Milletvekili Erol, Köpek Saldırısıyla İlgili Açıklama Yaptı

Elazığ’da sürü halinde gezen sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan ve hayatını kaybeden Çicek Boztaş’ın ailesine başsağlığı dileyen CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Bu vesileyle şehir merkezindeki başıboş köpeklerin insan hayatını tehdit eder hale gelmesinde yerel yöneticilerin büyük sorumluluğu vardır” dedi.

Milletvekili Erol, Köpek Saldırısıyla İlgili Açıklama Yaptı

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Esentepe Mahallesi’nde sürü halinde gezen köpeklerin saldırısı sonucunda hayatını kaybeden 82 yaşındaki Çiçek Boztaş’la ilgili açıklama yaptı.

Milletvekili Erol, köpek saldırısı sonucu hayatını kaybeden Boztaş’ın ailesine başsağlığı diledi.

“SAHİPSİZ KÖPEKLER İNSAN HAYATINI TEHDİT ETMEKTEDİR”

Şehir merkezindeki başıboş köpeklerin insan hayatını tehdit eder hale gelmesinde yerel yöneticilerin büyük sorumluluğu olduğunu vurgulayan Milletvekili Gürsel Erol, “Çiçek Boztaş olayında da görüldüğü gibi onlu, yirmili gruplar halinde yiyecek arayan sahipsiz köpekler insan hayatını tehdit etmektedir. Oysa korunaklı alanlarda hem hayvanın hem de insanın yaşamını güvence altına alan barınma ve beslenme ihtiyacı yerel yönetimler tarafından sağlanmalıdır. Geçici hayvan bakım evleri yetersiz kalmış ve yönetim zafiyetleri oluşmuştur. 5199 sayılı Hayvanları koruma kanunu, Madde7’de belediyelerin alacağı tedbirlerden biri de sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerinin kayıt altına alınmasıdır” dedi.

 

“GEREKLİ TIBBÎ BAKIMLARININ YAPILMASI VE İŞARETLENMESİ SAĞLANMALIDIR”

Hayvanların etolojik ve ekolojik ihtiyaçlarının karşılanmadığı bir ortamda hayvan haklarından söz etmenin mümkün olmadığını aktaran Milletvekili Erol, “Ülkemizde maalesef her isteyen herhangi bir yeterliliğe sahip olmadan ilkel barınaklar açmaktadır. Elazığ şehir merkezinde gerçekleşen saldırı bize gösteriyor ki denetimsiz sokak hayvanları doğal yaşam parkları oluşturularak kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi sağlanmalıdır. Sokak hayvanlarının ve tüm canlıların yaşam hakkına saygı gösterirken insanların can güvenliğini de düşünmek bu konuda duyarlılık taşıyan herkesin ortak sorumluluğu olmalılar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 20:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
gakko
gakko - 10 ay Önce

bunu her kes biliyor. halk çözüm bekliyor sayin milletvekilim çözüm. toplayın bu sürüleri artık. bu sizin göreviniz!!!

hoca
hoca - 10 ay Önce

Fırat Üniversitesi köpek çiftliğine dönüşmüş resmen. Kampüsün her yeri köpek dolu.. Aynı anda 15-20 köpek bir araya gelip gezer hale gelmiş ve bir araya gelip sayıları arttıkça tehlike saçıyorlar.

uur
uur - 10 ay Önce

sevgili cahiller o köpeklerde en az sizin kadar yaşam hakkına sahip, onları bir yere toplamak çözüm değil. çözüm olan küpelemek, takip etmek reahbilite etmek ve sahiplendirmek. size kalsa herkes ölsün siz yaşayın en üstün ırk sizsiniz ya

serhan
serhan - 10 ay Önce

keban ilçeside aynı artık çocuklarımız okula gidemez olmuş yetmiyor bide hastalık saçıyorlar herşeyde duyarsızlık nereye kadar yürütemiyorsanız bu görevleri erdem gösterin bırakın emaneti ehline

SIRADAKİ HABER

banner7