Milletvekili Erol: Elazığ’da Halen Yıkılmayan Binalar Var

TBMM Genel Kurulunda, Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun Raporu görüşüldü.

Milletvekili Erol: Elazığ’da Halen Yıkılmayan Binalar Var

TBMM’de Meclis Araştırması Komisyonunun raporları görüşüldü.

Deprem Araştırma Komisyonu Raporu görüşülürken CHP Grubu adına söz alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’da depremden kaynaklı mağduriyetlerin halen devam etiğini,  Deprem Komisyonu Raporunun Elazığ’ın gerçeklerini yansıtmadığını dile getirdi.

EROL: ELAZIĞ’IN SORUNLARI GÜNDEME GELDİĞİNDE ELAZIĞ MİLLETVEKİLLERİNİN DE BURADA OLMASINI İSTERDİM

Rapor üzerinde Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz alan Elazığ Milletvekili Erol, ‘’Deprem araştırma komisyonumuzun 2 ile seyahati oldu; bunlardan birisi İstanbul, diğeri 24 Ocak 2020 yılında yaşanan deprem sonrası Elâzığ'a geldiler. Elâzığ'da, biz ilin milletvekili olarak ev sahipliği de yaptık, mahalleleri gezdik, deprem alanını gezdik, Valilikte verilen brifing toplantısına birlikte katıldık ama deprem araştırma komisyonunun raporu Meclis'te konuşulurken -burada salona bakıyorum, Genel Kurula- Elâzığ milletvekillerinden hiçbir arkadaşımızın burada olmaması da son derece üzüntü vericidir çünkü Cumhuriyet Halk Partisinin Komisyon üyeleri Elâzığ ile ilgili sorunları gündeme getirdiği zaman ben Elâzığ milletvekillerinin de burada olmasını isterdim. Gerçekten, 24 Ocak gecesi deprem yaşandı ama 24 Ocak sonrası alınan tedbirler, yapılan yatırımlardaki hatalar, vatandaşların gayrimenkul haklarıyla ilgili hak gaspları; aslında Elâzığ'da 24 Ocaktan sonra daha köklü bir deprem enkazı kaldı. Devlet Elâzığ'a yardım etti mi, para gönderdi mi? Müthiş bir para gönderdi, müthiş bir kaynak geldi, hiç inkâr etmek mümkün değil ama gelen para inanılmaz derecede yanlış kullanıldı. Elâzığ'da depremden kaynaklı şu anda telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşı karşıyayız. Aslında Deprem Komisyonu Elâzığ'a geldiğinde biz umutlandık. Neye umutlandık? Dedik ki: Komisyon geldi, yasalardan kaynaklı sıkıntılardan oluşan sorunların çözümüyle ilgili yeni alternatifler yaratılabilir mi, mülkiyet sahiplerinin haklarıyla ilgili, mülkiyet haklarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapılabilir mi? Maalesef, Deprem Komisyonu bir protokol gezisi gibi geldi ve gitti’’ ifadelerini kullandı.

EROL: ELAZIĞ’DA HALEN YIKILMAYAN BİNALAR VAR, MAĞDURİYETLER HALEN DEVAM EDİYOR

Milletvekili Erol, “Sayın Başkanım, sizinle birlikteydik, valiliğin önündeki vatandaşların talebini size ilettiler, hepsi isyanda. Ayrıca deprem bölgelerindeki konutları gezdik, konutlardaki hak sahiplerinin hepsi isyanda. Devlet, tamam, para gönderdi ama paralar doğru kullanılmadı. 3 artı 1 konutlar, 2 artı 1 konutlar yapıldı. Peki, bir talep alındı mı vatandaştan? Alınmadı. Kim yaptı? "Biz bunu uygun gördük, yaşayacaksınız." Yani yapılan konut alanları yaşam alanları olarak planlanmadı, yapılan konutlar yalnızca barınma alanı olarak kullanıldı ve düşünüldü. "Ben sana ev yapıyorum, git, yaşa." Deprem konutlarında kuralar çekildi, vatandaş evlerine taşındı kısmen, hâlâ 2 artı 1, 3 artı 1 deprem konutlarına taşınan vatandaşların ne ödeyeceği belli değil. Deprem konutlarının fiyatı daha belli değil; yirmi yıl ödeme, vade belli ama ne kadar para ödeyecekleri belli değil. Hâla köylerde yapılan evlerin maliyetinin ne olduğu belli değil. Hâlâ Elâzığ'da yıkılmayan binalar var, hâlâ yapılmayan binalar var, hâlâ mağduriyetler devam ediyor’’ dedi.

