Müdür Yeğen: Sürücülerin Aldığı Riskler Hemzemin Geçitlerde Kazaya Neden Oluyor

Dünyanın her yerinde hemzemin geçit kazalarının aynı sebepten dolayı meydana geldiğini belirten Bölge Trafik Şube Müdürü Cengiz Yeğen, sürücülerin aldıkları riskler sonucunda 20 katarlı bir trenin durmasının mümkün olmadığını ve en büyük önlemin sabır olduğuna dikkat çekti.

Müdür Yeğen: Sürücülerin Aldığı Riskler Hemzemin Geçitlerde Kazaya Neden Oluyor

Elazığ Bölge Trafik Şube Müdürü Cengiz Yeğen, son dönemlerde dünyada ve özellikle Türkiye'de yaşanan çok ölümlü kazaların en başında yer alan hemzemin geçit kazaları ile ilgili bilgi vererek önemli uyarılarda bulundu.

Ortalama 20 katarlık bir trenin aniden durmasının imkansız olduğuna vurgu yapan Yeğen, kazaların meydana gelmemesi için sürücülere ve yayalara ciddi görev düştüğünü kaydetti.

Yeğen, hemzemin geçit kazalarını önlemenin en büyük çözümünün trenin gelmesi durumunda risk alınmaması, mutlak surette durulması ve yol kontrol edilerek geçilmesi ile olabileceğini söyledi.

Hemzemin geçidi hakkında bilgi veren Trafik Şube Müdürü Cengiz Yeğen, "Hemzemin geçitler, tren yollarının karayollarıyla kesişme noktalarının olduğu bölgelere denir. Bunu üçe ayırıyoruz, kontrollü hemzemin geçitler, kontrolsüz hemzemin geçitler ve tamamen kara taşıtlarıyla çakışmayacak şekilde üst veya alt geçit şeklinde olan battı çıktı şeklinde olan geçitlerimiz var. Görüldüğü üzere burada kontrollü hemzemin geçidin yanında bulunuyoruz. Normalde komuta kontrol merkezi trenler buraya gelmeden önce burayı kapatarak bu yolu kullanan özellikle araçların veya yayaların durmasını komutunun verir anlamına gelen bariyerleri indiriyorlar” dedi.

YEĞEN: ALINAN RİSKİN SONUCUNDA BU KAZALAR OLUYOR

Sürücü ve yayaların risk alması sonucunda hemzemin geçit kazalarının meydana geldiğini ifade eden Yeğen, "Maalesef istemediğimiz kazaların birçoğunda sürücülerimiz risk alıyorlar. Bu hiç istemediğimiz, arzulamadığımız bir durum. Aldıkları riskler sonucunda 20 katarlı bir tren frene bastığı anda duramaz, durması mümkün değil. Zaten hemzemin geçitler çok iyileştirilmiş yollar değiller. Tam geçerken stop etme ve benzeri durumlar oluyor. Dünyanın her yerinde bu tarz istemediğimiz kazalar oluyor. Bazen akaryakıt yüklü kamyonların bu tarz kazalara karıştığını görüyoruz. Bu riskin sonucunda bu kazalar oluyor” diye konuştu.

  İstenmeyen bu kazaların önüne geçmek için bariyerler açılıncaya kadar mutlak surette beklenmesi gerektiğini vurgulayan Yeğen, bariyerler açıldıktan sonra da sürücülerin sağına ve soluna dikkat ederek geçiş sağlamasının sağlıklı olacağını dile getirdi.                           

             

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın müdürüm,
Sayın müdürüm, - 3 hafta Önce

Sizden haseten rica ediyorum, şu kaldırım ve yol şgallerine izin vermeyiniz. Alemizle yürüyemiyoruz. Devletimiz buralarda vatandaşın hakkını korumalı. Bir takım keyfi uygulamalara ses çıkarmamak devletin itibarını zedeliyor. Kimse devletten üstün olmamalı. Lütfen duyarlı olunuz.

Serkan
Serkan - 3 hafta Önce

Sayın müdürüm Allah rızası için elazig trafiğini ne olur cok sıkı denetleyin ne saygı ne duzen ne sinyal ne kaldırımlar bil hassa engelli yerleri ve bil hassa engelli park yerlerinin dubalarını kıranlar sürat yapanlar kural denen birsey yok Elazigda

Serkan
Serkan - 3 hafta Önce

Bence her mahallede her caddede gercek adaletli işi bilen fahri müfettişler cok olmalı ara mahallerde cok surat yapan bir hayli şoför var bunlarin önüne bu sekil gecile bilir

SIRADAKİ HABER

banner103