Öztürk Açıklamalarda Bulundu

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi 13. Olağan Genel Kuruluna gitmiş, genel kurul sonrasında Suat Öztürk güven tazelemişti. Yapılan genel kurulun ardından açıklama yapan Başkan Öztürk, ellerinde ciddi manada yatırım için müracaat dosyası olduğunu söyledi.

Öztürk Açıklamalarda Bulundu

Elazığ OSB’nin 13. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirilmiş ve Genel Kurulda Suat Öztürk güven tazeleyerek 4 yıllığına tekrar başkanlığa seçilmişti.

“ORGANİZE SANAYİ 600 HEKTARLIK BİR ALANA KAVUŞTU”

Yapılan seçimlerin ardından Medya Gurubumuza özel açıklamalarda bulunan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, “27 Ocak ta 13 genel kurulumuzu yaptık. Bildiğiniz gibi ben 2010’dan beri buranın yönetim kurulu başkanıyım. Bundan öncede 4 seçim geçirdik. 4 Seçimin ikisinde karlı liste vardı. Son iki seçim de liste yoktu. Bu seçimde de yine liste çıkmadı. Sanayicilerimiz teveccühünden dolayı. Tek liste olarak girdim. Bu seçimin ayrı bir özelliği. Vardı. Bundan 6 ay önce çıkan bir torba yasağıydı OSB ile ilgili. Bu dönem iki yılda yapılan seçimler 4 yılda oldu. Yani bu dönem seçildiğimiz dönem 4 yıl olarak devam edeceğiz hizmetlere. Şimdi şunu özelik ile belirteyim. Organize sanayi 600 hektarlık bir alana kavuştu. Şuan da 238 tane sanayicimiz var. Bunların 212 tanesi işletmesi olan firmalarımız. Diğerleri ise yatırım amaçlı olan devam edenler. Gerçekten 7- 8 aydır dışarıdan ciddi manada müracaatlar var. Arsa verdiklerimiz var. Teşebbüs edip burada yatırıma başlayanlar var. Biliyorsunuz cazibe merkezi olarak da 6. Bölgenin kapsamında geçenlerde resmi gazetede yayınlandı. 6. Bölgede olamayan sektörlerimiz vardı. Bu da bize sıkıntı geliyordu. Sağ olsun siyasilerimize çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ’A CİDDİ KATILIMLAR SAĞLAYACAKTIR”

2018 yılında Elazığ’ın sıçrama yapacağını vurgulayan Başkan Öztürk, “Uğraşlarının sonunda bu kapsam genişletildi. 6. Bölge kapsamında bazı sektörler dışarı da kaldı. Tekstil sektörünün bütün alanları cam sanayi gibi alanların bu kapsama alınması devam eden yatırımlar biraz rahatlattı. Yeni yeni yatırımcılar geliyor. Bu yatırımlarımız bu sene 2018 de ciddi manada biz Elazığ’da istihdamlar yapacaktır. Çalışan saha istihdam olarak da katma değer olarak da Elazığ’a ciddi katılımlar sağlayacaktır. Bizim burada ki hedefimiz bundan evvel olduğu gibi bundan sonrada atıl olan işletmeleri sürat ile bunları el değiştirip tekrar işletmeleri için gayret sarf ediyoruz. Elazığ Organize Sanayi de iki üç tane büyük alanlı olan sorunlu yerlerimiz vardı. Çok şükür onlar da çözüldü. Bu firmalarımızdan biri de hemen başladılar. Bu senenin sonunda da orada ki birinci ikinci firmaları geçtiği zaman 1000 kişiye istihdam sağlayacaktır. Bunun dışında da bazı tekstil sektörlerinde de yeni imkanlar yaratılacaktır. Gelen firmalarımız var. Benim tabi bir yapım vat. İş gerçekleşiyor hayata geçme noktasına gelmeyene kadar ben açıklamıyorum. Elazığ Organize Sanayinin önü açık. OSB gerçekten 8 yılda çok büyük aşama kaydetti. 5. Bölgenin alt ve üst yapıları tamamen bitti. Bu önümüzde ki süreçte de beşin birin ikinci etabına 1200 dönümlük yani 120 hektarlık bir alnımız var. Orayı da hayata geçireceğiz. Yani ciddi yatırımcıya arsa konusunda bir sıkıntımız yok. Bunları gerçekleştiriyoruz. İstihdam ağırlıklı teknoloji ağırlıklı yatırımları Elazığ’a çekmek için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“YENİ YENİ GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ FİRMALAR VAR "

