Keban Barajı Coştu

Fırat Havzası coştu. Sırasıyla Keban, Karakaya, Atatürk ve Birecik gibi… Özellikle 2017’de yaşanan kuraklık nedeniyle tuttuğu su miktarı dibe yaklaşan Keban, adeta tarihi günlerini yaşıyor.

Keban Barajı Coştu

Fırat Havzası’nda yer alan başta Keban olmak üzere birkaç kuruşla en ucuz elektrik üretim kaynağı olan dev barajlara kapaklarını açmak zorunda bırakacak kadar su geliyor.

Keban’da, maksimum işletme kodu 845 metre. Var olan su, hemen hemen bu düzeye kadar çıktı. Enerji yönetimi, kapakları açmak yerine elektrik üretiminde barajlara yükleniyor. Birkaç kuruşa elektrik üretiliyor.

Keban’da, elektrik üretiliyor ve su bir sonraki baraj olan Karakaya’da toplanıyor. Benzer üretim zinciri, havzadaki diğer barajlarda da yineleniyor. Su tekrar tekrar üretimde kullanılıyor.

Bu nedenle Keban Barajı’na gelen su miktarı büyük önem taşıyor. Özellikle 2017’de yaşanan kuraklık nedeniyle tuttuğu su miktarı dibe yaklaşan Keban, adeta tarihi günlerini yaşıyor. Keban’da, maksimum işletme kotu 845 metre. Barajda halen var olan su, hemen hemen bu düzeye kadar çıktı.

Enerji yönetimi, kapakları açmak yerine elektrik üretiminde barajlara yükleniyor. Barajlardan birkaç kuruşa elektrik üretildiği için ortalama elektrik üretim maliyeti düşüyor. Türkiye; Rusya, İran ve diğer ülkelere ithal ettiği ve elektrik üretiminde kullandığı doğalgaz için daha az para ödüyor. Bu sayede vatandaş, ekonomik kriz nedeniyle daralan bütçesinden elektriğe daha az para ödüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yokadım
yokadım - 2 yıl Önce

birkaç kuruşa elektirik üretiyor ne güzel .. vatandaş hala deli gibi zamlı ödemeye davam edıyor nasıl olacak .....Bumu yonetım şekli

Yılmaz Işıkver
Yılmaz Işıkver - 2 yıl Önce

Ne güzel bir haber

eren
eren - 2 yıl Önce

vatandaş az mı ödüyor ????

SIRADAKİ HABER

banner7