KURSDER Yönetim Kurulu Belli Oldu

Elazığ’da bu yıl kurulan Özel Öğretim Kursları ve Muhtelif Kursları Geliştirme Derneği KURSDER, yeni yönetim listesini belirledi.

KURSDER Yönetim Kurulu Belli Oldu

Elazığ’da 2021 yılı içerisinde kurulan Özel Öğretim Kursları ve Muhtelif Kursları Geliştirme Derneği’nin yönetim listesi belli oldu.

Elazığ’da eğitim ve öğretimin standartlarını yükseltilmesini hedeflediklerini ifade eden Elazığ KURSDER Başkanı Veli Aksu, derneğin kuruluş amacını açıkladı.

AKSU: SINAVLARA HAZIRLIK DERSLERİ 5880 SAYILI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE AÇIKÇA BELİRTİLMİŞTİR

Başkan Veli Aksu, “Milli eğitime bağlı 26 tane merkez 2 tane de ilçede olmak üzere toplam 28 kurs var. Sınavlara hazırlık ve okula takviye destek kursu kanunen verme hakkına sahip kurumlar. Bunun dışında ilimizde yüzlerce kursun amaçları dışında kaçak olarak veya amaçlarının dışında sınavlara ve okula hazırlık takviye derslerini maalesef vermektedir. Derneğimizin kuruluş amacı Elazığ da çok fazla illegal kurslar var.  Amacına uygun eğitim öğretim yapan 28 tane ruhsatlı kurs var 140’ın üzerinde de ruhsatsız ya da farklı adlar altında eğitim öğretim işini yapanlar var. Tabi bunların hiçbiri milli eğitime bağlı değil! Bunlar MEB’e bağlı olmayıp farklı kurumlara bağlı olup eğitim öğretim verimi hakkına sahip kurumlar değillerdir. Oysa sınavlara hazırlık ve okula takviye dersleri sadece milli eğitime bağlı özel öğretim kurslarına aittir. Bu derneği kurmamızda ki en büyük hedefte yine milli eğitime bağlı kurumlar sadece dernek üyesi olsun, eğitimini ticaretin önünde tutan kurumlarla biz dernek kuralım ve biz bu kurumlarımızı topluma tanıtalım diye bu derneği oluşturduk. Bu derneği kurarken birinci hedefimiz eğitimde ilimiz için güzel sonuçlar çıkarmak. İkinci hedefimiz ise Türkiye genelinde eğitim kalitesini yükseltip ve  bu merdiven altı kurumlarla mücadele etmek. Elazığ kursder bölgesinde en aktif olan en birikimli olan bir yönetim kurulunu içermektedir. Yani ilimizde uzun  yıllar özel öğretimde eğitimcilik yapan arkadaşlarımız var ve şuanda biz bölgemizde birçok ilin dernekleşmesinde katkıda bulunuyoruz ve konfederasyon kurulduğu zamanda inşallah Elazığ kursder bölgesinin temsilcisi olacaktır” ifadelerini kullandı.

AKSU: ’İLK BAŞLARKEN 70 TANE ÜYELİK TALEBİ GELDİ

Veli Aksu, “Biz bu derneğe ilk başlarken üyelik talebi olarak yaklaşık 70 tane talep geldi. Başvuru yapan kurslardan birçoğu üye kabul koşullarında etik kurallara uymadığını gördük. Tüzüğümüze göre; öncelikle eğitim-öğretim kadrosunu iyileştirmek, fiziki ortamını iyileştirmek, eğitim araç ve gereçlerini-çağdaş eğitim standartlarına uygun ortam sağlamak, ilkeli eğitim yapmak, öğrencisine,  velisine, personeline  ve öğretmenine hiçbir şekilde mağduriyet yaşatmamak ve üyeler arasında dayanışmayı yardımlaşmayı sağlamak yer alıyor. Bazı kursların bunları yapamayacağına karar verdiler ve bunlar dernekten ayrıldı. Dolayısıyla bizim burada üye kabullerimiz seçicidir. Yani amacımız ille de 100-150 üye değil! Milli eğitime bağlı olmayan illegal hiçbir kurumu kabul etmiyoruz ve bu standartları sağlamayan, taahhüt etmeyen hiçbir üyeyi almıyoruz” şeklinde konuştu.

