Milletvekili Balık, “Türkiye’de Daha Önce Hiç Görülmemiş Muazzam Bir Dönüşüm Oldu”  

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, Elazığ Bölge Müdürlüğü ziyaret etti. Ziyarette Bölge Müdürü Halil İbrahim Varlı ile istişarede bulunan ve çalışmalar hakkında bilgi alan Milletvekili Balık, açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Balık, “Türkiye’de Daha Önce Hiç Görülmemiş Muazzam Bir Dönüşüm Oldu”  

Elazığ’ın deprem sonrasında yapılan çalışmalarla çok daha yaşanabilir ve güvenli bir kent olacağını aktaran AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, “Türkiye’de daha önce hiç görülmemiş muazzam bir dönüşüm oldu.  8 binin üzerinde ev teslim edildi, yeni kuralarımız çekildi. Kendi yerinde dönüşen evlerimizin bir kısmının teslimi yapıldı. İnsanlarımız sıcak ve güvenli evlerine ulaştı. Bizim gayemiz ebetteki insanları biran önce rahat ve huzurlu evlerine kavuşturabilmek" dedi.  

BALIK: ELAZIĞ, DEVLETİN VE TÜM ŞEHİRLERİN SICAK ELİNİ HİSSETTİ

24 Ocak depreminde Elazığ’ın büyük bir sarsıntı ve acıyla karşılaştığını anımsatan Milletvekili Sermin Balık, “Arkasından elbette ki acılarımızı sarmaya gayret ettik. Ailelerini kaybedenlerin yanında olmaya gayret ettik. Sonunda da çok muazzam bir dönüşümle Elazığ, devletin ve tüm şehirlerin sıcak elini hissetti. Acil bir eylem planıyla birlikte konteyner kentler kuruldu.  İnsanlarımız konteynere yerleşti. Ondan önce çadırla sürekli sıcak yemeğin olduğu, köylere kumanyaların götürüldüğü ve arkasından da kentleşmeye geçilen bir süreç yaşadık. Şehrimizin üçte birine yakında bir bina rezervini kaybettiğimizi gördük. Hakikaten her girdiğimiz mahallede biraz daha fazlasını yaşamaya başladık. Bugüne kadar 20 bin bina planlandı. Daha sonrasında eğer ihtiyaç olursa, daha fazlası da planlanacak. Bakanımız ve cumhurbaşkanımızla görüşmelerimizde ihtiyaç duyulduğu halde bu sayının arttırılacağını biliyoruz. Muazzam bir dönüşüm yaşadık. Kendi yerlerin olan evler hemen dönüştüler. Yine rezerv alanlarının da ki binalar yapılmaya başladı. Elazığ, rezerv alanlara birlikte şehir dışına kaymaya, şehir merkezindeki yoğunluğu azaltmaya, hem de yeni bir kentleşmeye doğru gitti” diye konuştu.

BALIK: TÜRKİYE’DE DAHA ÖNCE HİÇ GÖRÜLMEMİŞ MUAZZAM BİR DÖNÜŞÜM OLDU

  Elazığ’ın birinci derece deprem bölgesi olduğunu dile getiren Milletvekili Balık, “Bununla her an karşılaşabilirdik. Yapı stokumuzu da biz bir nebze elden geçirmiş olduk. Bundan sonraki depremleri daha hazırlıklı olacağız. Daha güvenli, daha doğru ve iyi ortamlarda, kentselliğin ve şehirselliğin daha doğru olduğu bir şehirde yaşayacağız. Elbette ki bu süreç çok kolay değil. Konteyner kentlerde yaşayan vatandaşlarımız var. Türkiye’de daha önce hiç görülmemiş muazzam bir dönüşüm oldu.  8 binin üzerinde ev teslim edildi, yeni kuralarımız çekildi. Kendi yerinde dönüşen evlerimizin bir kısmının teslimi yapıldı. İnsanlarımız sıcak ve güvenli evlerine ulaştı. Bizim gayemiz ebetteki insanları biran önce rahat ve huzurlu evlerine kavuşturabilmek. Deprem olduktan sonra mecliste bir komisyon kurulmasını dile getirdik. Bu dileğimiz İzmir depreminden de sonra bir önlem alınmasına dair mecliste vücut buldu. Ardından bir deprem komisyonu kuruldu. Bundan birkaç gün önce deprem komisyonu heyeti Elazığ’daydı. Burada çeşitli incelemeler yaptılar. Hem yapılan çalışmaları yerinde incelediler hem eksikleri görme imkanımız oldu. Bundan sonraki depremler içinde büyük bir tecrübe. Ancak bu büyük dönüşümü görebilmek açısından da Elazığ hakikaten çok önemli. Büyük depremlerde depremden birkaç gün sonra bile alana ulaşamayan hükümetlerden,  bugün depremden 1,5 saat sonra 3 bakanı ile 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanı ile milletvekillerinin tamamıyla 45 gün sahadan ayrılmayan bakanlara geldi. O süreçte Cumhurbaşkanımız çok sıklıkla bakanlarımızdan Elazığ  ile ilgili bilgiler aldı. Bakanlar Elazığ’da yalnızca Cumhurbaşkanımızı Elazığ’daki durumu anlatmak için ayrıldılar” şeklinde konuştu.

