Muhtar Bal: Vatandaşlarımız Memnun

Elazığ depreminin ardından yaklaşık 13 bin konut hak sahiplerine teslim edildi, kerpiç evlerinden TOKİ konutlarına geçen depremzede çift sıcak bir yuvaya kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Muhtar Bal: Vatandaşlarımız Memnun

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından TOKİ'nin yaptırdığı konutlara geçmeye devam eden aileler, hem depreme dayanıklı hem de sıcak yuva sahibi olmanın mutluluğu yaşıyor.

Geçtiğimiz yıl 24 Ocak’ta meydana gelen 6,8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti. İki şehirde 25 binden fazla konut ise ağır hasar gördü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde kent merkezinde yapımına TOKİ aracılığıyla başlanan 20 binden fazla konutun yarıdan fazlası hak sahiplerine teslim edildi.

Elazığ'ın merkeze bağlı Aksaray Mahallesi'nde depremden önce kerpiç konutlarda ikamet edenler de yeni evlerine kavuştu. Mahallede TOKİ tarafından 302 konut bitirildi sahiplerine teslim edildi.

Evlerine kavuşanlardan biri de Mustafa (73) ve Yüksel Şakar (64) çifti oldu. Çiftin Aksaray Mahallesinde oturdukları kerpiç ev, depremde ağır hasar alarak yıkıldı. Devletin verdiği kira yardımı ile bir süre geçici bir evde yaşayan çift, ardından mahallede lüksü aratmayacak şekilde çocuk parkları ve sosyal donatılarıyla yapılan ve kendilerine kura ile verilen konutlarına yerleşti.  

ŞAKAR: DEVLET OLMASA BİZ NASIL EV SAHİBİ OLACAKTIK

Evinin güzel olduğunu belirten Mustafa Şakar, “Memnunuz ve oturuyoruz. Allah devletimizden razı olsun. Devlet olmasa biz nasıl ev sahibi olacaktık. Önceden kerpiç evde oturuyorduk. Evimiz topraktı. Allah herkese böyle bir ev nasip etsin” dedi.

Depremde evlerinin hasar gördüğünü aktaran Yüksel Şakar, “Daha sonra bir eve taşındık. O evde çok soğuktu. Devlet kira paramızı da verdi. Allah bin defa razı olsun. Ondan sonra burası çıktı. Buraya geldik ve burada da rahatız. Allah devlete zeval vermesin. Önceki evimiz kerpiçti ve soğuktu. Her zaman kova doldur boşalt. Sobayı doldur, ama burası rahat. Oturuyorsun, kalkıyorsun çayını yapıp içiyorsun. Orada soba derdi çok zordu. Devletimizden ve Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. İşi güç rast gelsin. Rabbim dertsiz ömür versin, başımızdan eksik etmesin. Herkesin bu evlerde oturmasını isterim” diye konuştu.

BAL: VATANDAŞLARIMIZ MEMNUN

Depremin ardından mahallelerinde 302 adet konut yapıldığını aktaran Aksaray Mahallesi Muhtarı Özcan Bal ise “Vatandaşlarımıza birkaç gün önce anahtar teslimlerini yaptık. Şuan yarısından fazlası evlerine taşınmış durumdalar. Mahallemiz şehrimizin en eski yapılarından oluşan bir mahalleydi. Kerpiç yapılardan insanlarımızın buraya gelmesi memnun etti. Zaten ödemelerde 20 yıla bölünmüş bir şekilde yapacaklar. Bu süreçte ilk 2 yıl ödeme olmayacak daha sonrasında 18 yıl içerisinde ödemelerini yapacaklar. Bununla beraber üzerine faiz gelmemesi insanlarımızı ciddi bir şekilde memnun ediyor.  Kira öder gibi inşallah evlerinin ödemelerini yapacaklar. 20 yıl sonrada tapularını ellerine alacaklar. Vatandaşlarımız memnun” şeklinde konuştu.

                                         

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 11:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Behzat
Behzat - 1 ay Önce

Dilek Sitesi, Aksaray da ve Hicret Mahallesinde oturanlar mağdur olmadı. Hem yakın rezerv alanı hemde önceki konutlarından daha nitelikli konutlara kavuştular. En büyük mağduriyeti kentsel dönüşüme giren Muratpaşa Mahallesi, Abdullahpaşa ve Rüstempaşa ile, karşıyaka TOKİ verilenler karma kura ile önceki yerlerine zıt yöne gidenler ve 2+1 konut çekenler

yandaş medya
yandaş medya - 1 ay Önce

kerpiç evden matruk evden çıkanlar tabi memnun kalacaklar birde 180 metre kareden çıkıp 80 metre kare eve yerleşenlerle röpartaj yapın bakalım ne diyorlar

00
00 - 1 ay Önce

Hıhı, tamam.

Ali
Ali - 1 ay Önce

Elazığ alt üst oldu kim nerde evi bilinmiyor TOKİ’de ismi çıkmış hala teslim almamış kim ne yaptığı belli değil

SIRADAKİ HABER

banner103