Peygamber Efendimizin Torununun Kabri Hüseynik’te

Elazığ’ın Ulukent Mahallesi’nde eski adıyla Hüseynik’te bulunan Seyyid Kasım Efendi türbesi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Peygamber Efendimizin Torununun Kabri Hüseynik’te

Türbesi Elazığ’ın Ulukent Mahallesi’nde eski adıyla Hüseynik’te bulunan Hicri 712 yılında doğan Seyyid Kasım Efendi’nin peygamber efendimizin 7’nci kuşaktan torunu olduğu rivayet ediliyor.

99 yıl yaşayan Seyyid Kasım Efendinin hikayesi ise şöyledir;

    

Yöre halkınca Seyyid Kasım, Hz. Peygamber’in soyundan gelip düşmanla harp sırasında şehit düşmüştür. Halk arasında Seyyid Kasım’ın üç tane daha kardeşi olduğuna inanılır. Bunlar Seydiyye Hanım, Hasan Baba ve Osman Baba’dır. Bunlardan Hasan Baba ve Osman Baba Harput’ta vefat etmiştir. Seydiyye Hanım’ın ise düşmandan kaçarken türbenin güney tarafında bulunan çeşmenin yanında bir duman içerisinde sır olup kaybolduğuna inanılır. Halk arasında burası “Çamaşırhane” olarak da isimlendirilmektedir. Bir rivayete göre, Gugulu Baba lakabı Seyyid Kasım’ın kendisi için değil sır olup kaybolan kız kardeşi için kullanıldığı da söylenir.

Hicri 811 yılında vefat eden Seyyid Kasım Efendi türbesinde vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor.

Türbe ziyaretinde bulunan vatandaşlar hem sure okuyor hem de dualar ediyor.

İnanç turizmi açısından büyük öneme sahip olan Seyyid Kasım Efendi türbesi Elazığ’ın Ulukent Mahallesi’nde eski adıyla Hüseynik’te ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ebrar turan
ebrar turan - 13 ay Önce

cok guzel salladik , iyi salladik , ee yani ? torunuymusta bilmem neymiste . yahu hakikatten siz kendinizi gazeteci mi saniyorsunuz yoksa ilkogretim ogrencisi mi ?:))

mehmet
mehmet - 13 ay Önce

tabeladaki yazım hatalarından ne demek istediğini bir türlü anlayamadık..

SIRADAKİ HABER

banner7