MHP İl Başkanı Demir, Dubaili Yatırımcılarla İlgili Açıklama Yaptı

Elazığ’a gelen Dubaili yatırımcılar şehirde yatırım yapmak için Fırat Üniversitesi’nin Malatya yolundaki Kesikköprü yerleşkesini istemişlerdi. Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan basın açıklamasında, üniversite senatosunun arsayı yabancı yatırımcılara vermeyeceği belirtilmişti. Konuyla ilgili bir açıklama da MHP Elazığ İl Başkanı Oğuzhan Demir’den geldi. Başkan Demir, üniversitenin geleceğinin de düşünülmesi ve yatırım için başka bir arsaya bakılması gerektiğine dikkat çekti.

MHP Elazığ İl Başkanı Oğuzhan Demir’in açıklaması şöyle; “Kamuoyunun malumu üzere 2017 Temmuz ayında Dubai merkezli Armada Holding’in sahibi ve temsilcileri yatırım yapmak amacıyla Valimiz Sayın Çetin Oktay KALDIRIM Bey’in öncülüğü ve gayretleriyle şehrimize gelmiş ve incelemelerde bulunmuşlardı.

Bu incelemeler neticesinde 2017 Aralık ayında Elazığ-Malatya karayolu üzerinde bulunan Fırat Üniversitesi’ne ait arazinin 3 Milyon Metrekare’lik kısmında 3. Basamak sağlık hizmeti verecek olan bir hastane, üniversite, yurtlar, ticari alanlar, konaklama merkezleri ve golf sahası inşa edeceklerini duyurmuşlardı.

Konuyla alakalı 19 Aralık 2017 tarihinde Fırat Üniversitesi’ne tahsisli 3 milyon Metrekare arsa ve bu arsa üzerine yatırım yapmayı düşünen Dubai merkezli Armada Holding tarafından yapılması düşünülen projenin içeriği ve Fırat Üniversitesi’nin bu alanı nasıl değerlendireceği ve arsanın armada Holding’e devri konusunda ne düşünüldüğünü de sorduğumuz bir basın açıklamamız olmuştu

10 Şubat 2018 tarihinde Elazığ Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım bey, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklama ile yaklaşık 10 Bin kişinin istihdam edileceğini, bünyesinde Üniversite, Hastane, Otel, Yurt, Ticari Alan, Konut Alanı, Golf ve yaşam alanlarının bulunduğu yaklaşık 1 Milyar dolarlık bir yatırımdan bahsetmişlerdi.

“FÜ EN BÜYÜK KATKIYI SAĞLAYAN KURUMLARIN BAŞINDADIR”

İçeriği tam olarak netlik kazanmamakla beraber, istenilen alanın %80’inin ticari ve konut alanı olarak değerlendirileceği anlaşılmıştır. Şehrimize hem eğitim alanında hem de ekonomik manada büyük  katkıları olan Fırat Üniversitesi’nin genel durumuna göz atıldığında ise, 16 fakültesi, 4 enstitü, 2 yüksek okul, 1 devlet konservatuarı , 9 meslek yüksek okulu  ile toplamda 47 bin öğrencisi, 1800 akademik, 1500 idari personeliyle ilimizin gelişmesine en büyük katkıyı sağlayan kurumların başındadır.

“FÜ’NÜN ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILMAKTADIR”

Tüm bu hizmetlerini ise şehir merkezine sıkışmış 1 Milyon metrekare alan üzerinde yapmaya çalışmaktadır.

Bahse konu 3 Milyon Metrekare arsa üzerinde ise iletişim fakültesinin yapımı bitmiş ve eğitime başlamıştır.

Fırat Üniversitesi’nin programında aynı arsa üzerinde Veteriner Fakültesi  ve Hayvan Hastanesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi yapılması ile yaklaşık 18 Bin öğrencinin eğitim göreceği yurt, lojman ve idari binalarıyla beraber modern bir eğitim kampüsünün tahsis edilecek ödenek miktarıyla alakalı olarak ilerleyen süreçte yapılmasının var olduğu bilinmektedir.