EROL: AKP ELAZIĞ İL BAŞKANI VE AKP’Lİ MİLLETVEKİLLERİNİN DİLE GETİRDİĞİ YIKIM USULSÜZLÜKLERİ İLE İLGİLİ İDDİALAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM

Milletvekili Erol, “Keşke burada AK PARTİ'li milletvekilleri olsaydı. Sayın Grup Başkan Vekili, size de sesleniyorum; Sayın Komisyon Başkanı, size de sesleniyorum. Bir iddiayı, AK PARTİ'li milletvekillerinin ve AK PARTİ Elâzığ İl Başkanının iddiasını Meclis kürsüsünden gündeme getiriyorum ve suç duyurusunda bulunuyorum. Hem Meclis Başkanlığına suç duyurusunda bulunuyorum hem Türkiye Cumhuriyeti'nin savcılarına suç duyurusunda bulunuyorum. Yıkım ihaleleriyle ilgili Elâzığ AK PARTİ milletvekillerinden Metin Bulut'un ve Zülfü Demirbağ'ın açıklamaları var usulsüzlükler yapıldığına dair, İl Başkanının açıklamaları var usulsüzlükler yapıldığına dair; hem yazılı basında hem görsel basında var. Bununla ilgili işlem yapılmalı, eğer bir yerde bir usulsüzlük varsa, depremden kaynaklı, vatandaşlar malının mülkünün, evinin yeniden nasıl alınacağını, verileceğini düşünürken, çaresizlik ve umutsuzluğu düşünürken oradaki o evlerin yıkımında bile bir usulsüzlük varsa gerisini siz düşünün ve şu anda Elâzığ'da depremzedeler arasında inanılmaz bir umutsuzluk var. Komisyon, raporuna ne yazdı bilmiyorum ama benim arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre gerçekleri yansıtmayan, Elâzığ'da vatandaşın depremden kaynaklı yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesine yönelik gerçekleri yansıtmayan, yalnızca kendilerine göre yazılan bir rapor var ama Elâzığ'da gerçekler o değil. Fakir fukara çaresiz, evini kaybeden, evi yıkılan insanlar çaresiz, mağdur oldular, hâlen neye ne kadar fiyat ödeyeceklerini bilmiyorlar. Bakın, sayın milletvekilleri, iki yıl önce deprem oldu. İki yıl önceki inşaat maliyetleri ile bugünkü inşaat maliyetleri aynı değil. Deprem olduğu andaki depremin tonu 4 bin lirayken şu anda 8 bin lira. Deprem olduğu zaman bir evin maliyeti 250 bin liraysa şimdi 400 bin lira. Bürokrasinin zaman kaybından dolayı inşaat maliyetlerindeki fark kimin sırtına yüklendi? Vatandaşın sırtına yüklendi ve vatandaş aldığı evden de mutlu değil; ne 2 artı 1'den ne 3 artı 1'den ne de köy evlerinden de mutlu değil. Ayrıca bir sorun daha var: Kentsel dönüşüm alanları. Depremden kaynaklı riskli bölge ilan edilen alanlarda eğer sizin eviniz yeni evse de teknik olarak yıkılması mümkün değilse de sağlam bir evse de ama proje bütünlüğü açısından yıkılma kararı verilmişse sizin eviniz yıkılıyor ve siz evinizi deprem konutlarına kullanılan krediden kullanarak yapamıyorsunuz ve siz evinizi krediyle almışsanız yeni ev de yapıldığı için bir eve iki kredi öder hâldesiniz yani bir eviniz olacak; bir, yıkılan ev için ödediğiniz krediniz var bir de yeni yapılan ev için kredi borcunuz. Elâzığ'da mağduriyetler devam ederken Deprem Komisyonunun bu raporunun Elâzığ'ın gerçeklerini yansıtmadığını ifade ederek hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hursit
Hursit - 2 hafta Önce

AGZINA SAGLIK ,YOLSUZLUK YOL OLMUS BUNLARDA INSALLAH TEZ ELDEN KURTULUR ELAZIG BUNLARDAN

Mehmet belali
Mehmet belali - 2 hafta Önce

Gürsel Erol adam gibi adam elazigin sorunlarını dile getiren tek vekil millet vekili olduğu günden beri elazigla elinden geldiyi kadar mücadele ediyor maaşının yarısını elazigspor veriyor hangi akpli vekil bunu yapıyor bir AKP li olarak artık AKP ye oy yok bundan sonra oyumu gürsel Erol için CHP ye verecem ampul kısa devre yapmaya başladı artık ışık vermiyor

oktay
oktay @Mehmet belali - 2 hafta Önce

algının kralı a haberde yandaş medyada 24 saat yapılıyor.sizde bu algılarla bu hale gelmişsiniz işte.

