Polis Eğitim Merkezi’nin Yıkım Kararına Çağrı

Hazarsam Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, yıkım kararı alınan Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin bin öğrenci kapasitesiyle bir süre sonra boşalacak mevcut emniyet binasına taşınması gerektiğini söyledi. Eğitim Merkezi’nin kapasitesinin arttırılarak hizmete devam etmesi gerektiğini kaydeden çoban, ağar ailesine de çağrıda bulundu.

Polis Eğitim Merkezi’nin Yıkım Kararına Çağrı

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, ilgili kurumlar tarafından depreme dayanaklığı yönünde olumsuz rapor verilen ve kapanmayla karşı karşıya kalan Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin bin öğrenci kapasitesiyle kısa süre sonra boşaltılacak olan Emniyet Müdürlüğünün mevcut yerleşkesine taşınması önerisinde bulundu. 

“MERKEZ İKİ YIL BOYUNCA ÖĞRENCİ ALAMAYACAKTIR”

Çoban konuya ilişkin değerlendirmesinde Merkezin 400 olan öğrenci kapasitesinin bine çıkarılması için çok önemli bir fırsat yakalandığını belirterek, “Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin mevcut binasının depreme dayanaklığı yönünde Fırat Üniversitesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün müşterek yaptığı inceleme ve denetimler sonrasında hazırladıkları raporda binanın depreme dayanaklığı için güçlendirme çalışmalarının ilgili yönetmeliğe göre uygun olmadığı ve binaların yıkılıp yenisinin yapılması gerektiği bildirilmiştir. Merkez halen 400 öğrenci ile faaliyetini sürdürmekte ve yılda 3 dönem mezun vermektedir. İl ekonomisi için küçükte olsa bir katkısı olan bu Merkezin mevcut binalarının yıkılıp yenisinin yapılması için 2019 yılı yatırım programına teklifte bulunulması ve kabul görmesi halinde yakım ve yeni bina yapımına başlanması mümkün olacaktır. Bu süreç iyimser 24 ay sürecek ve Merkez iki yıl boyunca öğrenci alamayacaktır.

İl Emniyet Müdürlüğü 2016 yılından beri ilimizde modern bir şekilde yapılmış olan Eğitim Kurumu yerleşkesinde hizmet vermekte ve Emniyet Müdürlüğünün yeni yerleşkesinin tamamlanma aşamasında olması nedeniyle kısa bir süre sonra bu yerleşke terk edilecektir” şeklinde aktardı.

“TAŞINMASI İL EKONOMİSİNE DE CİDDİ KATKILAR SAĞLAYACAKTIR

Eğitim Kurum yerleşkesinde yemekhane, konferans Salonu, Spor Salonu, Derslikler, Kantin, Modern ders araç ve gereçleri kullanıma hazır olduğunu söyleyen Bilal Çoban “Yerleşkenin tek ihtiyacı 1000 öğrenci kapasitesine sahip yatakhane yapılmasıdır. Ülkemizin ekonomik sıkıntılardan geçtiği bir dönemde bu merkezin en iyi şekilde değerlendirileceği oram mevcuttur. Elazığ Zülfü Ağar Polis Eğitim Merkezi’nin 1000 öğrenci kapasitesiyle buraya taşınması il ekonomisine de ciddi katkılar sağlayacaktır.

Ayrıca il merkezi dışında olduğu için buranın güvenlik önlemlerinin daha yüksek kapasitede alınması mümkün olacağı gibi, Elazığ Özel Hareket Biriminin Merkeze yakın olması nedeniyle Atış Poligonlarının da müşterek kullanılması önemli bir avantaj sağlayacaktır” dedi.

AĞARLARIN KONUYA DUYARSIZ KALMAYACAKLARI UMUDUYLA”

HAZARSAM Başkanı Çoban, konuyla ilgili Eski Bakan Mehmet Ağar ile Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar’ın konuyla ilgili devreye girmelerini beklediklerini de belirterek, “Eski Bakanlarımızdan ve ilimiz eski milletvekillerinden Sayın Mehmet Ağar ile İlimiz Ak Parti Milletvekili Sayın Zülfü Tolga Ağar’ın bu konuya sahip çıkarak baba ve dedeleri adına yapılmış olan bu Merkezi modern bir mekana taşıyarak eğitimine ara vermeden kapasitesini yükselterek faaliyet ve hizmetlerini sürdürmesi için destek ve girişimlerini Elazığ halkı adına bekliyoruz. Sayın Ağarların konuya duyarsız kalmayacakları umuduyla, Elazığ adına atılacak bu önemli adımı heyecanla beklediğimizi belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 2 yıl Önce

kesinlikle doğru bir karar. biz bu cahil aklımızda bile emniyetin inşaatı oraya başladığında POMEM in taşınması gerektiğini söylüyorduk ama... nerde....

SIRADAKİ HABER

banner7