Mesude Cömert: “Kadın cinayetleri politiktir ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır”

İYİ Parti Elazığ Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mesude Cömert, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele günü “dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Mesude Cömert: “Kadın cinayetleri politiktir ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır”

İYİ Parti Elazığ Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mesude Cömert, parti binasında “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele günü “dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Mesude Cömert, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“HER KONUDA DAHA İLERİDE OLABİLMESİ İÇİN ÇABA SARF ETMİŞTİR”

“Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ülkemizi hem düşman işgalinden kurtarması hem de bizlere çağdaş, demokratik, laik ve eşitlikçi bir ülke bırakmak için uğraşmıştır. "Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur." Sözünü yapmış olduğu tüm çalışmalarında düstur edinen Atatürk; kadınların her zaman her konuda daha ileride olabilmesi için çaba sarf etmiştir.

“ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN EN UFAK BİR ÇABA GÖSTERMEMEKTEDİR”

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Atatürk’ün göstermiş olduğu bu çabaya karşın, günümüzde kadınlarla ilgili yanlış yürütülen politikalarla toplumsal cinsiyet eşitsizliği belirgin hale gelmiştir. Bunun sonucunda kadına yönelik şiddet vakaları artmış, hatta önlenemez bir hal almıştır. Öyle ki ülkemizde her gün en az bir kadın, erkek şiddeti sebebiyle hayatını kaybetmektedir. 2020 yılının ilk 10 ayında 246 kadın öldürülürken, 151 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiş; 2019 yılında ise 474 kadın öldürülmüştür. Bu kadar kadının en temel insan hakkı olan yaşam hakkının elinden alınmış olmasına rağmen, Hükümet bu kayıpları sadece bir sayı olarak ifade etmekte, şiddetin önlenmesi için en ufak bir çaba göstermemektedir.

“KADINLARI GÜÇSÜZ GÖREN ZİHNİYETİN GÜÇ KAZANMASINA SEBEP OLMAKTADIR”

Ülkemizde buna ilişkin yasal düzenlemeler mevcuttur ancak mevzuatı uygulayacak gerek yargı personelleri gerekse kolluk kuvvetlerinin alanlarında uzman olmaması sebebiyle birçok aksaklık yaşanmaktadır. Takdiri indirim sebepleri veya haksız tahrik indirimi uygulanarak cezaların alt sonradan verilmesi, çoğu kez tutuklama tedbirinin uygulanmaması, şüpheli kadın ölümlerinin etkin soruşturma ile aydınlatılmaması, kolluk kuvvetlerinin tarafları uzlaştırma çabalar gibi sebepler yüzünden şiddete meyilli bireyler cesaret bulmaktadır. Ayrıca 2014 yılında usulüne uygun olarak yürürlüğe konmuş ve Anayasa madde 90 uyarınca kanun hükmü haline gelmiş İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmaması ve sürekli olarak sözleşmeden imza çekilmesinin gündeme getirilmesi de kadınları güçsüz gören zihniyetin güç kazanmasına sebep olmaktadır.

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR!”

‘Yaşamakta olduğumuz pandemi sürecine de baktığımızda bu durumdan hem ekonomik hem de sosyal olarak en çok kadınların etkilendiği görülmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olarak kadınlar hem ev işleriyle uğraşmakta hem de dışarıda bir işte çalışıyorlarsa evden işlerine devam etmektedirler. Ayrıca şiddet faili erkekler ile ayni ortamı daha uzun süre paylaşmak zorunda kalan kadınlar birçok şiddet vakasına maruz kalmakta; failleri ihbar edecek ya da haklarını aramak için araştırma yapabilecek ortamı bulamamaktadırlar. Bulaş riski yüzünden adli mercilere müracaat etmeye ve sığınma evlerine gitmeye çekinen kadınların resmi sayılara girmemesi ve şüpheli kadın ölümlerinin aydınlanmaması sebebiyle ölüm sayılarının düşük kalmasın Bakanlık’ın göz ardı ederek sanki şiddet vakaları azalmış gibi göstermesi kabul edilemez, Devletin yapması gereken; ülkenin neredeyse yarısını oluşturan kadınları şiddetten korumak, önleyici tedbirleri uygulamak, sığınma evlerinin şartlarını iyileştirmek, sayısını artırmak, kadınları ekonomik olarak güçlendirecek imkanlar sağlamak ve toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini oluşturmaktır. İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı ve sözleşmenin gereği olan tüm politikalar hayata geçirilmelidir. Unutulmamalıdır ki; kadın cinayetleri politiktir ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır!”

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut
Mesut - 4 ay Önce

Ne diyor bu densiz yaaaa.Bu cahil ne dediğinin farkında mı?Yani milleti şiddeti politika için mi yapıyor,ist.sözlesmesi yaşatır ne demek .Böyle absürd ne dediğini bilmeyen beyanatlari bı gözden geçirin,lütfen.

SIRADAKİ HABER

banner103