Muharrem Ayı Perşembe Günü Başlıyor

İslam alemi için önemli bir yere sahip olan, savaşların yasaklandığı aynı zamanda aşure gününün haberci olan Muharrem Ayı 20 Ağustos Perşembe günü başlıyor… Elazığ Cem Kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil, Pandemi nedeniyle Cem Evinde program düzenlemeyeceklerini söyledi.

Muharrem Ayı Perşembe Günü Başlıyor

İslam alemi için ayrı bir yere sahip olan ve aynı zamanda Aşure gününün habercisi olan; Muharrem ayı 20 Ağustos Perşembe günü başlıyor.

“Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir ay olarak biliniyor.

YEŞİL: BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN İNSANLARIN SAĞLIĞI

Elazığ Cem kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil, Muharrem ayında cem evinde gerçekleştirdikleri programları pandemi nedeniyle düzenlemeyeceklerini söyleyerek, “Bu hastalıklardan dolayı muharrem orucumuzda iftar yemekleri her yıl olduğu gibi 12 gün boyunca burada yemek veriyorduk. Ama hastalıklardan dolayı yemekleri iptal etti. Allah korosun burada yanlış bir durum olur insanlara hastalık bulaştırırsak vicdanımız sızlar. İnsanlarımızın sağlığını düşünerek, hayatlarını riske atmamak adına yemekleri vermeyeceğiz. iftarı Cem Evinde yapmayacağız. Aşure yapmayı iptal ettik ama herkes kendi evinde kendi aşuresini yaparak komşularına verebilir ama biz toplu olarak burada vermeyeceğiz. Muharrem birliklerimizi yapmayacağız. Covid-19 hastalığı nedeni ile bunları iptal etti. İnşallah bu durumu anlayışla karşılarlar. Bizim için önemli olan insanların sağlığıdır” dedi.

YEŞİL: SAĞLIK SORUNU OLAN YAPMASIN SUYUNU İÇSİN

Başkan Yeşil, muharrem ayı denildiğinde Kerbela olayının akıllara geldiğini belirterek, “ Muharrem haram ayardan biridir. Savaşlar durur. Kimse kan dökmez, incitmez. Kuranda da saadet olarak belirtilmiş. Kuranda 10 gün olarak geçer ama biz12 imamlarla özleştirdiğimiz için 12 gün tutuyoruz. 3 günde masum pak oruçları diyoruz. Bu da ehli beytin masum iken katledilmesi. Bunların anısına da 3 gün tutuyoruz. Toplam 15 gün orucumuzu tutuyoruz. Bu oruçta en önemlisi canlarımızdan olan insanlarımızın sağlığı yerinde olan saf su içerken doyasıya içememesi. Hz. Hüseyin’in 72 şuarada Kerbela’da susuz şehit edildiği için onu hatırlamak için o hassasiyete dikkat edecekler. Toplumumuzun sağlığı çok önemli. Sağlık sorunu olan yapmasın suyunu içsin” diye kaydetti.


Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 19:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet ç
ahmet ç - 9 ay Önce

Muharrem ayı peygamberimiz tarafından da tutulmuştur. Peygamberimiz bu ay için;

""Şehrullahi'l-Muharrem- Allahın ayı" yani İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır demiştir.

SIRADAKİ HABER

banner103