakın bu yemek memek işlerini sivricede halk perişan olmuş 2 seneyi aşkın daha yeni evler teslim ediliyor çarşı halen teslim edilmemiş bir an önce bitir de bir icraat görelim

.
. - 4 ay Önce

Kaymakam bey bırakın bu yemek memek işlerini sivricede halk perişan olmuş 2 seneyi aşkın daha yeni evler teslim ediliyor çarşı halen teslim edilmemiş bir an önce bitir de bir icraat görelim

Hazar mahallesi
Hazar mahallesi - 4 ay Önce

Hazar mahallesi kentsel dönüşüm ne halde

Sivriceli
Sivriceli - 4 ay Önce

Kaymakam bey kültür mahallesini biran evvel yıkın yoksa millet enkaz altında ölecek

Sivriceli
Sivriceli - 4 ay Önce

Kadınları davet ettik demişsiniz de sayın Kaymakamım ikiside personeliniz diğeride personelin bacısı. Bari gerçekten birkaç tane de personeliniz olmayan kadın çağıraydınız .

Hazar
Hazar - 4 ay Önce

Sayın Kaymakamım üç senedir kültür mahallesinde yıkılan evlerimiz yapılmadı mağduruz birazda bizim sorunlara eğilseniz .

SIRADAKİ HABER

banner109