BALIK: ÇOK ZOR ZAMANLARI BİRLİKTE ATLATTIK

Sürecin çok doğru bir şekilde işletildiğini belirten Balık, “ 20 bin konut yapılırken, elbette ki memnuniyetin yüzde 100 olması beklenemez. Ancak biz memnuniyeti en yüksek derecede tutmaya çalışıyoruz. Bundan 1 yıl sonra Elazığ, çok daha yaşanabilir ve  güvenli olacak. Hemşerilerimden biraz daha sabır istiyorum. Çok zor zamanları birlikte atlattık. Haziran ayı gibi konutların büyük bir kısmını teslim etmiş olacağız. Ondan sonra  şahlanış, kentsel dönüşüm ve istihdam alanında Elazığ yeniden dirilişi gerçekleşecek. Elazığ’ın bir sonraki yüz yıldaki yapı stokunu elden geçirmiş olduk. Bu konuda da daha güvenli bir şehirde yaşamak anlamında bir avantaja çevirmiş olduk. Birlikte zor zamanlar geçirdik. Birbirimize kenetlenerek geçirdik. Devlet milletin yanındadır. Cumhurbaşkanımız Elazığ için yanında olma, devletin elini burada hissetme talimatı vermiştir” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 10:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
sinan
sinan - 1 ay Önce

atıp tutmayı seviyor bu bayan dört millet vekili bir gürsel erol un tırnagı bile etmezler gürsel erol dan başka elazıgın sorunlarını kim mecliste dile getiriyor

Ercan
Ercan - 1 ay Önce

Devletimizden Allah razı olsun. İşini layıkıyle yerine getiren herkesten Allah razı olsun. Eksik ve yanlış yapanlara da hidayet versin de... Elazığ'ı konuşmaya çalışan bu Bayan kim?...

Cezmi Yilar
Cezmi Yilar @Ercan - 1 ay Önce

Zülfü den 100 kat daha iyi biri hiç değilse Hanımefendi kişiliği var

?
? - 1 ay Önce

bu abla da takılıyor işte kendine sağda solda.
10 yıldır vekil süslü laflar dışında kendisinin becerdiği bir tane iş sayacak bir Allah ın kulu yok. BÜS BÜS BÜYÜK SN MUHTEREM VEKİL. bi çalığa bak bide ..

Necati TÜRKEL
Necati TÜRKEL - 1 ay Önce

Sayın vekilim karma kuraya eklediğiniz Bodrum1 bodrum 2 katları ile çooook
Büyük dönüşüm sağladınız vatandaşa çok büyük bir müjde verdiniz program yapın kutlayayım

Levni
Levni - 1 ay Önce

Elazığ için kim çalışıyorsa Allah onlardan razı olsun. Bir de çalışıyor gibi görünüp de çalışmayanlar var. Onları da tüm Elazığ biliyor.

Ayşegül
Ayşegül - 1 ay Önce

Vekil diye kime oy verdiğimizi bir kez daha ispatladiniz. 2023 te Elazığ da oy kaybetme nedeni sizler olacaksınız keşke bunu Cumhurbaşkanı bilse.

Karşıyakalı
Karşıyakalı - 1 ay Önce

Allah Devletimizden Razı Olsun. Senden Değil Şermin Bacı. Milletvekili Olarak Görmüyoruz Zaten Seni. TBMM' de Varlıkla Yokluk Arasındasın.

İyi ki varsınız
İyi ki varsınız - 1 ay Önce

Allah sizlerden ve devletimizden razı olsun. Her turlu imkanı sundunuz.

Nerdesin gakgo
Nerdesin gakgo @İyi ki varsınız - 1 ay Önce

Şermin abla sen misin?

gakoş
gakoş @İyi ki varsınız - 1 ay Önce

bunu kendisi yazmış :)


SIRADAKİ HABER

banner103