Malatya Yolu’nda Yapılacak Olan Villa Projesi Tanıtıldı!

Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Emre Arolat Mimarlık’ın yürütücülüğünde ve Elazığ Belediyesi ile Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile gerçekleştirilen Malatya Yolunda yapılacak olan Umut - Elazığ Projesi’nin tanıtımı İstanbul’da gerçekleştirildi. Projeden elde edilen gelir şehrin kentsel dönüşümünde kullanılacak.

Malatya Yolu’nda Yapılacak Olan Villa Projesi Tanıtıldı!

Türkiye’nin kaçınılmaz gerçeği deprem, 24 Ocak 2020 akşamı, Elazığ’ı vurdu. Elazığ, merkez üssü Sivrice İlçesi olan, 6.8 büyüklüğünde depremle sarılmış, depremin ardından ise göz ardı edilen mimari ve sağlam olmayan binaların getirdiği acı bir kez daha yaşanmıştı.

Aynı acıların tekrar yaşanmaması için bir araya gelen Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Yeditepe Üniversitesi, Emre Arolat Mimarlık, Türkiye’ye örnek olacak “Umut – Elazığ” isimli sosyal sorumluluk projesini başlattı.

Elazığ için 600 bin metrekarelik bir alanı kapsayan, doğaya ve çevreye duyarlı, kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir ve alternatif mimari tasarım çözümlerinin yer aldığı Umut Elazığ projesinin tanıtımı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Proje tanıtım toplantısına Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan ve projede yer alanlar katıldı.  

Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, emeği geçenlere teşekkür ederek, Harput’un mimarisini yansıtan bir projenin olduğunu söyledi.

BAŞKAN DALAN: KÜLTÜRÜ DE İÇİNE ALAN BİR MİMARİ PROJE ÇIKMIŞ

Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan,“Bu proje ile ilgili özellikle şey şudur bu konu bana iletildiğinde bütün gücümle arkanızdayım dedim süper bir çalışma oldu. Hem Arolat adına hem de bizim mimarlık fakültesi dekanı ece kızım ve öğrencilerimiz bu projeye gönülden samimi bir inançla katıldılar dün son şeklini gördüm bazı sorularda sordum. Her şey güzel düşünülmüş. Kültürü de içine alan bir mimari proje çıkmış” diye söyledi.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: HER ALANDA ŞEHRİMİZİN GELİŞİM VE GELECEĞİNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDİYORUZ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, güçlü bir şehir inşa ederek, Elazığ’ı bir çok mega proje ile geleceğe hazırladıklarını söyledi. Başkan Şerifoğulları, “Güçlü bir şehir inşa etme hedefiyle Elazığ’ımızı geleceğe hazırlarken alt yapıdan üst yapıya kültürden, sanata her alanda şehrimizin gelişim ve geleceğine katkı sunmaya devam ediyoruz. Yaşadığımız 24 ocak depremi pandemi sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen, şehrimizin ihyasına nice medeniyetlerin vücut bulduğu kadim şehrimizi Elazığ’ı yep yeni meydanlar, yeni yaşam alanları, fuar ve kongre merkezi engelsiz yaşam merkezi gibi pek çok mega projemiz gibi ve elbette kentsel dönüşüm çalışmalarımızla geleceğe hazırlıyoruz” diye kaydetti.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: ELAZIĞ’IMIZIN VİZYONUNA DEĞER KAZANDIRACAK

Başkan Şerifoğulları, “24 Ocak 2020 yılı yaşadığımı 6.8 şiddetindeki deprem ülkemizin ve şehrimizin bir gerçeği olan deprem felaketine karşın daha duyarlı ve bilinçli olma gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur. Geleceğimiz adına atılacak en büyük adım depremle yaşayabilmeyi öğrenmek, yapı stoklarımızı depreme dayanıklı hale getirmektir. Devletimizin desteği ile şehrimizin eski yapı stokunun yenilenmesi adına güçlü adımlar atıldı. Can ve mal güvenliği esasta olan planlama doğrultusunda şehrimizi yeniden yapılandırırken hedefimiz halkımızın güven içerisinde yaşayabileceği minimum riskin bulunduğu modern bir kent oluşturmaktır. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerini kararlığımızla sürdürdüğümüz Elazığ’ımızın vizyonuna değer kazandıracak olan bir proje Umut Elazığ ile şehrimize çevreye duyarlı modern yaşam alanı kazandırılmış olacak” dedi.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: TÜRKİYE’DE 81 ŞEHRİMİZ İÇİN ÖRNEK TEŞKİL EDİLECEK

