Malatyalılar Kanyon Tartışmasıyla İlgili Ne Düşünüyor?

Malatya Valisi Aydın Baruş’un Elazığ sınırları içerisinde yer alan kanyonlarla ilgili yaptığı açıklama Elazığ kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. İki şehir arasında yaşanan gerginlik Malatya’nın da gündeminde Malatya’daki yerel basında konuyu gündemine alırken; bakın Malatyalılar kanyon tartışmasıyla ilgili ne düşünüyor.

Malatyalılar Kanyon Tartışmasıyla İlgili Ne Düşünüyor?

Elazığ sınırları içerisinde yer alan ve Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın keşfederek isim verdiği “Karaleylek” ve “Saklı Kapı” kanyonları geçtiğimiz hafta Elazığ ile Malatya’yı karşı karşıya getirmişti.

Malatya Valisi Aydın Baruş’un Baskil ilçesi sınırlarında yer alan kanyonlarla ilgili yaptığı açıklama Elazığ kamuoyunda büyük tepki toplamış şehirdeki bazı il yöneticileri ve STK’lar Vali Baruş’un açıklamalarına tepki göstermişti.

PAYLAŞIM KALDIRILMIŞTI

Elazığlı vatandaşların da büyük tepkisini alan Malatya Valisi Baruş, tepkilerin ardından Malatya Valiliği’nin resmi Twitter hesabı üzerinden kanyonlarla ilgili yapılan paylaşımı kaldırma talimatı vermişti.

MALATYA YEREL BASININDA GENİŞ YER BULDU

Malatya Valiliği’nin hesabından yapılan paylaşımın kaldırılmasını ilk kez www.elazigsonhaber.com İnternet Haber sitesi duyurmuş ve hem bu paylaşımın kaldırılması hem de iki şehir arasında yaşanan bu süreç Malatya yerel basının da gündeminde geniş yer buldu.

MALATYA GÜNDEMİ; KANAL FIRAT VE ELAZİGSONHABER.COM’DAN TAKİP EDİYOR

Malatya’nın haber siteleri arasında yer alan www.malatyahaber.com, elazigsonhaber.com ve Kanal Fırat televizyonundan alıntı yaparak konuyu gündemine taşıdı.

“Elazığ’ın Tepkisini Bir Tek Malatya Valiliği Ciddiye Aldı!” başlıklı haber yapan internet sitesi; Malatya Valisi Baruş’un geri adım attığını vurguladı.

İşte o internet sitesinde yapılan haberin bir bölümü;

KANYON GEZİSİ TWEETİNİ SİLDİLER!.

Malatya Valisi Aydın Baruş’un  Fırat Nehri ve Karakaya Baraj Gölü çevresindeki Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarının turizme kazandırılmasını amaçlayan gezisi ve açıklaması Elazığ’ı ayağa kaldırdı. Elazığ’daki tepki Malatya’da ciddi bir karşılık bulmazken, sadece Valilik etkilendi. Malatya Valiliği, Vali Aydın Baruş’un bölgeye yaptığı geziye ilişkin olarak paylaştığı Anadolu Ajansı haberini twitterden kaldırdı.

Vali Aydın Baruş’un turizme kazandırılması ve tanıtılması gerektiğini söylediği kanyonların Elazığ’ın ilçesi Baskil’e ait olduğunu savunan Elazığ’daki çok sayıda kurum ve kuruluş, düzeyi bir hayli sorunlu açıklamalar yaparak, “Kanyonlar bizimdir, bizim kalacak” sloganını kullandı.

“Yakında Malatya Elazığ’a el korsa ona da şaşırmam”

Elazigsonhaber.com’da yayınlanan bir yerel televizyon haberinin videosunda, bir vatandaş,  “Yakında Malatya, Elazığ’a da el korsa şaşırmam. Zaten Malatya İstanbul gibi bir vilayet oldu, biz ise Hakkari’ye, Bingöl’e benzemeye başladık. Kanyonları Elazığ valisi keşfetmişse bizimdir zaten. Ama Malatya alır, Elazığ’ın sahibi mi var?” şeklinde konuştu.

İŞTE MALATYALI’LARIN YORUMLARI

İki şehir arasında tartışma oluşturan konu Malatyalı vatandaşların da gündeminde yer alıyor. Peki Malatyalı vatandaşlar kanyon tartışmasıyla ilgili ne düşünüyor?

İşte Malatya’daki internet sitelerine yorum yapan Malatyalılar’ın tartışmalarla ilgili düşünceleri…

(NOT: YORUMLARIN İÇERİĞİNDE HER HANGİ BİR DÜZENLEME YAPILMAMIŞTIR. KULLANILAN RUMUZ İSİMLERİYLE BİRLİKTE DİREK PAYLAŞILMIŞTIR)

SEZGİN:

Sn Valimiz Elazigda kanyon olduğunu soylemesse elaziglilar bilmeyecek ..Valimizden Allah razı olsun elaziglilar kanyonu öğrenmiş oldu…madem kanyonunuz vardı daha önce niye sahiplik etmediniz..

