Milletvekili Bulut, Harput Diyanet Eğitim Külliyesi'nde İncelemelerde Bulundu

Harput’ta 8 bin 600 metrekarelik alanda yapımı devam eden Harput Diyanet Eğitim Külliyesi’nde AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut incelemelerde bulundu. Harput’un eski özlenen günlerine geri dönmesine vesile olacak olan Külliye ile ilgili açıklama yapan Metin Bulut, Külliye’nin tamamlanmasıyla Türkiye’ye örnek teşkil edeceğini belirtti.

Milletvekili Bulut, Harput Diyanet Eğitim Külliyesi'nde İncelemelerde Bulundu

8 bin 600 metre kare alanda ve içerisinde; kongre merkezi, eğitim binaları, seyir kulesi, İslami Araştırmalar Merkezi, çok amaçlı kütüphane, çok amaçlı konferans salonları, eğitim sınıfları, sosyal alanlar, spor sahası, restoran ve kafe, günlük ortalama 200 kişinin kalacağı yatakhanenin olacağı Harput Diyanet Eğitim Külliyesi’nde çalışmalar devam ediyor.

MİLLETVEKİLİ BULUT, İNCELEMELERDE BULUNDU

AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, yapımı devam eden Harput Külliyesi yerleşkesinde Ziver İnşaat yetkililerinden bilgi alarak incelemelerde bulundu. Milletvekili Metin Bulut’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Murat Okubay ve Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat da eşlik etti.

BULUT: TÜRKİYE’DE ÖRNEK OLACAK TESİSLERDEN BİR TANESİ

Harput Diyanet Külliyesi’nin gerekliliğine inandıkları tesislerden biri olduğunu ifade eden AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, külliyenin Türkiye’ye örnek olacak tesislerden biri olduğunu söyledi. Milletvekili Bulut, “şu zorlu günlerde böyle yapılar gördüğümüzde bir nefes almış oluyoruz. Harput’un o manevi değerini güçlendirecek, beklenen o Harput’u yeniden canlandıracak çok özel bir tesis. Bununla alakalı hakikaten geçmişten bugüne bütün arkadaşlarımızın gerçekten çok desteği oldu. Bizim çok inandığımız tesislerden bir tanesi. Harput diyanet eğitim merkezi artık o ismi kullanmıyoruz, Harput Külliyesi adını kullanacağız çünkü gezdiğimizde buranın sadece bir eğitim merkezi olmadığını sosyal donatılar itibariyle gerçekten bir külliye olduğunu gördük. Çalışacak olan personelin konaklayacağı lojmanlardan tutun, dışarıdan gelen misafirlerin kalabileceği kısımlar lojmanlar, misafirhaneler, spor yapabilecekleri alanlar, kütüphanesi ve diğer sosyal donatılarıyla birlikte gerçekten Türkiye’de örnek olacak tesislerden bir tanesi” ifadelerini kullandı.

BULUT: BU TÜR DOKUNUŞLARLA HARPUT’UMUZU KALKINDIRACAĞIZ VE GELİŞTİRECEĞİZ

Milletvekili Bulut, külliyenin Yatırımların askıya alındığı bir dönemde özel taleple hayata geçtiğini de belirterek, “Tabi çok zor şartlarda hayata geçirdiğimiz bir tesis özelikle yatırımların askıya alındığı bir dönemde hiçbir kaynak ayrılmamasına rağmen sadece yatırım bütçesinin olmasına rağmen özel talep ile belirttiğimiz ve başlattığımız çok güzel bir tesis. Bu tesis diğerlerini tetikleyecektir. Harput’ta arsa konusunda çok şükür bir sıkıntımız yok bu tür dokunuşlarla Harput’umuzu kalkındıracağız ve geliştireceğiz. Emeği geçen herkese ve muhtarımıza çok teşekkür ediyorum, bizden daha çok sahiplendi projeyi” dedi.

DEMİRPOLAT: SAYIN VEKİLLERİMİZ SAYESİNDE HIZLI BİR ŞEKİLDE İLERLİYOR

Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat, “Eğitim merkezi sayın vekillerimiz sayesinde hızlı bir şekilde ilerliyor. Ziver İnşaat zaten bu işi hızla yapmaya devam ediyor. Ben burada bizi en çok mutlu eden, benim esnafım, benim minibüsçüme bir an önce bittiği zaman burada bir en azından maddi olarak bir katma değer sağlayacak. Bu anlamda çok mutluyuz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yok Canım
Yok Canım - 5 ay Önce

Açık Hava Müzesi Harputun çehresi ancak tarihi eser varlıkları ayağa kaldırıldığında, Hüseynik ayağa kaldırıldığında,Buzluk Mağarası, Çatalkaya, Ölbe Vadisi , Fethi Ahmet Çevresi yani doğal varlıkları ayağa kaldırıldığında çehresi değişir. Daha Kuzeyçevreyolunun Gülmez Harput arası bile 5 yıldır yapımına başlanmamış, Diyanet Külliyesi önemlidir ama Harputu ayağa kaldırır ifadesi çok abartıya kaçmış, Harput denildiğinde Muhtar Zülkküfsüz haber yapamayan yerel medyadan da bu tür başlıklar beklenir

Şevket
Şevket - 5 ay Önce

Külliyemiz de oldu. Elazığ'ı tutana aşk olsun(!)

Mert
Mert - 5 ay Önce

Haram olsun.beton yığını yaptılar

Üretim
Üretim - 5 ay Önce

Memleketin üretim yapacak işlere ihtiyacı var kesin ihale almissindir

Barıs
Barıs - 5 ay Önce

Acaba bu haber sitedini meto nun mu

Mrt
Mrt - 5 ay Önce

Önce tarihi doğal güzellikleri ortaya çıkarın sonra külliye yapın, buzluk mağarasının içi çöp dolu, yolu berbat, mağaranın nerede olduğu belli değil siz külliye yapıyorsunuz

Nebahat Çehre
Nebahat Çehre @Mrt - 5 ay Önce

Harput'un çehresi değişecekmiş, zamanında bunun yerinde Diyanet eğitim merkezi yapılmıştı ve döneminde Türkiye de yine örnek projeydi. O zaman nasıl Harput'un çehresini değiştirecek bir katkısı olmamışsa yine olmaz, Harputun çehresinin değişmesini istiyorsa Mücahit Yanılmaz'ın defineci gibi kazıp bıraktığı ve deprem sonrası yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan şu Tarihi eserlerin restorasyonlarını yapsınlar.

Bozo23
Bozo23 - 5 ay Önce

Külliye mulliye yalan. Külliye nin büyüğünü Ankara da yaptılar zaten. Fabrika açın üretim yapin. Millet işsiz para yok. Külliyenin Elazığ a bir faydası olmaz. Sadece çalışacak 3-5 yandaşa faydası olur.

23
23 - 5 ay Önce

HARPU KALESİ YILLARDIR RESTORE DİLİYOR GÜYAAAA ORAYI ÖNCE BİR AYAĞA KALDIRSAYDINIZ O PİSLİĞİ ÖNCE ORADAN TEMİZLESEYDİNİZ...


SIRADAKİ HABER

banner7