AKSU: ÖZEL ÖĞRETİMDE BİR TİCARİ SEKTÖRDÜR AMA ÖN PLANDA EĞİTİMDİR

KURSDER Başkanı Aksu, “Elbette ki özel öğretimde bir ticari sektördür ama ön planında eğitim vardır. Ancak  ruhsatlı olmayan veya ruhsatındaki faaliyetlere uygun olarak eğitim yapmayan kursların ön planlarında ticaret vardır. Şimdi böyle olunca da bu defa öğrenci ve velilerin mağduriyeti yaşanıyor. Dikkat edersek son 6 yılda kurslar kapandıktan sonra 2015’ de bu illegallerin devam ettiği süre içinde şehrimiz  üniversite sınavında yerleştirmede hep 72 ile 78 il sıralamasına girmiş. Yani en sonlardayız! Çünkü eğitimde bir kalite kalmadı. Biz bunu arkadaşlarla bir araya gelip değerlendirdik. MEB’e bağlı olan ruhsatlı kurslarımızı ilimize tanıtmak öğrenci ve velilerimizin mağduriyet yaşamaması için dernekteki kurslarımızın tercih edilmesini sağlamak” dedi.

AKSU: DERNEK ÜYELERİ BİRBİRİYLE BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAKLAR

Kursder üyesi tüm kurumlar, eğitim kadrosundan tutun eğitim envanterlerinden; fiziki koşullarına kadar Ağustos ayına kadar problemleri giderme taahhüt aldılar. Yani sınıflarında kaliteli yayın,  tecrübeli ve iyi öğretmenlerle sözleşme yapılacaktır. Üye kurumlarımızın sıkıntılarının olduğu noktalarda bu dernek üyeleri birbiriyle gerek öğretmen gerek bilgi alışverişinde bulunacaklar, birbirlerinin eksiklerini tamamlayacaklardır. Her şeyden önce kaliteli bir eğitim vermek için kolektif çalışacaklar” diye konuştu.

AKSU: ÖĞRETMENDE PERSONEL DE HAKKINI ALSIN Kİ ÖĞRENCİNİN HAKKINI VERSİN

Kursder üyesi kurumlar öğrencisine, öğretmenine ve velisine verdiği taahhüdü eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Şayet getirmediği takdirde kurumlarımızdan herhangi biri bir yanlış yapmışsa bunun düzeltilmesi için uyarı verilecek. Bu yanlış düzeltilmediği zaman ise bu kurumu üyelikten çıkaracağız. Öğretmende personel de hakkını alsın ki öğrencinin hakkını versin. Bizim en büyük farkımız Elazığ’da ilk kez bir eğitimle alakalı  derneğin kuruluşudur.  Dernekteki 26 üyemizin de tek amacı var oda ‘Elazığ da eğitim-öğretim standartlarını artırıp bunu ülkemize yaymak’ Bu dernekte insanların bir siyasi amacı yok” ifadelerine yer verdi.

Başkanlığını Veli Aksu’nun yaptığı KURSDER derneğinin Başkan Vekilliğini Emrah Pamukçu, Genel Sekreterliğini de Eğitimci Eralp Sarıkamış yürütecek. KURSDER yönetim organları şu şekilde;

YÖNETİM KURULU

Başkan: Veli Aksu

Başkan Vekili: Emrah Pamukçu

Genel Sekreter: Eralp Sarıkamış

Sayman: Kamil Seçgin

ÜYELER

Osman Kökçü

Mehmet Örnek

İlyas Bulut

İbrahim Halisdemir

Yılmaz Yılmaz

Hıdır Gencer

Sinan Aslan

DENETLEME KURULU

Başkan: Rahmi Güler

Başkan Vekili: Erkan Kılıç

ÜYELER

Merve Gizem Karabulut

Ertuğrul Kilimci

Görhan Gençkal

Tuncer Turus

Fatih Murat Döğüş

YORUM EKLE
YORUMLAR
RUZ
RUZ - 1 hafta Önce

Devlet bu dershane, kursları kapatmadı mı?Isimler içerisinde bazı çağrışım yapanlar var,eğer ad,soyad benzerliği yoksa,bunlara Devlet soruşturma yapıyor mu?Bizden hatırlatması!

SIRADAKİ HABER

banner7