Başkan Şerifoğulları, Umut – Elazığ projesinin Türkiye’ye örnek olacağını vurgulayarak, “Elazığ’ın büyük bir heyecanla ve merakla beklediği umut Elazığ projesi çevreye duyarlı modern kent, kendi kendine yetebilen ekolojik yaşam alanı olarak inanıyorum ki Türkiye’de 81 şehrimiz için örnek teşkil edilecek. Projenin tamamlanmasıyla elde edilecek kaynak ise yine merkezimizde ki eski yapı stoklarımızın dönüşümünde kullanılacak” diye ifade etti.

VALİ YIRIK: ELAZIĞ TÜRKİYE’DEKİ 19. SIRALAMADAKİ YAŞANILABİLİR KENTLERİNDEN BİRİSİ

Törende konuşan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ’ın, yaşanabilir kentlerde ön sıralarda yer alan bir kent olduğunu ifade ederek, “Elazığ, Doğu Anadolu fay hattı üzerinde kurulmuş ve Türkiye’deki 19. sıralamadaki yaşanılabilir kentlerinden birisi. 591 bin nüfusuyla müteşebbis ruha sahip insanıyla ağzı dualı dürüst gakgoları ile gerçekten ülkemizde nadide köşelerden birisi. Ben bugün samimiyetle ifade ediyorum. Elazığ valisi olmaktan da gurur duyuyorum. Zor zamanda vali olarak atandık. Deprem sonrasında pandemi de buna eklendi ve bu zorlukların neticesinde artık her köşesi elbette Türkiye’nin olduğu gibi memleketimizin insanların ikametgah edebileceği yaşayabileceği nefes alabileceği bir destinasyon oldu” dedi.Vali Yırık, yapılan çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Umut Elazığ projesinde yer alan konutların sunumu gerçekleştirildi.

AROLAT: BİZ MİMARLAR ÖNCE KENDİMİZ BEĞENMEK İSTERİZ

EAA’nın Kurucu Ortağı Emre Arolat, proje konusunda çok iddialı olduklarını söyledi. EAA’nın Kurucu Ortağı Emre Arolat, “Bir mimarlık bürosu için Türkiye’de veya türkiye dışında çalışan herhangi bir mimarlık bürosu için dahi bu sürede üretilen bu projenin çok üst düzeyde bir en azından niceliğinin olduğunu iteliği konusunda da çok iddialı olduğumuzu söyleyebilirim. Umarım beğenirsiniz denildi, bizim için aslında önemli bir konu var biz mimarlar önce kendimiz beğenmek isteriz” diye kaydetti.

VİDEO:

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 10:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre
Emre - 10 ay Önce

Bu vizyon projeler güzel ama fabrikalar açın millet işsiz gençler işsiz şehrin nüfusu başka yerlere kayıyor iş sahaları açın Elazığımıza yazık etmeyin Elazığ çocuğu milliyetçi vatanının yanındadır Elazığ çocuğu şuan hakkettiği yerde değildir evine ekmek götüremeyen insanlarımız var onun hali bizim halimizdir Allah aşkına sahip çıkın Elazığ insanına

Okan
Okan - 10 ay Önce

YAZIK MEMLEKET BATMIŞTI BİR TEKMEDE BUNLAR VURUYOR! ZENGINLERE DEPREMDEN KORKMASINLAR DİYE KONUT YAPAN İLK BELEDİYE! BUNDAN ÖNCEKİLER EN AZINDAN AZ ÇOK GÜCÜ YETENİN ALABİLECEĞİ EVLER YAPMIŞLARDI. PEOJEDE EV GÖREN VARMI RUHSUZ BİR YAPI VE KURU OTLAR VAR.