Organize Sanayi Bölgesi’nin gündemindeki konular hakkında bilgiler veren Suat Öztürk, “Mutlaka var şuan da elimizde ciddi manada müracaat dosyaları var. Bunları tabi ciddi yatırım yapabilecek insanlar değerlendirerek bir kısmına arsa tahsis ettik. Bir kısmına da etmeye devam ediyoruz. Yeni yeni görüştüğümüz firmalar var. Bu arsa çıktıktan sonra. Yönetmeliği de tahmin ediyorum 15 20 gün içinde yayınlanacak. Yönetmelik de daha çok bize ışık tutacaktır. Uygulama sistemleri ile ilgili. Elazığ da bizim 4500 civarında çalışanımız var. Sene sonunda 10 bini kesin bulmak istihdam da. Bunu istihdam da bulduğumuz gibi yatırım tutarını da ona göre düşünün. Şu aşamada ciddi büyüklükte yatırımlar devam etmekte. 2. OSB Elazığ’ın kendi bir öz varlığı. Sayın valimiz orada valiliğimiz tarafından yer teşekkül edildi. Biliyorsunuz sanayi bakanlığı bilim teknolojiği bakanlığı yer seçim kabul edildi. Oranın prosedürleri var. İmarları var. İmardan sonra alt yapı üst yapı projeleri olacak. Bunların projelerini bakanlık yapacağı için ilan işleri benim tahminin en hızlı şekilde olur. Yoksa 2018 sonuna kadar imar planları alt yapı üst yapı bitirebilirse en azından 2019 belki ihaleleri yapılırsa. 2019 sonunda 2020 arası hayata geçme süresi başlayacaktır. Yer durumu neredeyse sıfıra gelecek gibi. Orası ileriki safa da faydalı olacaktır. Olması gereken çünkü fazla bir şey kalmadı. Bizim organize sanayi alanı ile ilgili 200 hektarlık bir alan daha ilave de bulunduk. Onların harita çalışmaları ve bunu da devam ettirirsek Elazığ Organize sanayi 850 hektara çıkacak” diye konuştu.

“BÜTÜN YEŞİL ALANLARIMIZIN HEPSİNİ AĞAÇLANDIRDIK”

OSB Başkanı Suat Öztürk, “Elazığ organize sanayi Türkiye de belki büyüklük olarak demeyeyim ama alt yapı üst yapı yapmış olduğu hizmetler ile birimleri ile Türkiye de herhâlde bakanlıktan gelen arkadaşlarımız olsun OSBÜK’ün toplantısını yapmıştık. OSBÜK demek 11 tane büyük organize sanayinin başkanı vardı. İki tanede ticaret sanayi odasının başkanı vardı. 24 tane de bölgeden gelmişti. İlk 20’nin içinde olan esteği ile yapıdı ile bakımı ile ilk 20’nin içinde olan bir organize sanayi. Hem bakanlık görevlileri hem de diğer birimlerden gelenler pırıl pırıl organize sanayi bölgesi. Elektrikte çok ciddi bir aksiyonu var. Kesintisi bir enerjisi var. Doğal gaz yaygın bunun dışında iş güvenliği ile ilgili bir birim tek. Lojistik merkezi Türkiye de 5. Tren aktarma istasyonu. Bunun gibi özelikler var. Onun yanında sosyal tesisleri var. Onun dışında garaj ve itfaiye hizmetleri olsun. İmkanları ile her şeyini kendisi yapan ve yeşillik olarak baktığınız zaman Organize Sanayilerin içinde herhalde birinci. Yeşil Alan olarak çünkü gerçekten bütün yeşil alanlarımızın hepsini ağaçlandırdık” diye söyledi.

“DAHA İYİ YERLERE GELECEKLERİNE İNANIYORUZ”

Organize Sanayi Bölgesine yaptıkları yatırımı değerlendiren Öztürk, “Ağaçlandırılmayan hiçbir yeşil alan yok. Bu yıl bile 9 bin tane ağaç ektik. Bunun bir kısmını Orman Müdürlüğünden bedelsiz olarak aldık, bir kısmını dışarıdan aldık. Yani 8 yılda 200.000’in üzerinde ağaç ekmişiz buraya. Onun için yeşil pırıl pırıl bir organize sanayi. İnşallah firmalarımızın da ekonomik boyutlarıyla, ticari hacimleriyle daha iyi yerlere geleceklerine inanıyoruz. Elazığ Organize Sanayi ileride komşularımızdaki düzelmeler olduğu zaman ihracatta da ciddi bir patlama olacaktır. Çünkü bazı sektörlerde Elazığ kümeleşmiş durumda oldu. Bunu da ileride Elazığ görecektir. Şunu düşünmek lazım. Organize Sanayi Elazığ halkının veya bu işi merak edenlerin gelip görmesi lazım, gezmesi lazım, üretilenleri görmesi lazım. Biz işte Elazığ tanıtım günlerine katılıyoruz” şeklinde konuştu.