SALİH:

Bölge müdürlükleri gitti sadece atıl durumda ki vakıflar bolge müdürlüğü kaldi onun kac personeli var gitmeyen birşey kalmadi valimizimde arkasındayız Benim bi yakınim Elazig a müdür olarak atandı çalıstirmayip baska ile tayin ettiler Elazığ da Malatyalı müdür mü olur diye Malatya nin ekmeğini yiyip nankörlük yapiyorlar.

BYNEDİMYAN:

Şu elazıga gelen ve var olan bürokratları kıskanıyorum Malatya’da var olan bölge müdürlüklerini kendi illerine çektiker helal olsun ve izlenimlerim kadarıyla çok ta güzel çalışıyorlar ve çalıştırıyorlar helal olsun toprağını seven ve kollayanlara tamam ülke hepimizin ama adamlar çalışıyorlar ve çalıştırıyolar…

KAYSICI:

İlginç biz diyoruz Malatya sahipsiz,

Elazığ lı vatandaş da Elazığın sahibi yok sahipsiz demiş.

GURBET:

Tabi böyle olur Elazığlı elaziğlılar yönetiyor adamlar kendi illeri hakkında gayet milliler.Malatyayı kimler yönetiyor Adıyamanlılar tabi umurlarina bile gelmez çünkü adam malatyada yaşayıp Malatyayı yönetiyor ama adıyaman milliyetçiligı yapıyorlar.Ben Adıyamanlılar veya baska ilden gelenlere karşı değilim ama. malatyanın ileri gelenleri şehri maalesef terkettiler suç tamamen Malatyalılarin.Meydan Malatyali olmayanlara kaldı

HASAN:

Malatya insanı anlatılmaz yaşanır Evliya çelebi çok güzel anlatmış soruyorum size malatyada. Malatyalı varmı acaba Malatyalı malatyalının yüzünden toprağını terk etmiş Adıyamanlı kardeslerimiz her tarafı elazığla almışlar siz malatyalılar hala birbirinizle uğraşın bol şanslar

BİLİRKİŞİ:

Malatya’daki devlet memurlarının %90ı Elazığlı kurum müdürlerinin %90 Elazığlı bir malatyali olarak tebrik ediyorum Elazığliları vatandaşı memuru vekili birbirine sımsıkı sarılıyor ama bizim malatyada ne hikmetse bir malatyali düşmanligi var ne belediye başkanı ne millet vekili kimse hiçbir yerde malatyali istemiyor Malatya’da yasayabilmenin tek şartı var Elazığli yada Adıyamanli olacaksınız yazıklar olsun ÖZ VATANINDA GARİPSİN ÖZ YURDUNDA PARYA.

SAHİBİSİ:

Elazığ adıyaman a benzemez!

PAŞA:

Malatya valisi fırat kalkınma ajansı olarak elazığ’ın turizmine katkı sağlamak ve tanıtmak adına bir gezi yapmış, elazığlılar hemen hoplamış. elazığlılar kimse kanyon Malatya’nın demiyor. nedir bu Malatya kompleksi Allah aşkına? aşın artık bu basit kısır çekişmeleri. baskil dediğiniz ilçenizi zaten kabul etmiyorsunuz kaldı ki baskillilerin %90’ı Malatya’da yaşıyor. şimdi mi kıymete bindi.

YUNUS:

Bütün bölge müdürlüklerini götürdünüz.Bir Malatyalı olarak diyorumki bizim sahibimiz yok.Bakarmısınız Malatyada kaç tane kurum müdürü, kaçtane okul müdürü Malatyalı. Malatyada bingöllü,Adıyamanlı helede Baskilli moda.Elazığda kaçtane okul müdürü yada kurum müdürü Malatyalı. Kanyonlarınızda yerinde duruyor güle güle kullanın.

Saygılarımla.

GIYASETTİN:

ya Elazığ olsun malatyali olsun ikiside Bizim

Canımız halkımız kavgaya gerek yok akkılı olun

ülemizin her tarafı güzel insanlarımzda sıkıntı var

Allah Hepimizin gözlerini açsın iyi bir gün olsun hoşça kalın

MALATYASPORLU:

bir malatyalı olarak tabi elazig il sınırında olan her bolge elaziga ait tir yani adamların ihtiyaci var boyle yerlere zaten birşeyleri yok ne sehir ne takim ne baska birsey yazik elazig bu kanyonla dunya baş kenti olacak inşallah

VEYSEL:

