Ölçü ve Tartı Aletleri Muayenesinde Son Gün 28 Şubat

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk, 2023 yılı ölçü ve tartı aletlerinin muayene başvurularının 28 Şubat 2023 tarihinde sona ereceğini duyurdu.

Ölçü ve Tartı Aletleri Muayenesinde Son Gün 28 Şubat

Sanayi ve Teknoloji Elazığ İl Müdürü Mustafa Yavuztürk, Periyodik olarak muayene yapılması gereken ölçü ve tartı aletleri için işyeri sahiplerinin beyan verme süresi 28 Şubat 2023'te sona ereceğini duyurdu.

“MÜRACATLAR 28 ŞUBAT 2023 GÜNÜ MESAİ BİTİMİNDE SONA ERECEKTİR”

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre Su, Doğalgaz ve Elektrik sayaçlarının Periyodik muayeneleri İl Müdürlüklerimizce yürütülmekte olup, Su dışındaki sıvıların miktarlarının sürekli ve dinamik ölçümü için ölçme sistemleri (Akaryakıt ve LPG Sayaçları) sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ölçme sistemleri, akaryakıt hacim ölçek kapları, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri 5 Kg dan yukarı kütle ölçüleri demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, maksimum kapasitesi 2000 Kg üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile aks kantarlarının periyodik, stok ve ilk muayene işlemleri için 11/10/2019 tarihli ve 30915 sayılı gazetede yayımlanan su dışındaki sıvılar için ölçme sistemleri ile bazı ölçü ve tartı aletlerinin muayene yönetmenliği ile 01/01/2020 tarihinden itibaren bahse konu ölçü aletlerine ilişkin muayene başvurularının İl Müdürlükleri yerine Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilendirilmiş olup; https://basvuruportal.tse.org.tr adresli elektronik portalı  üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2023 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak 2023 tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2023 günü mesai bitiminde sona erecektir. Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt ve LPG sayaçları, tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletleri (aks kantarları, demiryolu sarnıçlı vagon kantarları vb.) periyodik muayeneleri 2 yılda bir TSE ye yapılacak olup, Elektrik, Su, Hava gazı Doğal gaz sayaçları ile akım ve gerilim transformatörlerinin muayeneleri 10 yılda bir olup, müracaatları https://dijitalbakanlik. sanayi.gov.tr üzerinden Elazığ Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne yapılacaktır”

“DAMGA SÜRESİNİ DOLDURMUŞ ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETLERİNİN PERİYODİK MUAYENELERİNİN YAPTIRILMADAN KULLANILMASI YASAKTIR”

“Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları bağlı bulundukları Elazığ Merkez, Palu ve Kovancılar Belediyesi Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına yapılacaktır. Otomatik tartı aletleri, I. ve II. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (eczane/kuyumcu ve laboratuvarlarda kullanılan tartı aletleri), tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri (Belediyelerce muayenesi yapılacak olan açık veya kapalı pazaryerlerinde kullanılan tartı aletleri hariç, market, bakkal, kasap, manav gibi işyerlerinde ki tartı aletleri), taksimetreler ve takografların periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş Yetkili Muayene Servislerince yapılacaktır. https://msurapor.sanayi.gov.tr adresinden Yetkili Muayene Servislerine ulaşılabilir. Damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesine göre idari para cezası uygulanacaktır. Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının ileride mağdur duruma düşmemeleri açısından periyodik muayene müracaatlarını ilgili kuruluşlara en geç 28 Şubat 2023 tarihine kadar yapmaları zorunlu bulunmaktadır. Esnaf ve Sanayicilerimize önemle duyurulur” denildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109