Pisa Kulesi Depremden Etkilenmedi

Elazığ'ın tarihi mahallesi Harput'ta yer alan yüzlerce yıllık geçmişe sahip bir çok yapı olmak üzere Pisa kulesinden bile fazla eğik olduğu tescillenen Ulu Cami minaresi de Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden etkilenmedi.

Pisa Kulesi Depremden Etkilenmedi

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremde 3 bin 200 yapı ağır hasar, bin 675 yapı ise orta hasar gördü, yüzlerce binada ise çatlaklar oluştu.

Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere 41 kişinin hayatını kaybettiği depremde ise tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan başta Pisa kulesinden bile fazla eğikliği bulunduğu tespit edilen 1157 yılında Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından inşa ettirilen Harput Ulu Cami'nin eğik minaresi olmak üzere tarihi hiç bir yapı zarar görmedi.

Milattan Önce 8. yüzyılda yapılan Harput kalesinin de bulunduğu tarihi mahallede 1415 yılında yapılan Sarahatun Camii de hasar almayan yerlerden oldu.

DEMİRPOLAT: TARİHİ YAPILARDA HİÇBİR YIKIM YOK

Tarihi yüz yıllar öncesine dayanan yapıların depremden etkilenmediğini belirten Harput Mahallesi Muhtarı Zülküf Demirpolat, "Bizim tarihi eserlerimizde hiçbir hasarımız yok. Yüz yıllar önce atalarımızın yaptığı hiçbir eserde herhangi bir sıkıntı yok. Herhangi bir yıkımda yok. Mahallemizde bulunan evlerde deprem ile ilgili sıkıntı yok. Eğri minare, Sarahatun Camii, kale ve hiçbir yerde sıkıntı yok. Atalarımızın o günün şartlarıyla, sadece elleriyle yaptıkları yapılarda hiçbir yıkım yok" dedi.

DEMİRPOLAT: BU BÖLGEYİ DEĞERLENDİRMEK LAZIM

Günümüzde bu teknolojiyle yapılan evlerin ciddi hasar aldığını aktaran Demirpolat, “Mutlaka ata topraklarına dönmeliyiz. Buranın zemini serttir, bu bölgeyi değerlendirmek lazım. Buradan şu mesajı vermek istiyorum, ata topraklarına geri dönelim. Harput'ta yüzlerce, binlerce ev neden olmasın” diye konuştu.

Depremden etkilenmeye tarihi mahalleye gelen vatandaşlar ise yapıların depremden etkilenmediği için mutlu olduklarını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 11:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir
Bekir - 8 ay Önce

Burası restore edilmemiş olsaydı belkide büyük bir tarihi varlık yok olmuş olacaktı.Umarım Mücahitin restore edeceğiz diyerek kazıp bıraktığı ve yıllardır bekleyen diğer tarihi eserler hasar görmemiştir. Elazığ için çıkarılacak bir yasada Tarihi eser restorasyonlarına da yer verilmeli.

SIRADAKİ HABER

banner7