Malatyalı Gazeteci, Elazığ ile Malatya'yı Kıyasladı

Malatyalı köşe yazarı Vahdettin Yiğitcan, Elazığ ile Malatya’yı kıyasladı. Köşe yazarı Yiğitcan, c başlıklı yazısında Elazığ’dan övgüyle bahsetti ve Elazığ’ın Malatya’ya göre daha gelişmiş bir şehir olduğunu ifade etti.

Malatyalı Gazeteci, Elazığ ile Malatya'yı Kıyasladı

Yıllardır süre gelen Elazığ ile Malatya rekabetini Malatyalı bir gazeteci köşesine taşıdı.

Malatyanethaber.com İnternet Haber Sitesi’nde köşe yazarı Vahdettin Yiğitcan “Elazığ ve Malatya Kıyaslamaları” başlıklı köşe yazısında her iki şehri karşılaştırdı.

Köşe yazarı Yiğitcan, Elazığ ve Malatya’nın önde olduğu alanları tek tek sıraladı ve Elazığ’ın Malatya’ya göre daha avantajlı ve daha gelişmiş bir şehir olduğunu dile getirdi.

İŞTE KÖŞE YAZARININ O YAZISI…

“Ben kendimi bildim bileli Elazığ ve Malatya ahalisinin bir kesimi arasında illerini çekiştirme anlamında dedikodu edilir, lehte ve aleyhte ileri geri konuşulur hep...

Bu dedikoduları da genellikle aidiyet duygularını ancak bu çekişme diliyle besleyenler köpürtürler...

Fanatik takım holiganlığı gibi illerin de holiganları maalesef var.

Eğitim seviyesi denklik arzeden kesimler arasında cereyan eder ve benzetmek kabilse, Elazığ ve Malatya taraftarları arasında yaşanır ateşli ağız dalaşları.

Konumuz, iki komşu ilimizin alt kültür düzeyinde zaman zaman gerçekleşen kıskançlık nöbetleri değil elbette.

Aslında ben çok farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Malatya taraftarlarını kızdırma pahasına...

Elazığ ve Malatya coğrafi konumları gereği farklı üstünlüklere sahip iki ilimiz.

Bu üstünlükler neler derseniz, şöyle: coğrafi bölge olarak Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl'ün tam ortasında bulunuyor.

Elazığ'ın bu merkezi konumu, hizmet odaklı bölge müdürlüklerinin de Elazığ'da olmasını zorunlu kılıyor.

Malatya'yı farklı kılan iki özelliği ise tarıma elverişli toprakları ve doğu ile batı arasındaki geçiş güzergâhı üzerinde bulunmasıdır. En kaba tasnifle farklılıkları bunlar.

Son 40 yılda doğudan aldığı göç nedeniyle Malatya'nın demografik yapısı adeta altüst oldu. Malatya'da Malatyalı bulmak zorlaştı deniliyor.

Bu arada Elazığ demografik yapısını koruduğu gibi Bölge Müdürlükleri sayesinde memur kenti olma özelliği ile Malatya'dan daha modern bir görünüme sahip.

Sık sık komşu vilayetimiz Elazığ'a çeşitli sebeplerle gidiyorum.

Ulaşımı çok çeşitli, geçtiğimiz yıl sefere konan Malatya-Elazığ arasında çalışan Bölgesel tren ilk tercihim.

Elazığ'da tesbit ettiğim Belediye hizmetlerindeki teknoloji kullanımı Malatya'da yok!

Elazığ'ın 15 farklı bölgesine konan, adına kiosk dedikleri teknolojik aygıtlarla yerli yabancı herkes, sayısız hizmete tek tuşla ulaşabiliyor. Bu kioskları Harput ve İstasyon Caddesinde bizzat gördüm ve inceledim.

Ayrıca Elazığ'da esnaf - müşteri ilişkilerinde, Malatya'dan çok daha saygılı bir iletişim dili var.

Elazığ yerel değerlerine çok ehemmiyet gösteriyor ve unutulmaması adına kültürel etkinlikler düzenliyor.

Resmi kurum çalışanlarının vatandaşa karşı davranışı kibar ve saygılı.

Malatya'da bir Malatyalı olarak karşılaştığım sorunlar sayısız denecek kadar fazla.

En başta toplu ulaşımın elektronik ücret yükleme cihazları yok denecek kadar az ve yetersiz.

