Komşuda Sular Durulmuyor, Elazığ'da Sistem Tıkır Tıkır İşliyor

Komşu şehir Malatya’daki İnönü Üniversitesi’nde sular durulmuyor. Final sınav sorularının çalındığı İnönü Üniversitesi’nde bu kez de sınav sisteminde yapılan köklü değişiklik öğrencilerin tepkisine neden oldu. İnönü Üniversitesi’nde bu gelişmeler yaşanırken, Fırat Üniversitesi’nde sınav sistemi sorunsuz devam ediyor.

Komşuda Sular Durulmuyor, Elazığ'da Sistem Tıkır Tıkır İşliyor

İnönü Üniversitesi’nde yaşanan olaylar Malatya’daki öğrencilerin tepkisini çekmeye devam ediyor.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ’NDE SINAV SORULARI ÇALINDI

Geçtiğimiz günlerde İnönü Üniversitesi’nde final sınav soruları çalınarak sızdırılmıştı. İnönü Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (İNUZEM), zorunlu ortak dersleri olarak tanımlanan ve 10 Ocak 2020 tarihinde yapılan Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil derslerine ait final sınavları ile bu derslere ait, 24 Ocak tarihinde yapılacak bütünleme sınavlarının iptal edildiğini duyurmuş, ancak sınavların iptal edilmesinin nedeni olarak herhangi bir gerekçe göstermemişti. 4 günlük suskunluk sonrası soruların çalındığı ve dağıtıldığı iddiası doğrulandı.

REKTÖRLÜK: SINAVLAR İPTAL EDİLMİŞTİR

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü “Öğrencilere Duyuru” başlıklı bir açıklama yaptı. “10 Ocak 2020 tarihinde yapılan 5i dersleri sınavları iptal edilmiştir. Soruların çalınmasından ve yayılmasından sorumlu olduğu tespit edilen personel hakkında idari soruşturma açılmış olup ilgili personel, soruşturmanın sağlıklı yürümesi açısından açığa alınmıştır. Ayrıca konuyla ilgili olarak Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur..”

 

5İ DERSLERİ NEDİR?

İNUZEM ortak dersleri olan, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil, 2547 Sayılı YÖK Kanunu’nda tarif edildiği madde yeri nedeniyle 5i dersleri olarak tanımlanıyor.

TEPKİLER DİNMİYOR

malatyahaber.com internet sitesinin haberine göre İnönü Üniversitesi’nde yaşanan bu skandal öğrencilerin büyük tepkisini çekmiş ve birçok öğrenci mağdur olmuştu. Bu yaşananların ardından üniversitenin sınav yönetiminde değişiklik yapması da yine öğrencilerin tepkisine neden oldu.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ’NDE SINAVLARIN YAPILDIĞI HAFTA SINAV SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ

İnönü Üniversitesi’nde, 2019-2020 akademik ders yılı güz dönemi final sınavlarının yapıldığı hafta içinde sınav ve sınıf geçme sisteminin köklü biçimde değiştirilmesine yönelik tepkiler devam ederken, öğrencilerin eski sistemin devam ettirilmesi konusundaki taleplerinin görüşüleceği açıklanan Üniversite Senatosu toplantısının üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen, senatodan çıkan ya da çıkmayan kararlar konusunda bugüne değin henüz bir açıklama yapılmadı.

TOPLANTIDAN NE SONUÇ ÇIKTI BİLİNMİYOR

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, toplanarak öğrencilerin not sistemiyle ilgili taleplerini değerlendireceğini belirttiği Senato toplantısının akıbeti hakkında konuşmazken, not sistemine itirazlar konusunda öğrencilerin düşüncelerini gündeme getiren “İnönü Üniversitesi Öğrenci Topluluğu” adlı bir twitter hesabı ilginç bir iddiayı paylaştı.

