Mustafa Pirinçci, Çevre Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı

1972 yılından beri 5 Haziranda kutlanan Dünya Çevre günü vesilesiyle Kanal Fırat’ı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, “maske ve eldivenlerin tıbbi atık muamelesi görmesi lazım” dedi.

Mustafa Pirinçci, Çevre Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, 5 Haziran Çevre Günü nedeniyle Kanal Fırat Televizyonu’nu ziyaret etti.

İl Müdürü Pirinçci, “Öncelikle 1972 yılından beri 5 Haziranda kutlanan Dünya Çevre günü vesilesiyle dünyamızı ve ülkemizi tehdit eden corona virüsünün bir an önce bitmesini temenni ediyorum. Coronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlarımızın maske kullanmaları ve sosyal mesafeye uymaları gerektiğini, ülkemiz genelinde alınan tedbirler doğrultusunda, gündelik hayatta kullanılan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının da uygun şekilde ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, en az 72 saat süreyle oda veya balkonlarda bekletilmesi ve “diğer atık” kategorisinde evsel atık olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi gerekmekte olduğunu hatırlatmak isterim” dedi.

“HERKES ÜZERİNE DÜŞEN GÖREV VE SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMELİDİR”

Çevre sorunlarına dikkat çeken Pirinçci, “Son dönemlerde yaşadığımız çevre felaketleri, depremler ve salgınların insanoğluna verdiği mesaj son derece açıktır. Çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, petrol ve ilaç atıkları, eko sistemin bozulması gibi birçok etken tüm canlıların yaşamını tehdit eden en önemli problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Küresel çevre sorunlarının çözüme kavuşturulması tüm insanlığın ortak sorunudur. Temiz bir dünyada yaşayabilmek ve gelecek nesillerimize temiz bir çevre bırakabilmek, devletlerin olduğu kadar bireylerin de temel prensibi olmalıdır. İnsanların ortak hayat alanı olan çevrenin korunması bir lütuf değil bir yükümlülük olduğuna inancıyla herkes üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmelidir” ifadelerini kullandı.

“ÜSTÜMÜZE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMEK İÇİN DAHA HASSAS DAVRANMALIYIZ”

İl Müdürü Mustafa Pirinçci, “Doğadaki dengeyi bozmadan, Tüm canlıların yaşam hakkına sahip çıkarak, Topraklarımızı, ormanlarımızı tahrip etmeden, sularımızı kirletmeden ve biyolojik çeşitliliğimizi yok etmeden geleceğimiz için her türlü hassasiyeti göstermeliyiz. Çevremizi korumak, üstümüze düşen görevleri yerine getirmek için daha hassas davranmalıyız. Bu noktada tüm vatandaşlarımızdan ülkemiz genelinde uygulanmakta olan atıkların azaltılması ve kaynağında ayrı toplanmasına yönelik olarak yürütülen sıfır atık uygulama çalışmalarına desteklerini beklediğimizi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“KÜÇÜK ŞEYLER, DÜNYAYI YENİLER”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, “5 Haziran Dünya Çevre Günü, tüm bu konuları bir kez daha düşünmek, yapabileceklerimizi gözden geçirmek, daha da yoğun ve kesintisiz bir mücadele sürdürme kararı almak ve uygulamaya koymak için bir fırsattır. Çevre Günü kutlamasının, çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir çevre için, daha temiz bir dünya için çabaları yoğunlaştırmaya, vesile olmasını temenni ediyorum. Unutmayınız ki "Küçük şeyler, Dünyayı yeniler" Çevre için yapacağınız her faaliyet, gelecek nesillerin daha güzel bir ortamda yaşayacağı bir dünya inşa edecektir. Tüm vatandaşlarımızın Dünya Çevre Gününü kutluyorum” dedi.

Açılışı yapılan Elazığ Millet Bahçesi’ne değinen İl Müdürü Mustafa Pirinçci, Elazığ’ın güzel bir tesis kazandığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103