Orta Hasarlı Binalarla İlgili Muhtarlıklara Yazı Gönderildi

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından orta hasar raporu verilen konutların tahliye edilmesiyle ilgili Elazığ Valiliği tarafından muhtarlıklara yazı gönderildi. Gönderilen yazıda orta hasar raporu alan konutlara tebligat yapılması ve evlerinden tahliye edilmesinin sağlanması istendi.

Orta Hasarlı Binalarla İlgili Muhtarlıklara Yazı Gönderildi

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde orta hasar raporu verilen konutların tahliyesi için çalışma başlatıldı.

Elazığ depreminden buyana en çok tartışılan konuların başında gelen orta hasar kavramıyla ilgili vatandaşlar farklı bir çözüm beklerken Valilik tarafından muhtarlıklara yazı gönderilmeye başlandı.

Elazığ Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu’nun imzasıyla gönderilen yazıda orta hasarlı binaların tahliye edilmesi için vatandaşlara tebligat yapılması istendi.

VALİLİK TARAFINDAN GÖNDERİLEN YAZI

Muhtarlıklara gönderilen yazıda; “Valiliğimize intikal eden, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 03/12/2020 tarihli ve 23300 sayılı yazısında; 24 Ocak 2020 tarihinde ilimiz Sivrice İlçesi’nde meydana gelen deprem nedeniyle zarar görerek orta hasar raporu verilen binaların listesi ekte gönderilmiş olup, orta hasarlı yapılarda ıslah çalışmaları yapılacağı, çalışmaların tamamlanıncaya kadar yapılan tahliye için ikamet edenlere gerekli tebligatların yapılması ve güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiği bildirilmiştir” denildi.

13 BİN 440 ORTA HASARLI BAĞIMSIZ BÖLÜM VAR

24 Ocak tarihinde meydana gelen depremde kesin hasar tespit raporlarına göre Elazığ’da 1.391 orta hasarlı bina, 13 bin 440 adet ise orta hasarlı bağımsız bölüm (daire/dükkan vb.) bulunuyor.

Gönderilen yazı ile birlikte 13 bin 440 adet bağımsız bölümde yaşayan vatandaşların evlerini tahliye ederek taşınması isteniyor.

GÜÇLENDİRME YADA KENTSEL DÖNÜŞÜME SOKULMASI İSTENİYOR

Evlerini tahliye eden vatandaşlar orta hasarlı binalarında güçlendirme yapılacak. Bir yıl içerisinde güçlendirme yapılmazsa devlet o binaları yıkacak ve vatandaşlar herhangi bir hak sahipliğinde bulunamayacak.

Orta hasarlı binaların güçlendirilebilmesi için daire başına 27 bin TL faizsiz güçlendirme kredisi verilecek. Ayrıca vatandaşlar evlerini güçlendirmek yerine müteahhitle anlaşıp yeniden yapmak isterlerse de kentsel dönüşüm imkanlarından faydalanabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 18:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf dincal
Yusuf dincal - 11 ay Önce

Peki bunu yaz ayında neden söylemediler bu millet nereye gidecek bu soğukta bu nasıl bir yönetim şeklidir

Fatih kaçuk
Fatih kaçuk - 11 ay Önce

Bu orta hasarın güçlendirmek ne kadar doğru ki hem bu kentsel dönüşümde kıredi nasıl alınıp verilecek 30 senelik binayı nasıl güçlendirilerek

İsimsiz
İsimsiz - 11 ay Önce

Ha kıyafete yama yapmışsın ha binaya ne anlamı var güçlendirmenin ? Ne kadar sağlıklı ne kadar hangi depreme dayanıklı kalacak! Vicdan bee vicdan

Sabri POLAT
Sabri POLAT - 11 ay Önce

Herşey iyide kredi çekip evi alan insanlar nasıl evini yaptıracak ben zaten işsizim ve konut kredisi ödüyorum nasıl evimi yaptıracam biz ne yetip icecez buna bi çözüm üretin

Ali Akın
Ali Akın - 11 ay Önce

Vatandaşı deprem vurdu yetmedi,
Orta Hasar saçmalığı vurdu yetmedi,
Belediyenin geri çekme kararı vurdu yetmedi,
Şimdide Valiliğin kararı vurdu
Elazığın sahipsiz olduğu sözü ne kadar yerindeymiş
Dört AKP milletvekili şunu beceremedi yeniden bir inceleme yaptırıp Ağır veya Hafif kararı verilebilir Orta Hasar diye bir rezalet olmaz insanlar perişan çaresiz SAHİPSİZ çıldırmak üzere

Fatih koruk
Fatih koruk - 11 ay Önce

Sayın valimize sorarmısınöz 27bin lira ile güçlendirme yapılıyor mu en düşük güçlendirmeye 70 80bin lira istiyor lar

Al
Al - 11 ay Önce

Yazık valla insanlara bu kış gününde yapmayın ya

Abc
Abc - 11 ay Önce

Doğru olan buydu çoktan boşaltilmasi gerekiyordu


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109