ÖĞRENCİLERİN İSTEMEDİĞİ KARAR ALINDI İDDİASI

İddiaya göre, İnönü Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, öğrencilerin eski sisteme dönülmesi taleplerinin reddedildiği anlamına gelen bir mesaj yayınladı. İddiaya göre, öğrencilere hitaben yazılan söz konusu mesajda, “Rektörlüğümüzün talebi doğrultusunda 17 Mart 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ön lisans ve lisans yönetmeliği geçerliliğini korumaktadır” denildi. Söz konusu hesabın iddiasına göre, İnönü Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, yayınladığı bu mesajı bir süre sonra sildi. Öğrenciler bunun üzerine sosyal medyada toplanarak İnönü Üniversitesi’ne tepki dolu mesajlar yayımladı.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRENCİLER SIKINTI YAŞAMIYOR

İnönü Üniversitesi’nde bunlar yaşanırken, Fırat Üniversitesi’nde sistem adeta tıkır tıkır işliyor. Öğrenciler final sınavlarına girip sorunsuz bir şekilde tamamlarken sistemsel herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Ayrıca, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demidağ ise sınav haftası boyunca kütüphanede ders çalışan öğrencileri geceleri ziyaret ederek motivasyon vermişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 20:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Profesör
Profesör - 1 ay Önce

İnönü üniversitesi FIRAT üniversitesini 100 katlar. Yapmayın ilim irfan üretim için var üniversiteler. Binlerce işsiz ordusu her yıl merhaba diyor. Bunu haber yapın nitelikli eğitim ve çalışkan hocalara ihtiyaç var.

Gökhan KOÇ
Gökhan KOÇ - 1 ay Önce

Fırat Üniversitesi'nde 2013 yılında finaller bittikten sonra dersleri geçtikleri halde değiştirdikleri sistem yüzünden büte kalmak zorunda bırakıldı.Neden o zaman böyle bir şey yazılmadı? Konu Malatya değilde Türkiye'de ki eğitim sistemi olmalıydı..

Ali kelle
Ali kelle - 1 ay Önce

Fırat'ın rektörü kutuphaneye gidecegine hocalarina baksın. Butun dersleri AA BA veya BB olan öğrencilerin her sene nedense terk dersten devamlı olarak büte kaldıklarını hatta aynı adamın dersinden bütü bile gecemediklerini araştırsın. Sırf farklı düşünüyor diye öğrenciye hakkını vermeyen hocalarıyla konuşsun veya haksızlık karsisinda konuyu bir ust makama ulaşamadığı icin aktaramayan ogrencilerin durumunu konussun.

birisi
birisi - 1 ay Önce

abi siz harbi köylüsünüz aw bu nasıl haber yapacak başka haber mi yok? "orda sorun var bizde yok" siz kimsiniz?

Toplu Büt Faciası
Toplu Büt Faciası - 1 ay Önce

Fırat üniversitesinde sistem tıkır tıkır işliyor derken? Sınav esnasında adam olsaydınız hanımefendi olsaydınız çalışsaydınız diyerek sınavın zor olmadığını iddia eden bir öğretim görevlisi var. Ve konunun ciddiyetini anlamanız için söylüyorum 68 öğrencinin girdiği bu sınavda 7 öğrenci devamsızlıktan 60 öğrenci ise 50 barajının altında kaldığı için bırakıldı. Sadece 1 öğrenci geçirildi. Bakın bu açık bir tehditti ve yapıldı. Sınav kağıdından en az 70 80 bekleyen öğrencilerin aldığı puan 10 15'tir. Bunu görmeyen öğrencisine bu konuyu sormayan bir sisteme tıkır tıkır demeniz komik olmuş. :)

Bir mühendis
Bir mühendis - 1 ay Önce

Malatyada şu oluyor bu oluyor deyip kendinizi mi avutuyorsunuz. Bu haberi yazan kişi Fırat Üniversitesinde okumamış belli. Hatta belki üniversite mezunu değil.

Vah vah
Vah vah - 1 ay Önce

Eğer bir yerde. Üretim yoksa insanların insan olarak değer verilmiyorsa orda sadece yalan yanlış ve reklam vardır.

Yorgun mühendis
Yorgun mühendis - 1 ay Önce

Gelip birde öğrencilere sorun finaller sorunsuz gidiyor sanılıyor fırat üniversite öğrenci düşmanı hayrına yapmıyorlar özellikle mühendislik fakültesi bunu da belirtelim hakkımız yeniyor.


SIRADAKİ HABER

banner7