Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, LGS İle İlgili Mesaj Yayınladı

Elazığ’da Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 1 Haziran´da yapılacak olan sınavla 8. sınıf öğrencileri eğitim hayatlarında geleceklerine yön vermek üzere bir üst eğitim kademesi olan ortaöğretim kurumlarına geçiş yapacaklar. İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, LGS sınavına girecek öğrencilere mesaj ile seslendi.

Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, LGS İle İlgili Mesaj Yayınladı

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, 01 Haziran 2019 Cumartesi LGS sınavına girecek öğrencilere tavsiyelerde bulunmak üzere bir mesaj yayınladı.

GÜRTÜRK: LİSELERE GİRMEK İÇİN TER DÖKECEK

Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, “Türkiye’de yaklaşık 1 milyon, Elazığ’da da 8. Sınıf öğrencimiz yaklaşık 8022 öğrencimiz 01 Haziran 2019 Cumartesi günü sınavla öğrenci alan liselere girmek için ter dökecek. LGS için artık son hazırlıklarınızı tamamladınız ve sınavın gerçekleştirileceği günü bekliyorsunuz. Sınav il merkezinde toplam 34 okulda ve iki oturum (sözel ve sayısal) gerçekleştirilecektir. Ayrıca 02 Haziran Pazar günü de  İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) yapılacak olup 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. Sınıflardan öğrencilerimiz bu sınava gireceklerdir” dedi.

GÜRTÜRK: GEREKLİ OLAN TÜM TEDBİRLERİ ALDIK

Müdür Gürtürk, “Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin bu sınavı en rahat şekilde geçirmeleri için gerekli olan tüm tedbirleri aldık. Umuyoruz ki herhangi bir aksaklık yaşanmayacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimiz ve velilerimize sınavla ilgili bazı tavsiyelerimiz olacaktır. Şunu unutmayın, hayat sadece sınavdan ibaret değildir. Sınavı gözünüzde çok büyüttüğünüzde kaygı düzeyiniz yükselecek ve dikkatiniz dağılacaktır. Sizler bizim için değerlisiniz. Bu ülkenin en değerli hazinesiniz. Bu bakış açısıyla aşağıdaki önerilerimizi dikkate almanızı bekliyoruz” ifadelerine yer veridi.

GÜRTÜRK: SÜRENİZİ SONUNA KADAR KULLANINIZ

Öğrencilere tavsiyelerini bir bir sıralayan Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, “sınav gününe sakin, dinlenmiş ve yeteri kadar uyumuş olarak giriniz, mümkünse bir gün önceden sınava gireceğiniz okulun yerini görmeniz faydalı olacaktır, sınav sabahı gerekli belgelerinizle birlikte en geç saat 08.45’te okulda olunuz, geç kalmamaya dikkat ediniz,  salonlardaki öğretmenleriniz sizleri en iyi şekilde karşılayacaklardır, sınav başladıktan sonra önce hem cevap kâğıdınızı hem de soru kitapçığını kontrol ediniz, size ait olup olmadığına dikkat ediniz, soruları sırayla ve baştan başlayarak cevaplayınız, soruları doğru ve anlayarak okuyunuz, zor sorularda zaman kaybetmeyiniz, işaret koyarak diğer soruya geçiniz, sınav esnasında biraz kaygılanırsanız derin nefes alıp vererek kendinizi rahatlatabilirsiniz, her soruyu çözdükten sonra mutlaka kodlayınız, çözemediğiniz soruların kenarına işaret koyarak diğer soruları bitirdikten sonra tekrar çözmek için deneyiniz, sürenizi sonuna kadar kullanınız, erken çıkmayınız” ibarelerini kullandı.

GÜRTÜRK: ÇOCUKLARINIZ İÇİN, SİZLERİN DESTEĞİ VE TAKDİRİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Velilere de tavsiyelerde bulunan Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, “Cumartesi günü çocuklarınızın gireceği sınav elbette onların gelecek hedefleri ve okul yaşamı için önemli bir aşamadır. Ancak hiçbir şey çocuklarınızın sağlığından, mutluluğundan önemli değildir. Çocuklarınız için, sizlerin desteği ve takdiri çok önemlidir. Sınavın yaklaştığı son günlerde onlara moral vermeniz, yüreklendirmeniz ve sınav sonucu ne olursa olsun onların sizin için değerli olduğunu hissettirmeniz çok önemlidir. Bu şekilde rahat bir kafayla ve kaygı düzeyi azalmış bir şekilde sınava giren çocuklarınız daha başarılı olacaktır. Sizlerden isteğimiz çocuğunuzun sınavı nasıl geçerse geçsin ona gösterdiğiniz sevgi ve değeri asla eksiltmemenizdir. Çocuğunuzun okuyabileceği sınavsız girilebilen farklı okullar olduğunu unutmayınız. Ayrıca vatandaşlarımızdan da beklentimiz 01 Haziran Cumartesi ve 02 Haziran Pazar günü sınavların olduğu bilinciyle hareket ederek sınavların yapılacağı okul çevrelerinde gürültü yapmamaya dikkat etmeleridir. Şimdiden tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz”açıklamalarını kaydetti..

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 16:40
banner73
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7