Fırat kalkınma ajansı Malatya da. Elazığ ında dahil olduğu bölgeye bakıyor. Sayın Vali Fırat kalkınma ajansı olarak birşeyler yapalım demiş. Bundan daha iyi bir teklif mi olur. Vali buraları Malatya nın dememiş ki. Yorumlara bakıyorum neredeyse Elazığ ı ilhak etmişiz gibi bir hava estiriliyor. İstemiyorsanız yapmazlar kardeşim. Birileri sayın Valimize Malatya ile Elazığın hikayesini iyi anlatmalı

ADİL:

Ya çok üzüldüm zaten Nemrut dağını Adıyamana, Van gölünü Van iline, Uzungölü Trabzona,boğazı da İstanbula kaptırdınız.Yazııık çok haksızlık ediyorlar size…

OKAN:

Einizde Levent vadisi tohma kanyonu girmana kanyonu günpınar şelalesi sultansuyu Aslantepe gibi değerler var onları tanıtın değerlendirin tabiki yapamazlar bir gün dahi yöneticilik yapmamış müdürü getiri kültürün başına korsan öyle çuvalalrsınızz yazık bu şehrin kaderi böyle cemat ve derneklerin elinde olmamalı

EMRAH:

Malatya da elazığlı müdür var ama elazığda malatya lı müdür varmı araştırılsın 2. Sİ malatya bayındır memur sen sendika başkanı elazığlı yönetimleri de elazığlı adamlar memleketçilik yapıyorsa bende yaparım kimse kusura bakmasın ben bulunduğum konumda tek bir elazığlı dahil çalıştırmam mademki böyle bütün bölge müdürlükler elazığda sebebi nedir acaba kimsenin sesi çıkmıyor. Malatya lı lar dikkat edin bir kurumda 5 kişi olsunlar bir tane malatya lı barındırmslar

TUĞRUL:

Yazıklar olsun. Malatya’daki bölge müdürlüklerinin hepsi elazığ’a gitti, çıt çıkmadı. en son giden meterolojiyi Malatya geri almak istedi kıyamet koptu. Malatya’daki resmi kurum müdürlerinin çoğu elazığ, bingöl ve adıyamanlı. Malatyalı biri elazığ’a müdür olmaya kalkınca kıyameti koparıyorlar. şehir hastanesi sözü içinde Malatya’nın da bulunduğu 30 büyük şehre verilmişti, elazığlı vekiller ne yapıp edip elazığ’a yaptırdılar. Malatya son seçimde ak partiden %70 oy aldı, elazığ zorla, kıl payı kazandı. bütün yatırımlar elazığ’a yapılıyor. buradan Malatya vekillerine sesleniyorum böyle giderse mhp ve chp’nin oyları artar. benden söylemesi. dost acı söyler.

BERK:

çünkü elazığ dengimiz değil onun için biz yani malatya halkı ciddiye almayız malatyamız her konuda elazığın önündedir NOKTA

MALATYALI:

Vali bey ne güzel demiş turizme kazandıracağız malatya yazıhana yada Hekimhana taşıyacağız dememiş. Elazığlılarda alınmış bizim ne işimiz olur turizm ile biz orçik satalım malatya ya gidip çalışalım sonra Elazığ milliyetciliği yapalım vs çok asmamak lazım

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 16:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şerif
Şerif - 8 ay Önce

40-60 yıl önce Elazığ da kurulan Bölge Müdürlüklerini gündeme getirenler 10-15 yıl içerisinde kurulan Bölge Müdürlükleri hep Malatya ya kuruldu, Elazığ oraya bağlandı. Örnek Milli Parklar Bölge Müdrlüğü, Kalkınma Ajansı, TUİK Bölge Müdürlüğü, Vergi Dairesi Başkanlığı, Gümrük ve Muhafaza Bölge Müdürlüğü, yetmedi Vergi Mahkemesi bile Elazığ dan Malatya ya taşındı. Büyükşehir yapılan Malatya ya , İkinci üniversite kurulan Malatya

Cezmi
Cezmi - 8 ay Önce

Elazığ da Malatyalı Müdür var mı diye soranlar, Elazığ da Palulu Müdürlerden başka ilçelere ve Merkeze sıra gelmiyor ki Malatyalıya da sıra gelsin

Mithat polat
Mithat polat - 8 ay Önce

Evet bütün bölge müdürlükleri malatya ya tŞındı neden basiretsiz m vekillerimiz sayesinde tek işleri parmak kaldırmak indirmek olmuş elazığın hKını hukukunu nasıl nasıl savunacak oy verirken 2 sefer düşünmekte fayda var sayın malatya valisi 2 il arsında yıllardan beri bir gerginlik var Fadime müslüm olayı No unutmuş malatya il sınırlarının bittiği yeri bilmez neden böyle işlere karışır anlamadım ama bundan çok eminim vali sayın c başkanımızdan yemiştir fırçayı

SIRADAKİ HABER

banner7