Paranın Geçmediği Tek Mekan Kültürhane

Kültürhane Kitap Kafe... Bu kafe diğer bildiğiniz kafenin çok dışında bir mekan. Burada hem içeceğinizi içeceksiniz, hem kitabınızı, gazetenizi okuyacaksınız hem de bir çok etkinliğe katılma fırsatını yakalayacaksınız ama elinizde cebinize gitmeyecek. İşte sıra dışı kafenin detayı.

Paranın Geçmediği Tek Mekan Kültürhane

Kültürhane Kitap Kafe, bilindik kafelerin dışında bir mekan.

Bu kafede etkinlikler yok yok… Her Perşembe akşamı kitap okuma etkinliği, gündüzünde engellilerden oluşan sevgi korosunun çalışmaları..

Ve isteyen herkes bu etkinliklere katılım gösterebiliyor, dışarıdan dinleyici de olabiliyor.

“ŞİZOFRENİ HASTALARI İÇİN MÜZİĞİN ÇOK İYİ GELDİĞİNİN FARKINDAYIZ”

Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü’nde Müzik Öğretmeni, Şizofreni Derneği  Başkan Yardımcısı Aygün Çam, “Bir yıla yakındır Kültürhane Kitap Kafe bünyesinde çeşitli aktivasyon ve etkinliklerimiz var. Bunlardan bir tanesi de iki yıl önce kurduğumuz sevgi korosu. Farklı engel gruplarından bir araya gelen 16 kişi ile 20 kişi arasında değişen bir koromuz var. Koromuz her Perşembe günü saat 13.00’da Kültürhane Kitap Kafede çalışma yapmakta. Yeni eserler düzenleyip onların üzerine çalışma, enstrüman bilgisi olarak çalışma şeklinde devam ediyoruz. Çünkü bizler bilincindeyiz. Derneğimizin vizyonu ve misyonu açısından da şizofreni hastaları için müziğin çok iyi geldiğinin farkındayız. Ecdadımızın da müzikle terapi yaptığı Selçuklulardan, Osmanlılardan bu yana hatta Orta Asya’dan günümüze kadar müzikle terapi konusunda bir takım çalışmaların ruh sağlığına iyi geldiğinin farkındayız” ifadelerini kullandı.

“BURANIN FARKI TAMAMEN ÜCRETSİZ HİZMET EDİYOR OLMASI”

Elazığ Şizofreni Derneği’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle hazırladığı proje sonrasında kurulan Kültürhane Kafe’nin mimarlarından olan Başkan Çiçek Tutuş, “Bizim derneğimizin Elazığ Şizofreni Dayanışma Derneği’nin yürütmüş olduğu bir projeyle başladı. Resmi süreci bitmesine rağmen biz burayı çok sevdik. Katılımı, talepleri çok güzel. Bize geri dönüş olduğu için devam ettirdik şu an halen faaliyetlerine devam ediyor. Kültürhane Kitap Kafeye de normal bir kafe gibi gelip oturup çayınızı içebilirsiniz, kahvenizi içebilirsiniz. Hatta kitaplığımızda bulunan kitaplardan alıp ücretsiz olarak oturup okuyabilirsiniz, faydalanabilirsiniz. Buranın farkı tamamen ücretsiz hizmet ediyor olması, tamamen gönüllü arkadaşların desteğiyle şu anda devam ediyor. Sadece kitaplığımıza kitapları koyup bırakmadık. Aynı zamanda çeşitli etkinliklerle bunu taçlandırdık, genişlettik, daha farklı hale getirmeye çalıştık. Okuma atölyeleriyle, okur yazar buluşmalarıyla, şiir-türkü günleriyle daha da renklendirdik ve insanların, toplumun her kesimini ayrıştırmadan yaş eğitim seviyesi gözetmeksizin herkesin gelip oturacağı, çayını kahvesini içip kitabını okuyacağı bir mekan haline getirdik” şeklinde konuştu.

O bir engelli çocuk sahibi bir anne, bir derneği başkanı, iş hayatının ardından emekliliğe ayrılmış bir ev hanımı. Ama o bütün bu ünvanlarının yanına bir de severek, isteyerek yaptığı kafe işletmeciliğini ekliyor. İşletmecilik ama içinde para yok, gönül var. Her gelene severek, ikramlarda bulunuyor. Bütünleştirmek, kaynaştırmak için üstün bir gayret gösteriyor.

“AKTİFLEŞEREK ASLINDA KENDİMİZİ DE TEDAVİ EDİYORUZ”

Gönüllü Anne Tutuş, “Çok mutluyum. İyi ki böyle bir şey yaptık, böyle bir mekan oluşturduk. Gerçekten severek yapıyorum. Bize de tam uyduğunu ve oturduğunu görüyorum. Bizim içimizde bir potansiyel varmış bunu sadece biz dışarı çıkardık. Yani oturma, pasif halde engelli çocuğum var, hasta yakınıyım deyip üzülerek ne yaşam geçer ne ömür geçer ne de huzur bulamayız. Sıkıntılar artar. Biz aktifleşerek aslında kendimizi de tedavi ediyoruz” dedi.

Kafe ilk gelenler şaşkınlıklarını gizlemiyor. Çünkü paranın geçmediği tek kafe, kültürhane’de işler bildikleri gibi olmuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103