Okul Temsilcilerinden Çağrı: Okulumuz Yerinde Yapılsın

Depremde ağır hasar aldıktan sonra yıkılmasına ve yerinde yapılmasına karar verilen Atatürk Anadolu Lisesi ile Elazığ Ortaokulu’nun arsalarının, Fırat Üniversitesi’ne devredilmesi kararı velilerin tepkisine neden oldu.

Okul Temsilcilerinden Çağrı: Okulumuz Yerinde Yapılsın

Üniversite Mahallesi’nde bulunan Atatürk Anadolu Lisesi ve Elazığ Ortaokulu, 24 Ocak tarihinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar aldı.

Ağır hasar alan okulların yıkılması ve yerine yenilerinin yapılması kararının ardından Final Okulları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, Elazığ Ortaokulu’nun yapımını üstlenmiş, okulun temelleri de kazılmıştı.

Okulların yerinde yapılması kararından vazgeçildiği ve yerlerinin Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne devredilmesi söylemlerinin yayılması ile birlikte veliler ayaklandı.

SALTAN: YAPIMINA BAŞLANDI

Elazığ Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Feyzi Saltan, “Okulumuz yıkılmıştır. Okulumuzun yıkılmasında Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’da buradaydı okul yıkılırken. Kendilerinin burada okulun tekrar yerinde yapılacağını, ilk önce bu okulun yapılmasında öncelik olduğunu söylemişti. Biz de bir hayli zaman bekledik. Tabi ki ülkemizde bulunan başka afetlerden dolayı, virüsten dolayı olacak ki İçişleri Bakanımız’la da biz o anda irtibat kuramadık. 4-5 ay aradan geçtikten sonra biz tekrar bunun olması için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, sayın valimize biz başvurduk. En son içerisinde ilimizin iş adamlarından Sayın İbrahim Taşel’in bunu yapacağını söylediler. Neticede sözleşme karşılığı; sözleşme yapıldı, sonra İbrahim Taşel Bey geldi burada çalışmaları başlattı. Kazısı yapıldı, bütün yeri açıldı. Açıldıktan sonra bunun durdurulmasının geldiğini bize söylediler” ifadelerini kullandı.

SALTAN: BU KARAR NEDEN ALINDI?

Saltan, “Bize buranın Fırat Üniversitesi’ne tahsis edildiğini, diş hastanesinin yapılacağını söylediler. O güne kadar benim sadece öğrenmek için bir okul aile birliği başkanı olarak veya okulumuzun yetkilileri ile öğrenmek istediğimiz bir şey var; madem Fırat Üniversitesi’ne verilmiş bir yer ise Sayın İbrahim Taşel ile yapılan söyleşme neden yapıldı, neden kazısı yapıldıktan sonra durduruldu? Bu kadar ne için alındı, neden alındı? Bilmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

SALTAN: BU MAHALLEDE NE BİR ORTA OKUL NE DE BİR LİSE KALDI

Okulların yerine Zafran Mahallesi’nde yenilerinin yapılmasının kendileri ve öğrencileri için zor olacağını belirten Saltan, “Öğrenci sayısının çok düşeceği ve orada yapılan okulun büyük bir külfet ve masraf olduğunu artı bu çevrede, 4-5 mahalleye hitap eden, bu mahallede ne bir orta okul ne de bir lise kaldı. Atatürk Lisesi’ni de aynı şekilde söylüyorum. Atatürk Lisesi’nin de yıkımı Elazığ Ortaokulu’nu alırlarsa Atatürk Lisesi’nin de yerini almalarını planlamışlar” dedi.

AKBABA: BİZ ÖĞRENCİLERİMİZİ ORAYA NASIL GÖNDERECEĞİZ

Elazığ Atatürk Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Abdurahhim Akbaba da, “Bizim merkezde Üniversite Mahallesi, Yenimahalle, İzzetpaşa Mahallesi, kültür Mahallesi, nailbey Mahallesi’nden hatta Feyzi Çakmak Mahallesi’nden gelen öğrencilerimiz var. 874 tane öğrencimiz var. Okul puanlamasıyla alınmayan tek okul Atatürk Anadolu Lisesi kaldı. Tercihleri okullara gidemeyen öğrencileri merak ediyorum hangi okullara gönderecekler bu mahallede oturan vatandaşların çocukları. Şimdi biz okulumuzun yerinde kalmasını istiyoruz. Bir karar aldıkları zaman en azından mahalle muhtarına, mahallenin ileri gelenleriyle istişare yapıp görüşmelerini beklerdik. Alelacele okulu üniversiteye devredip ‘size Zafran’ın tepesinden yer vereceğiz’ tamam bize Zafran’ın tepesinden yer verdiniz. Biz öğrencilerimizi oraya nasıl göndereceğiz?” diye ifade etti.

