Madenliler Belirsizliğin Giderilmesini Bekliyor

Elazığ’ın yeraltı kaynağı bakımından rezervi en çok olan ilçesi Maden, yaşanan heyelan riski sonrasında atılacak somut adımları bekliyor. Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, halkın heyelanın tamamen önlenmesini ve ilçenin tamamının kentsel dönüşüme alınmasını istediğini söyledi.

Madenliler Belirsizliğin Giderilmesini Bekliyor

Yakın zaman önce heyelan riski ile karşı karşıya kalan ve İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile risk taşıyan bölgelerin boşaltılmasına karar verilen Maden ilçesi’nde vatandaşların tedirginliği sürüyor.

Madenliler, konutların ve iş yerlerinin yapılacağı yerlerin belirlenmesini beklerken; İlçe Belediye Başkanı Orhan Yavuz, yetkililere seslenerek, bölgenin boşaltılmasının sorunu bitirmeyeceğini söyledi.

YAVUZ: KONUTLARIN YAPILACAĞI YERLERİN BELİRLENMESİNİ BEKLİYORUZ

Yavuz, “ Heyelan bölgesi afete alınan bölge hemen hemen birçok aile yerlerini boşalttılar. Fakat risk bölgesine henüz bir çalışma yapılmadan şuan da biz şunu bekliyoruz. Öncellikle konutların yapılacağı yerlerin belirlenmesini bekliyoruz. Ama henüz bu süreç içerisinde çalışmalar çok yavaş bir şekilde ilerliyor. Henüz madenin afetten faydalanan konutların yapılacağı nokta belli değil. Biz buradan sizin aracılığınızla yetkililere seslenmek istiyoruz. Biran önce bu konutu olanların belli olması lazım. Henüz afat bölgesinde olup da müracaatını yapmayan sakinlerimiz var.  O bölgenin boşaltılması yeni bir yerde konut veya iş yeri yapılması madenin sorununu bitirmez. Bizim öncelikle heyelan bölgesinin önlenmesi lazım. Devlet büyüklerimizin bu konuda zaman kaybetmeden girişim de bulunması lazım” dedi.

İlçede yaşanan durumun olağanüstü bir durum olduğunu anımsatan Orhan Yavuz, konunun mevzuata takılmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın el atmasını beklediklerini söyledi.

YAVUZ: CUMHURBAŞKANININ ÖNCELİKLE TALİMAT VERMESİ LAZIM

Halkın tedirgin olduğunu ifade eden Orhan Yavuz, “Vatandaşlarımız haklıdır. Çünkü konutlarımız yapılacak deniliyor. Ama henüz yapılacak nokta belirlenmiş değil. Konutlarınızı, yerlerinizi boşaltın. Kiralar ödenecek dendi. Henüz kimse kira yardımından faydalanmış değil. Yani birçok şey söylendi. Dolayısıyla vatandaşımız bu belirsizliği görünce devletin yetkili ağızlarından çıkan sözlerin tutulmayacağını görünce tabi ki vatandaşımızın tedirginliği daha da artmaktadır. Biz özellikle şunu diyoruz, daha önce de söylemiştik. Burada olağan üstü bir şey söz konusu; burada Afat söz konusu, burada mevzuata uygun bir şekilde eğer mevzuat süreci takip edilirse bu sorun kısa sürede çözülemez ve heyelan madenin sorunu olur. Ve kat be kat artar. Biz olağan üstü durum olduğu için mevzuata takılmadan öncelikle işler yapılıp gerekirse sonradan mevzuatın buna uydurulması gerekiyor. Çünkü Cumhurbaşkanlığından orası afet bölgesi ve risk alan ilan edilmiş. Yani Cumhurbaşkanının öncelikle talimat vermesi lazım. Çünkü bu konu Sayın Valimizi de aşar. Sayın Valimize de gayretlerinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Ama valilik imkânıyla çözülecek ir durum değildir. Özellikle Cumhurbaşkanımıza bu konuya el atması lazım ve kesinlikle ve kesinlikle o heyelan olmadan heyelanın durdurulması lazım. “ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7