Kripto Para Nedir, Güvenilir mi?

Dünyanın ve yatırımcının gündeminde artık kripto parada var. Altın ve dövizde olduğu gibi sanal parada da dalgalanmalar oluyor. İşin uzmanı kripto parayı merak edenler için anlattı.

Kripto Para Nedir, Güvenilir mi?

Kripto para son zamanlarda herkesin dilinde.

Hazine ve Maliye Bakanlığı da, dünya genelindeki kaygıları paylaştığını ve kripto paraya ilişkin Türkiye’deki gelişmelerin yakın takip edildiğini duyurmuştu.

Kripto para elle tutulmuyor cüzdanda saklanmıyor kendine has soğuk cüzdanı var, ancak orda iyi muhafaza edilmesi gerekiyor.

BİÇER: KRİPTO PARAYI SOĞUK CÜZDANDA SAKLAMAK GEREKLİ

Finans Uzmanı Erdal Biçer, “Hem borsaları var ve borsalardaki aldığını kriptoları şifrelerle soğuk cüzdana çekme var. Bu soğuk cüzdana çektiğiniz zaman kriptoları o sizde kalıyor. Onu artık kullanmak için şifreyi verip satmanız lazım. Hard diskde saklıyoruz. Tab dediğimiz cüzdanlar var. Cüzdanlarda şifreleri oraya kaydediyorsunuz. Özellikle özel kasalarda kimsenin ulaşamayacağız yerde saklayacaksınız. O kaybolduğu zaman kesinlikle paranız gider. Özellikle aldığınız zaman kriptoyu soğuk cüzdanlara çekin. Soğuk cüzdanlar dediğim; şifrelerle beraber alın. O şifreyi zaten sizden başka kimse bilmiyor. Bu şifreyi unutursanız, kaybedersiniz paranız da gider” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da reform paketinde kripto paraya dikkat çekmişti.

Belli bir kesim tarafından kripto para ilgi odağı ancak bilenler kadar bilmeyenlerde var.

İşin uzmanları kripto paraya olumlu bakıyor ancak dolandırılma konusunda da uyarıyor.

VİDEO

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 19:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Berke
Berke - 2 hafta Önce

Bir arkadaş oynadı parasını ikiye katladı ama harammış diyanet fetva vermiyor haberiz olsun

Gakgo
Gakgo - 2 hafta Önce

Kuyumcudan iyi olduğu kesin iki üç katı kazandırıyor devir sanal para

Elazığ lı
Elazığ lı - 2 hafta Önce

Diyanet kripto paraya haram diyor ama aynı diyanet Borsa da helal ürün üreten şirketlerin hisselerini almaya nasıl caiz oluyor. Borsa her türlü spekülasyona açık şu borsa kendi yapı itibariyle bile caiz değil aldığın şirketin helal ticaret yapıp yapmadığından değil yapısından dolayı aldığın şirketin satışı iyi şirket kar ediyor bakıyorsun hissesi düşüyor hani sen ortaktın niçin zarar ediyorsun bakıyorsun şirket zarar ediyor hisseler artıyor aldığın hisse senedi şirketin gerçek değeri değil borsada herşey sanal İslamiyet birleşip ortak olup iş yapmayı helal kılmış bu ortaklık borsa gibi bir yapı ile olmaz senin aldığın hissenin gerçek bir değeri yok şuna borsa kumar a benziyor yapısı itibariyle aldığı hisse senedi dolayısıyla çok büyük kayıplar yaşayanlar olmuştur ama bakıyorsun senin hisse kağıdın değer kaybetti battın o şirketin karı artıyor bu nasıl bir ortaklık alın teri olmadan 1 gecede zengin de olabilirsin dibe de batabilirsin borsa dan müslüman kişilerin uzak durması gerekir.

Borsa
Borsa - 2 hafta Önce

Borsa nın helal yanı kalmamış aldığın hisse senedi helal ticaret yapan şirket bile olsa illaki bankalar dolayısıyla faiz veya kredi çekmiştir sen helal ürün satıp satmadığına bakıyorsun ama şirket kredi kullanmış faiz almış veya vermiş olabilir sende şirket ortağı olduğun için bu faize ortak oluyorsun faiz zaten haram birde borsa kendi yapısı itibariyle her türlü süpikilasyona açık şirket kar ediyor hakkında bir haber çıkıyor hisse düşüyor sen normalde gidip o şirketin gerçek ortağı olsan tamam şimdi zaten borsa da oynamak terimi çıkmış hisseler artarken alıp düşerken satmak bu nasıl bir ortaklık o zaman karına veya zararına niye katlanmıyorsun kumar oynar gibi ya kazanırsam diye bilgisayarın başına oturup hisseleri takip etmek islama uygun islamın uygun gördüğü bir ticaret veya para kazanma olamaz ve caiz olamaz

Borsada oynamak
Borsada oynamak - 2 hafta Önce

Borsa şirkete ortak olmak ama bu ortaklık gerçek bir ortaklık olmadığı için elle tutulur bir ortaklık yok her şey sanal hisse senedi değeri o şirketin gerçek değeri değil şirket hissesini istediği fiyattan borsaya bırakıyor. İnsanlar borsanın diyelimki helal ürün üreten şirketin hissesini alsın alırken şirketin sahibine veya şirket yönetim kuruluna siz kredi veya faiz ile çalışıyor musunuz veya kazandığınız diyelimki helal parayı helal olmayan kurumlara yatırıyor musunuz kimin böyle birşey sorma yetkisi var bu yüzden helal üretim yapan şirketin hisse aldığını düşünürsün ama faiz veya kredi çekmişse veya kazandığı parayı faize yatırmışsa sende ortağı olduğun için kazancın haram olur. Zaten şu anki borsa kendi yapısı ile islama uymuyor hayali kağıtlar manipülasyon açık , spekülasyon var aldığın hisselerin gerçek bir değeri yok büyük şirketlerin borsayı dalgalandırıp ya yükseltip ya düşürmesi oluyor senin hissesini aldığın şirketin kar veya zarar etmesi senin hissen ile alakalı bile değil bu yüzden islamın ortak olun güçlenin birleşip bir iş yapın yapısına uymuyor. İslami borsa sistemi yok müslümanın uzak durması gerekir.helal kazancını haram kazanca dönüşür.

hüseyin
hüseyin - 2 hafta Önce

bir zamanların banker kastelli si

SIRADAKİ HABER

banner7