Elazığ'daki kiosk dedikleri cihazlardan ödeme ve bilgilendirme anlamında Belediye hizmetlerini alabildiğiniz gibi, şehirdeki kültürel etkinliklere kadar, şehrin turistik tanıtımını tek tuşla görebiliyorsunuz. Elazığ Belediyesinin vatandaşın ayağına götürdüğü bu hizmet, teknoloji kullanımı bakımından çok önemli.

Malatya esnafının müşteriye karşı davranışı "Ahilik Geleneğiyle" hiç örtüşmüyor.

Malatya'da resmi kurum çalışanları adeta vatandaşa lütfederek davranıyor.

Bazı kurumlarda bizzat yaşadığım kabalık ve küstahlıkları zikretmiyorum.

Sonuç olarak kaba bir tasnifle diyebilirim ki:

Elazığ'a dışarıdan gelen memur kesiminin beraberinde getirdiği kültürel değerler, şehrin her noktasına sirayet etmiş durumda.

Yakın gelecekte Elazığ, özümsenmiş şehir kültürü açısından örnek gösterilecek iller arasında yerini alacak...

Malatya'da ise durum çok vahim, Malatya, aldığı niteliksiz göç nedeniyle kadim gelenek ve değerlerini her geçen gün daha da yitiriyor.

Malatya'nın mevcut gidişatı, aç gözlü, görgüsüz kalabalığıyla yönetilemeyen büyük bir kasabaya evrileceği yönünde hızla ilerliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 17:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Harun 23
Harun 23 - 1 ay Önce

Elasığ 6 serit cevre yolu tarihi yerler fazla 3 tarafı gölle kaplı malatyada sadece nüfus var Elazığ gelisen şehir altyapı kent ulaşim gelisecek önünde 6 yıl var malatya devlet destekliyor Elazığ kendi imkanıyla gelişen şehir

ŞEVKET BİLDİRİCİ
ŞEVKET BİLDİRİCİ - 1 ay Önce

BU KİŞİ GAZETECİ FALAN DEĞİL BÖYLE YAZIMI OLUR RESMEN HAİNLİK FESATLIK KIŞKIRTMA MAHALLE AĞZI İLE KONUŞMA YAPMIŞ EDİTÖR SİZDE BUNU HABER YAPMIŞSINIZ YAZIKLAR OLSUN SİZE...

Ne diyisin gakko
Ne diyisin gakko - 1 ay Önce

Bu zatı muhterem şahıs Elazığ'a geldiğinden emin mi..??

Mehmet
Mehmet - 1 ay Önce

Dar kapsamlı garip bir kıyaslama olmuş. Esnaf demiş biz de şikayetçiyiz, memur demiş abattmış, kiosk demiş çevremde kullanan görmedim. Ulaşım Elazığ'da berbat durumda, yollar, caddeler çok kötü, şehir planı, yapılaşma bitik. Malatya vatandaş için biraz daha fazla imkana sahip ama öyle uçmuş da değil. Diğer konular zaten ülkede ortak sorunlar.

mcd
mcd - 1 ay Önce

Biz Elazığlilari uyutuyor bence.

Mehmet
Mehmet - 1 ay Önce

18 Yıldır Malatya belediyesi para içinde yüzüyor, Elazığ belediyesi borçla debeleniyor. Bu zat Elazığ la dalga geçiyor aklınca. İkinci üniversite nerede Malatya da. Elazığ da üniversite varken Malatya da üniversite yoktu....

Bilgehan güngör
Bilgehan güngör - 1 ay Önce

Bence cok sacmalamis kimse bu kayle bile almam bu yaziyi

Bahadır
Bahadır @Bilgehan güngör - 1 ay Önce

Bu şehir mücahit felaketi yaşamasına rağmen daha modern bir kent. Turgut Özal döneminde başlayan AK Parti iktidarında zirveye ulaşan uğradığı haksızlıklara rağmen. coğrafi avantajı. tarih ve kültür varlıkları. doğa potansiyeli sayesinde yine de Malatya dan daha iyi noktada olan bir il

Kenan
Kenan - 1 ay Önce

Bu akıllı!!! bıdık her kimse Elazığ ı uyutmaya çalışıyor . 18 yolda kurutulan tüm bölge müdürlükleri ,kalkınma ajans merkezi, Büyükşehir, nerede bir öğren ....


SIRADAKİ HABER

banner7