Mehmet Usta: Denetim Yapılmalı

Sofralarda kiloyla yerini alan tatlılar, bu yıl ekonomik kriz nedeniyle neredeyse tadımlık olarak alınıyor. Kadayıfçı Murat Usta yaşanan sıkıntıların son bulmasını isterken, tezgah altı tatlıcılara ve fırsatçılara da tepkisini gösterdi.

Mehmet Usta: Denetim Yapılmalı

Ekonomik kriz her yerde hem iş yeri sahiplerini hem de vatandaşı zora soktu.

Sofraların vazgeçilmezi tatlılar ’da bu durumdan nasibini aldı.

Eskiden kilolarla alınan tatlılar, artan ceviz ve fıstık fiyatları dolayısı ile vatandaşın bütçesini zorlayınca, satıcıda alıcıda mağdur oldu.

MEHMET USTA: EN DÜŞÜK RAKAMLARA ÇEKME GAYRETİNDE OLUYORUZ

İşletme Sahibi Mehmet Usta, “Gerçekten çetin bir süreçten geçtik. Ama şu var; biraz mücadele ettiğin zaman az kara amacıyla sürümden kazanarak yol katetmek daha güzel oluyor. Türkiye ne krizler atlatmıştır, ne sıkıntılar geçirmiştir ama hepsinin üstesinden gelmiştir. Bu bizi de tabi ister istemez etkiliyor mu? çok etkiliyor. Ama ne yapıyoruz? Sonuç itibariyle sürüm olduğu zaman en düşük rakamlara çekme gayretinde oluyoruz. Bu da bizim açımızdan az tahribatla yine aynı stabilize yoldan ana yola geçmeye bürünüyoruz” ifadelerini kullandı.

MEHMET USTA: İNŞALLAH HEPSİNİN ÇÖZÜMÜNE VARIRIZ

Her şeye zam gelmesine rağmen müşterilerini kaybetmemek için sürümden kazandıklarını ifade eden İşletme Sahibi Mehmet Usta, “Fıstık, ceviz fiyatları yüksek. Tabi son yapılan zamdan ister istemez piyasa tüccarlarının da bunu fırsat bilerek yüzde yüzün üzerindeki zamlara gitme yoluna vardılar. Bunu daha önce Ramazan ayında da yaşamıştık fıstık yüksek bir fiyata büründü, boykot ettikten sonra bunları geri çektik. Maalesef ülkemizde de bu tür tüccarların olması manidardır. Bunun denetiminin yapılması, sadece devletin yaptığı tanzim tezgahlarının açılmasıyla değil, gerçek manada denetim yapıldığı zaman her şey rayına oturur. Her şeyin bir maliyeti vardır. Herkes kendi kafasına göre zam yapma oranına sahip değildir. Gelen malzemeye ne kadar zam geldi, sen ne yapmışsın? Bunu bozardı etmek lazım. Bir de fırsatçılığa gitmemek lazım. Ülkemiz gerçekten çok çetin bir süreçten geçti. Bunu da atlatırız her zaman olduğu gibi millete tatlı satarak, tatlı tatlı konuşarak inşallah hepsinin çözümüne varırız” şeklinde konuştu.

MEHMET USTA: CEVİZ ÜRÜNLERİNE REHAVET DAHA YÜKSEK

Zam uygulamadıkları gibi her bütçeye uygun tatlıları olduğunu da belirten Mehmet Usta, “Bizim kültürümüzde yoğun bir tatlı rehaveti vardır. Daha önce zaruri olmayan ama bugün ister istemez bütün sofralarda olması gereken bir tatlı. Geleneğimiz var. Bunu da zam yapmamamızın nedeni de her bütçeye uygun olacak şekilde tatlı çeşitlerimiz var. 25 TL’den başlıyor, 80 TL’ye kadar tatlı çeşitlerimiz var. Bunlar fıstıklar, cevizle kıyasladığınız zaman aradaki yüksek bir rakam farkı olduğundan dolayı. Fıstığın kilosu bugünün şartlarında 150 TL, ceviz ortalama 45-60 TL olduğu için o fiyat dengesini korumak zorundayız. Her kesime hitap edecek tatlı ürünlerimiz mevcut olduğundan dolayı onu rahatlıkla atlatabiliyoruz. Tatlı zaten bizim özellikle kadayıf açısından rakip tanımıyoruz kendimizde. Artı özel baklava sektörüne gridikten sonra da özel baklava çeşitlerimiz, uru baklava çeşitlerimiz halkımızın lezzet duyabileceği bütün ürünleri her zaman sergileme yeteneğimiz olmuştur da olmaya devam edecektir de inşallah. Bu esnada rehavet ürünü ceviz ürünü. Fıstık biraz yüksek fiyatlı olduğundan dolayı ceviz ürünlerine rehavet daha yüksek” dedi.

HABER: SITKI TAŞEL

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 23:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Glikoz
Glikoz - 2 yıl Önce

Gidin işinize be sahtekarlar sizi basıyorsunuz glikozu verdiğiniz tatlının yüzde kırk ağırlığı glikoz.

SIRADAKİ HABER

banner7