Ruz
Ruz - 10 ay Önce

Adamlar önceden kapattıkları tarlalara villa yapıp yüksek fiyatla kompradorlara satma peşinde,çevrelerindeki müteahhitlere iş verme çabasında.Sehir merkezi harabe ,ne olacağı belli değil ,buralara kentsel dönüşüm götürüp,insanlara faydalı olmak yerine,kampanyasında kilere rant aktarma gayreti olarak görüyorum.Millet yüzbin TL bulup evini yaptıramıyor, şu fanteziye bakın.Kimden rey aldın,kimlere yaraniyordun.Daha düne kadar vatan haini diye aranan bu dalan da nereden çıktı.Yagmur yağdı,yarıklar kapandımı diyesin.

cansu23
cansu23 - 10 ay Önce

iş yok güç yok istihdam yok adamlar zenginlere villa yapıyo. Keşke bu şehirde doğup büyümeseydim.

Yavuz
Yavuz @cansu23 - 10 ay Önce

Mesele bu memleketi kabullenememek değil onu Bi çıkar aklından daha iyiye nasıl gider diye düşün proje çok güzel illaki proje içinde iş istihdamı olabilecek alanlar olacak fakaz güzel beğendim ama o masraf kentsel dönüşüme girecek bütün mahallelerin altyapı sorunundan tut çevre düzenlemesine kadar çoğu şeyi karşılar Dı tarihi Harput aman diliyor artık bir yerleri koruma altına alın harputta ki hamamlar eski harabe kalıntılar cirt atıyor millet tarihin üstünde korunan tek şey bir kalesi bir de eğri minare o kadar.

Kubra
Kubra - 10 ay Önce

Normal bir gelire sahip olan halk da bu projedeki evlerden satın alabilecek bu konsept mimari icerisinde yasayabilecekler mı acaba?
Mesela tek maaşlı bir memur ailesi burdan ev sahibi olabilecek mi?Yoksa üst düzey gelir seviyesindeki insanlar için mi yapilmakta? Çünkü depremden hepimiz çok korkuyoruz sadece zenginler degil

Massey
Massey - 10 ay Önce

İs alani iş sahasi fabrika tesis lazim insanlara iş lszim siz hals yok 28 kat yok villa yok avm yok rezidans millet iş ariyor villa kime yapiliyor zengine resmen insanlarla dalga geçmektir bu lale devrini tarih derslerinde anlatirdi hocalarim şimdi lale devrini yaşiyoruz zenginlik saltanatta 3 _5 kişi diğerleri bulamazi aşı

Bekir Gül
Bekir Gül - 10 ay Önce

Bu memleketin gençleri işsiz diyenler..!
Bir inşaatın kaç kalemi ihtiva ettiğini biliyor musunuz ⁉️
Yok zenginlere villa yapılıyor muş muş,,,
Fabrika yapılsa, bu kez de falana peşkeş çekiliyor diyecekler..!
Hatırlatma !.. Saka tekstil kalifiye eleman bulmakta zorluk çekiyor, haberiniz var mı ⁉️
Haydi diyelim Demir, Tuğla, Çimento vb fabrika yapıldı, eeee bu villa zenginlere dediğiniz malzemeler uzaydan mı gelecek

Benahol
Benahol @Bekir Gül - 10 ay Önce

İşveren işci bulamiyor diyorsun sen kendi evladini çocugunu kan emici patronlara saatlerce kole gibi çaliştirip canini cikarmasina raziysan gonder verdikleri 3 kuruş maaşa adamin canini cikariyorlar gelelim bahsettigin iñşatin içinde ihtiva eden malzemeye ihtivayi bilmem ama para babalarini ihya edecek malmeyi buluyorlar son olarak ne zaman fabrika açildi bu memlekette peşkeş dedikodularinin onunu şeffaf bir şekilde her kalemi her tuglayi her çiviyi nereye nasil harcadiklarini açiklasalar kimse konuşamaz eğri cetvelden doğru çizgi çikmaz devir eğri cetvellerin zamani

Mehmet Şejer
Mehmet Şejer - 10 ay Önce

PROJEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER.
DEMİRTAŞ LILARA DERNRK BAŞKANI


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109