Malatya Kayısının Peşini Bırakmıyor

Malatya kayısısıyla birlikte Baskil’de üretilen kayısıyı da sahiplenen Malatya, kayısı üzerinden yeni bir atağa geçti…

Malatya Kayısının Peşini Bırakmıyor

Baskil ilçesinde yetişen kayısıların da ticaretini yapan ve şehir ekonomisine Baskil ilçesindeki kayısıları da alan Malatya; kayısı konusunda yeni bir çalışma yapıyor. 

Malatya’da, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası tarafından lisanslı depo kurulması için proje hazırlandı.
Kalkınma Bakanlığının onayına sunulan proje hayata geçirildiğinde, kayısının gerçek değerini bulması, fiyatta oluşabilecek spekülasyonların önüne geçilmesi sağlanacak.

Lisanslı depo sayesinde ilerleyen dönemlerde de üretici, depoya koyacağı ürün karşılığında alacağı senetle, istediği banka ya da kooperatiften borçlanma imkanına kavuşacak.

  

“SON AŞAMAYA GELDİK”
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, yaptığı açıklamada, “Malatya Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası ve bizim öncülüğümüzde Malatya’da lisanslı depo kurulumuyla ilgili son aşamaya geldik” dedi.

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında hazırlanan projenin Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilmesini beklediklerini anlatan Özbey, “Bunu gerçekleştirirsek, ilimizin üretimine, üreticisine, tüccarına ve ithalatçılarına bir noktada yardımcı olmuş olacağız” ifadesini kullandı.

  

“REKOLTE YÜKSEK OLDUĞUNDA ÖNEM ORTAYA ÇIKIYOR”
Kayısı rekoltesinin yüksek olduğu dönemlerde lisanslı deponun öneminin daha fazla ortaya çıktığını belirten Özbey, bu depoların ürünün bir miktarının muhafaza edilmesine imkan verdiğine, bunun da üreticinin elini rahatlattığına işaret etti. Özbey, “En azından elinizdeki malı kontrol altına almış olursunuz ki bu da satacağınız rakamları meydana getirir. Örneğin 100 bin ton rekolte yakaladığınız bir yılda 20-30 bin ton depolarsanız 70 bin tonu daha rahat ve istediğiniz fiyata satma fırsatına sahip olursunuz” diye konuştu.

 

PEKİ ELAZIĞ NE OLACAK?
Kayısı ile ilgili çalışmalarına her geçen gün bir yenisini ekleyen Malatya bu kez lisanslı depo çalışmalarına başladı. Türkiye genelinde Elazığ’ın Baskil ilçesinde yetiştirilen kayısılar büyük bir beğeni toplarken, Elazığ’da kayısı adına önemli bir adım atılmaması ise dikkat çekiyor. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103