“ORGANİZE SANAYİ ELAZIĞ’IN EKONOMİK OLARAK KALBİ”

Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin tanıtım açısından önemini vurgulayan Başkan Öztürk, “Hem Ankara’da, Hem İstanbul’da Elazığ’da buradaki fuara 2 tane fuar tanıtımı için katıldık biz OSB olarak. Çeşitli yayın organlarımızla, basınımızla tanıtmaya çalışıyoruz. Bu tanıtım sürecimiz bu dönemde daha da etkisini gösterecektir. Onun için iyi analiz etmeden Elazığ’da ne üretilmediğini bilmeden dışarıdaki insanlar Elazığ’da bir şey üretilmiyor gibi ahkamlar kesmeleri çok yanlış. Gelsinler Elazığ’da çok güzel değerli, kaliteli, teknolojik ürünler üretiliyor. Türkiye’de her tarafta bilinen insanlar var. Buraya insanlar yurtdışından dahi gelenler var. Onu iyi görmek lazım, iyi izlemek lazım. Onun için Elazığ’da hiçbir şey yapılmıyor demek yanış olur. Elazığ Organize Sanayi Elazığ’ın ekonomik olarak kalbi. Bunu bütün basındaki arkadaşlarımız olsun, ekonomistler olsun, Üniversitedekiler olsun, Elazığ’daki iş hayatının içinde olan insanlar mutlaka gelsinler bizi ziyaret etsinler biz gezdirelim ki yakın zamanda da belirli program ve renklerle belli kesimleri buraya davet edip Organize Sanayi’de misafir edip gezdireceğiz. Dışarıdaki gelen heyetleri zaten gezdiriyoruz. Dışarıdaki gelen heyetler bile Elazığ’da böyle şeyler üretiliyor mu diye şaşkınlık içindeler. Böyle bir Organize Sanayi var mı diye ve onun bunun etkisinden yatırımı Elazığ’da düşünmeyen insan bile bu etkiden Elazığ’da geliyor yatırıma başlıyor. Bunları iyi değerlendirmek lazım. Yılların bize vermiş olduğu tecrübeyle, 15 yıllık Oda başkanı olduğumuz dönemde de bu alanın içinde devamlı bir mücadele verdik. Sağ olsunlar buradaki arkadaşlarımız bizi 8 yıl görevde tuttular. Bir 4 yıl daha inşallah en iyi şekilde arkadaşlarımızla beraber, çalışanlarımızla beraber bu hizmeti devam ettireceğiz. Böyle sık sık tabi ki medya önünde de Organize Sanayi yayın organlarımızla beraber medyada da kendimizi ifade edeceğiz anlatacağız” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vefa şehirli
Vefa şehirli - 3 yıl Önce

Bu ailenin bu şehre hizmetleri iyilikleri unutulmaz küçümsenmez. İyi ki varsınız öztürk kardeşler

MEHMET KÜNKÜL
MEHMET KÜNKÜL - 3 yıl Önce

TEBRİKLER SUAT BAŞKANIM,BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM.SAYGILARIMLA

Edebiyat
Edebiyat - 3 yıl Önce

Konu ile ilgili yazım hatalarınız var lütfen Türkçemizi katletmeyin. Özellik ile diye bir yazım şekli yok "özellikle" olarak düzeltilmeli. Ayrıca dizim veya yazım işlemini yapan görevlileriniz yazım hatalarına çok dikkat etmeliler. Yazılarını bitirince, mutlaka bir göz gezdirip sonra baskıya göndersinler.

Recai Beşiroglu
Recai Beşiroglu - 3 yıl Önce

Suat bey ve ağabeyi tahir bey şehre siyasi ekonomik sanayi ticaret her anlamda büyük katkı verdiler değerlerini bilmeyenler utansın. Bu cazibe ve teşvik olayınında mimarı tahir öztk beydir,

SIRADAKİ HABER

banner103