Malatya Kayısının Çekirdeğinden Büyük Gelir Sağlıyor

Malatya kayısının etinden ve sütünden faydalanmaya devam ediyor. Malatya’da yılın 9 aylık döneminde 5 bin 949 ton kayısı çekirdeği içi ihraç edilerek, 12 milyon 85 bin dolar gelir sağlandı.

Malatya Kayısının Çekirdeğinden Büyük Gelir Sağlıyor

Kayısının reklam ve tanıtımını iyi yaparak Baskil kayısısını da Malatya kayısısı olarak tanıtmaya devam eden Malatya, kayısının çekirdeğinden de büyük gelir sağlıyor.

2017- 2018 yılı ihracat sezonunda 94 bin 965 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştiren kentte, ülke ekonomisine 260 milyon 259 bin dolar girdi sağladı.

12 MİLYON 85 BİN DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ

Kayısının meyvesinin yanında çekirdeği de kent için önemli bir ihracat kalemi oluşturuyor. Geçen yıl Malatya’da 6 bin 100 ton kayısı çekirdeği içi ihraç edilerek, 14 milyon 743 bin 552 dolar girdisi sağlandı. Bu yılın ocak-eylül döneminde ise 5 bin 949 ton çekirdek içi ihracatı gerçekleştirilerek 12 milyon 85 bin dolar gelir elde edildi.

İç piyasada kabuklu çekirdek kilogramı 2 liradan, kabuksuz çekirdek ise 10 liradan alıcı buluyor.

“YÜZDE 80’İNİ İHRAÇ EDİLİYOR”

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, yaptığı açıklamada, kentte üretilen kayısı çekirdeğinin yaklaşık yüzde 80’nin ihraç edildiğini söyledi.

Bu yıl yaklaşık 50 ülkeye kayısı çekirdeği ihraç edildiğini anlatan Özcan, yılın 9 ayında bin 968 ton ihracatla Almanya’nın birinci, bin 331 ton ile İtalya’nın ikinci, 656 ton ile Hindistan’ın üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

“YILLIK ORTALAMA İHRACAT 6 BİN TON CİVARINDA”

Özcan, kentteki yıllık çekirdek rekoltesinin kuru kayısı rekoltesinin dörtte birine tekabül ettiğine vurgulayarak, şunları kaydetti: “100 bin ton kuru kayısı rekoltesi varsa 25 bin ton kabuklu çekirdek rekoltesi var demektir. 25 bin ton kabuklu çekirdekten ise yaklaşık dörtte bir oranında çekirdek içi kalıyor. Bizim yıllık çekirdek üretim kapasitemiz yıllık 7-8 bin ton. Yıllık ortalama ihracatımız şu an 6 bin ton civarında. Avrupa ülkeleri ve Amerika kayısı çekirdeğinde bizim için ciddi bir pazar. Çekirdek içinin kilogramı kalite ve kalibresine göre 1.5-2 dolar bandında ihraç ediliyor. Çekirdekte dünyada en önemli satıcılardan biriyiz.”

Çekirdeğin işlenmeden ihraç edildiğine değinen Özcan, “İthalatçı firmalar, tüketicinin kullanabileceği ambalajlarla pazara sunuyor. Kayısı çekirdeğinin Amerika ve Avrupa pazarında ciddi bir tüketicisi var.” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET KÜNKÜL
MEHMET KÜNKÜL - 2 yıl Önce

OHHHHHHHHHHH ÇOK EYİ OLİ ADAM SEÇMESİNİ BİLMEDİKDEN SONRA AH VAH ETSEN NE OLUR.DAHA DURUN BU İYİ GÜNLERİMİZ.YAKINDA ELAZIĞIN HERŞEYİNE SAHİP ÇIKARLAR KOFİKLER.

mehmet 2
mehmet 2 - 2 yıl Önce

kofik dediğiniz adamlar kaysının çekirdeğini, kabuğunu paraya çevirirken, siz elazığlılar saat 9-10 dükkan açmaya ve sonra da iş yok diye ağlamaya devam edin..

SIRADAKİ HABER

banner103