oktay
oktay @Mehmet belali - 2 hafta Önce

Elazizli nickliye cevap: 70 yıldır chp tek başına iktidar olmadı. iktidar olmayan partiyi suçlayıp duruyorsunuz.yapılan her suçu chpye atma çabalarınız gerçekten komik.her darbeden sonra ne iktidarı chpye verilmiş söylesene bi?saçmalıyorsun.darbeler en çok chpye zarar vermiştir.chp iktidar olacağı zaman darbeler olmuş bu ülkede.bu darbelerde genel başkanlar tutuklanmış chp mallarına el konulmuş.parti kapatılmaya çalışılmış vs.chp darbeleri engellemeye çalışmıştır hep.a haberden izleyip fesli kadirden öğrenip geliyorsunuz.ne zulmünden bahsediyorsun?yirmi yılda olanlardan bahset birde?yalan talan taciz tecavüzmüş güldürme insanı.neyi talan etmiş?söyle hadi.akpli olupda adı karıştığı taciz tecavüz olaylarını niye söylemiyorsun.tutturmuşsunuz taciz tecavüz.sanki tacizcinin tecavüzcünün arkasında durup onu koollamış chp.adı karışan kim varsa partiden ihraç etmiş.kimse tecavüzcüyü savunmamış yani.suç bireyseldir.chp değil , chp üyesi bir partili suç işlemiştir.chp örgüt olma vasfı sebebiyle yapabileceği tek şey olan bu kişiyi partiden atıp yargıya destek olmaktı onu da yapmış zaten.Türkiye cumhuriyetin ilk yıllarında uçak üretiyordu çağ atlamıştı zaten.yandaş medyanın hayal aleminde yaşamaya devam edin.

elaziz
elaziz @Mehmet belali - 2 hafta Önce

Oktay nikliye cevap: 70 yıldır chp iktidar olmamış daha ne yapsın diyor. Her darbeden sonra iktidar chp’ye verilir, tabii ki o da öyle alışmış ya, bu güne kadar ne yapmış ki onu anlatın. Bütün zulümler onların zamanında yapılmıştır. Şu anda bile yaptıkları bellidir. Yalan, talan, taciz, tecavüz, algı ve her ne pislik varsa yapıyorlar. Allah onlara (chp) fırsat vermesin, iktidar yüzü bir daha göstermesin. Darbelerden beslendikleri için her zaman darbe bekliyorlar, yemezler artık. Zavallı insanlar bir GE görmüşler ne söyleyeceklerini bilemiyorlar. Türkiye AKP daha doğrusu Reis sayesinde çağ atlamış hala ne yaptı diyorlar, yazıklar olsun.

ada
ada @Mehmet belali - 2 hafta Önce

Bu adam neymiş daha yeni keşfedildi(!)

ha
ha @Mehmet belali - 2 hafta Önce

ha ha ha ha

atakan
atakan @Mehmet belali - 2 hafta Önce

yazıklar olsun dini kullanıp insanları kandıranlara...işte bu akp ismiyle yorum yapan kafaya iyi bakın..akpye oy verecekseniz bu kafayı hatırlayın.insanları kutuplaştırmaya çalışan bu kafayla ortak olmayın.

23
23 @Mehmet belali - 2 hafta Önce

YAZIKLAR OLSUN ÖNCE BESMELE ÇEKİP SONRA ÇALANLARA...

Serkan
Serkan @Mehmet belali - 2 hafta Önce

Akp nickli aleviler kadar adam olsan keşke

Bi acılı bi acılı daha
Bi acılı bi acılı daha @Mehmet belali - 2 hafta Önce

"AKP" adlı güzel insan çıldırıyor. Gürsel Erol'u gördükçe, Millet İttifakı'na oy verecek olanları gördükçe çıldırıyor. Anketleri gördükçe iyice hırçınlaşıyor. Sakin ol, derin nefes al. Yapma böyle. Manyak olursun, sağlığına yazık. A Haber ve Akit ile kal güzel insan.

Akp
Akp @Mehmet belali - 2 hafta Önce

Yazıklar olsun bir aleviye davayı satanlara

oktay
oktay @Mehmet belali - 2 hafta Önce

zavallı sensin.adamın akpye oy vermemesine nasıl snirlenmişsin.ne varmış geçmişte? gerçmişten ders almamışlar falan.yirmi yıldır ülkeyi akp yönetiyor.geçmişnden ders almış ki fikrini değiştirmiş adam.70 yıldır da chp tek başına iktidar değil.

ala
ala @Mehmet belali - 2 hafta Önce

Vay zavallılar, geçmişten hiç bir ders almamışlar grubu. Sen akp'li değilsinki böyle diyorsun. yani böyle söyledin mi herkesi etkilersin. sen git bunları pkk hdp ile paylaş ve övün gagum.