ÇELİK: OKULUMUZUN YERİNDE YAPILMASINI İSTİYORUZ

Üniversite Mahalle Muhtarı Fuat Çelik de, “Biz deprem sürecinde okulumuzun Elazığ İlköğretim Okulu’nun ağır hasarlı olması sonucu ilk yıkılan okul olduğunu ve biz bu konuyu ilimizde o süreçte bulunan bakanlarımıza bu konuyu arz ettik. Sayın Süleyman Soylu Beyefendiye bu konuyu izah ettiğimizde okulun yerinde yapılmasını kararlaştırıldı. Daha önceden üniversiteye ait olan arsanın geri alınma konusu orada kapanmıştı. Şimdi tekrar bu okulların durumu gündeme geldi. Okulumuzun uzak bir yerde yani üniversitenin 2-3 kilometre uzağında bir alanda yapımına karar verilmesi üzerine biz bu konuyu tekrar dile getirdik. Valimize ve yetkililerle bu konuyu görüştük. Biz okulumuzun yerinde yapılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Remziye çalı
Remziye çalı - 8 ay Önce

Elazığ orta okulu yer ve konum olarak üniversite mahallesine aittir ...zafrana gitmesine kesinlikle izin verilmemeli..

Gülnur
Gülnur - 8 ay Önce

Okulların taşınmasıyla mahalle kaybeder ancak arsaların üniveristeye devredilmesiyle Elazığ kazanır
Not:Mahalle kaybeder derken de sadece çocuklar biraz daha uzak bir okula gidecekler ,yoksa kaybedecek ne var ki

Mahalle sakini
Mahalle sakini - 8 ay Önce

Her iki okulun da başka yere alınması mahalle sakinlerimizin işine gelmese de uzun vadeli düşündüğümüzde gelecekteki projelerde kullanılması için üniversiteye devredilmesi aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Elazığ'a önemli girdiler sağlayacaktır.

Metin
Metin - 8 ay Önce

Bu MEM müdürü olduğu sürece hazır okul binaları elimizden alınmazsa buna da şükür

Ali
Ali - 8 ay Önce

Okulların taşınması ile Elazığ kazanmasının hiç bir alakası yok. Unverwitenin yeteri kadar arazisi var. Elazgın kazanmasını mi istiyorsunuz yeni bir üniversite ile hem Elazığ kazanır hem elazigin ekonomisi kazanir. O kulların ordan kalkması vizyon ile alakalı bir durum değil minareye kılıf uydurmayın

Turgut
Turgut @Ali - 8 ay Önce

Üniversitenin yeterince arazisi yok merkez kampüste. Her yer dolu.

ABC
ABC - 8 ay Önce

o okulun yeri kesinlikle değişmesi lazım. ama kesinlikle . elazığın idarecileri iki üç dönerci çiçekçinin baskısına dayanamayacak ise onlara da yazıklar olsun. yeri değişir se elazığın en çok tercih edilen okulu olur. değişmez ise kavga gürültüsü eksik olmayan elazığın soytarı kavga pislik yuvası olarak kalmaya devam edecek. kabul edin işte hiç bir öğretmen ve hiç bir öğrenci severek isteyerek o okula gitmiyor. liseli kızlar da içiçe olduğu için hep üniversiteli gençlerle takılıyor yalan sa söyleyin.

Ali
Ali - 8 ay Önce

Nerde metin bulutun elazig bela ettiği
Başarılı il milli eğitim müdürü deprem olalı bir yıl oldu hala okullar viran pandemi bahanesiyle yatista. Allah var o okul ordan kalkar mi

Kader kolcu
Kader kolcu - 8 ay Önce

Okulumuzu aynı gerinde istiyorum rica ediyorum çocuklar zaten okullarından uzak kaldıkları getmezmi bide bu çıkmasın


SIRADAKİ HABER

banner103