Bu eğitim kampüsünün yapılması demek şehrimize kalıcı hizmet ve büyük bir ekonomik girdi sağlanması demektir. Yaklaşık 27 Bin öğrencisinin il dışından geldiği hesaplandığında 21 Bin öğrencisine ise gurbete gitmeden kaliteli bir yüksek öğrenim imkanını en ekonomik şartlarda sağladığı da hesaba dahil edildiğinde Fırat Üniversitesi’nin önemi daha da iyi anlaşılmaktadır.

“YATIRIM İÇİN 500 BİN METREKARE YETERLİ OLACAKTIR”

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ve 1000 yatak kapasiteli Araştırma Hastanesi 88 Bin Metrekare alan üzerinde hizmet ettiği, Elazığ şehir hastanesinin bile 347 Bin Metrekare alan üzerinde kurulduğu hesaplandığında, Armada Holding tarafından yapılması düşünülen yatırımın ilimiz için en önemli kısmı olan Hastane, Üniversite, Yurt ve Otel binalarını içeren kısmı için, Fırat Üniversitesi’ne tahsisli olan Elazığ-Malatya istikametinin sol tarafındaki yaklaşık 500 bin metrekare alanın yeterli olacağı, yapılması düşünülen projenin bu arsaya göre uyarlanması ve projenin hayata geçirilmesi veya şehrin başka bir yerinde farklı bir arazi üzerinde bu projenin hayata geçirilmesi, hem şehrimizin hem de Fırat Üniversitesi’nin geleceği için daha uygun ve daha hayırlı olacağı kanısındayız.

“DAHA HASSAS ARAŞTIRILIP ÖYLE HAREKET EDİLMESİ GEREKİYOR”

28 Şubat 2018 tarihinde, Fırat Üniversitesi Senatosu’nun arsa devri konusunda olumsuz görüşleri de dikkate alındığında, Sayın Valimizden bu yatırımı şehrimize kazandırmak için gayret gösterirken, Üniversitemizin büyüyüp gelişmesinin önüne engel olunmadan yapılabilmesi için gereken hassasiyeti göstereceğini de bilerek; Şehrimizle ilgili çok önem arz eden bu konuyla alakalı daha detaylı ve daha hassas araştırılıp öyle hareket edilmesi gerektiğini hatırlatmanın görevimiz olduğu bilinciyle, Elazığ kamuoyuna saygılarımızla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail 10 ay önce

He yatırımcıda zaten sizi bekliyor yer vermeniz için kaçan kaçtı bir bardak su için oy için de kimseye bunu yapacağız şunu yapacağız demeyin boş boş size oy yok artık üniversitenin geleceğiymiş 10000 kişiye istihdam versin bakalım üniversite

Avatar
CHP 10 ay önce

Beyinsiz bu böyle milliyetçi yuh sana oğuzhan

Avatar
Samet 10 ay önce

Üniversite madem arzin var.Yeni Fakülteleri burada aç dediler, açmam dedi.Madem boş tutuyorsun Elazığ'a arazi katkı yapsın, sen yapmıyorsan yapacaklar var dediler, onada yaptırmam diyor.Bu memleketin en büyük sorunu liyakatsizlik, tüm kilit noktalara ehil olmayan adamlar kurulmuş,MHP Başkanına gelince cevabını seçimde alır.

Avatar
Adem Hutgil 10 ay önce

Kendi ifadelerini başka birinden sesli dinlesin.

Avatar
Ahmet 10 ay önce

Yazsanıza Elazığ da güzel şeyler oluyor diye haber yapıyodunuz ya ne oldu şimdi güzel haberler nerde

Avatar
Nahit Karacasu 10 ay önce

Anlayan beri gelsin, ne diyor ne demek istiyor anlayan var mı?Laf olsun torba dolsun

Avatar
Bedri 10 ay önce

İçeriği olmayan konuşmuş olmak için yapılan bir konuşma,

Avatar
Bahadır. 10 ay önce

Anlayan varsa tercüme etsin

banner7

banner6