Kral 23
Kral 23 - 2 hafta Önce

Gürsel.erol.somuna kadsr akp elazığı sikti

Elazığ23
Elazığ23 - 2 hafta Önce

Sayın gürsel erol konustukça birileri yerinden oynuyor elazığ ne kadar bahtsız bedevi misali yönetiliyor akp yüzünden ve halen onu savunan bireyler burada sadece diyorum ki2023 seçimlerinde akp giderse kimin kucağına oturacaklar.
Ayrıca sayın gürsel erol u bir konuda eleştirmek istiyorum bugün sosyal medyada dersim spora destek olduğunuzu okudum bu hiç yakışmadı 50.000 TL gibi bir rakam elazıgın marka değeri olan kulübe şuan nakit dahi vermeseydiniz bari deplasman gideri olarak yada bu haftaki galibiyet pirimi olarak dağıtsaydınız daha yerinde olurdu

Zaza
Zaza - 2 hafta Önce

Yolun açık olsun kral adamsın oylar sana

Akp
Akp - 2 hafta Önce

İl dışından gelen yıkım ekiplerini yollayıp kaos çıkarmadınmı gelip burda şimdide yıkılmayan binalar var diyorsun e senin yüzünden hepsi sorumlusu sensin neyseki 2023de veda ediyoruz sana

Akp
Akp @Akp - 2 hafta Önce

2023 te elazig chp2,akp2,iyi parti 1,hadi gecmis olsun

hakkan
hakkan @Akp - 2 hafta Önce

2023te kim kime veda ediyor görürsün trol

0
0 @Akp - 2 hafta Önce

"AKP" adlı trolcük yine vatandaşı coşturuyor. Konuş, coştur vatandaşı. Bu trolcüğe "Gürsel Erol, CHP, İmamoğlu" deyince çılgına dönüyor, İmamoğlu'nun 1 milyona yakın fark atmasının ve Gürsel Erol'un milletvekili olmasının hıncı ile klavyeyi yumrukluyor. Son anketleri görünce de çıldırıyor. Masaya çık tepin istersen. Bu trolcüğün çıldırması kadar daha iyi bir hizmet mi olurdu? Gelecek ilk seçimde de hıncından duvarları yumruklar artık.

Turan
Turan @Akp - 2 hafta Önce

Yav akp nickli arkadaş her yorumun beğenmeme rekoru kırıyor hala provakasyon yapıyorsun.. laf yemek hoşuna gidiyor. hayır bide seni ciddiye alıp cevap verenler var yazık parmaklarına.

Cavit19
Cavit19 @Akp - 2 hafta Önce

2023 de eminim bu defa CHP ye yalakalık yapar yaltaklanırsın çünkü senin gibilerin işi bu

H.Hüseyn
H.Hüseyn - 2 hafta Önce

Ne sana, nede senin zihniyetine ihtiyacımız var,en kısa zamanda memleketine göndereceğiz, Elazığlı nin göçmene ihtiyacı yok .

Ok bye
Ok bye @H.Hüseyn - 2 hafta Önce

Hüseyin şunu demek istiyor: "Ben biatçıyım, ben sorgulamam, eleştirmem. Memleketin geldiği durum beni zerre ilgilendirmez. Beni ilgilendiren tek yer dört duvar. Kapıdan dışarıya çıktığımda sokağın çamur olması, her yerin bozuk olması, düzensiz olması, sorunların olması beni ilgilendirmez. Memleket umrumda değil. Yeterki tuttuğum takım hep birinci gelsin. Ben bir partizanım. Bu benim ruhumda var. Kendim gibi düşünmeyen herkese düşmanımdır. Hak aramak gibi bir özelliğim yok. Hak arayan, hakkımı savunmaya çalışan benim düşmanımdır. Bencilim, kendi çıkarlarımı memleketin çıkarlarının üzerinde görürüm. O yüzden beni umursamayın, bırakın ne halim varsa göreyim"

Murat
Murat @H.Hüseyn - 2 hafta Önce

Adam senin gibi Elazığlıdan bin kat daha elazığlı..

s:
s: - 2 hafta Önce

Adamın hakkı ABD başkanlığıdır. Ha, ha, ha, ha,,,


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109