Prof. Dr. Ceyhan: Mutant Virüs İle Hamile Ölümleri Arttı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüste görülen artış ile koronavirüse bağlı hamile kadın ölümlerinin de arttığını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "Mutant virüs, gerçekten çok sayıda gebenin ölümüne ve birçoğunda karnındaki bebek ile birlikte kaybına yol açıyor. Mutant virüs problemi ortaya çıkmadan önce biz gebelere, gebelik sonrasına aşılama önerirken, şimdi mutlaka gebeliğin ilk 3 ayı bittikten sonra hemen aşılanmalarını istiyoruz" dedi.

Prof. Dr. Ceyhan: Mutant Virüs İle Hamile Ölümleri Arttı

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamada, mutant virüs vakalarındaki artışın ardından virüse bağlı hamile kadın ölümlerinin de arttığını belirtti.

Prof. Dr. Ceyhan, "Gebelik zaten çocuğu anne karnında taşıyabilsin, diye bağışıklığın baskılandığı bir dönemdir. Dolayısıyla bağışıklığı baskılayan ilaç alan bir kişi ya da kanser hastalığı tedavisi için ilaç alan bir kişide ortaya çıkan bağışıklık eksikliği gibi düşünmek lazım. Mutant virüs gerçekten çok sayıda gebenin ölümüne ve birçoğunda karnındaki bebek ile birlikte kaybına yol açıyor" diye konuştu.

CEYHAN: GEBELER İLK 3 AYDAN SONRA AŞILANMALI

Prof. Dr. Ceyhan, gebelerin ilk 3 aydan sonra koronavirüse karşı aşılanmaları gerektiğini belirterek, "Mutant virüs problemi ortaya çıkmadan önce biz gebelere, gebelik sonrasına aşılama önerirken, şimdi mutlaka özellikle gebeliğin ilk 3 ayı bittikten sonra hemen aşılanmalarını istiyoruz.

Bu sadece koronavirüste görülen bir durum değil aynı şey gripte de görülür. Gribin de aynen bu şekilde bir tipi yaygın olduğu zaman daha çok yaşlılar etkilenir ve ölür. Ama H1N1 dediğimiz başka bir tipi sık görülürse orada daha çok çocuklar ve genç yetişkinler etkilenir ve gebe ölümleri orada da görülür. Gebelerin kendilerinin risk grubunda olduğunu düşünmesi ve kendisini mutlaka koruması gerekir.

İki temel kural var; mesafe ve maske. Eğer 2 metre mesafeyi korumaya dikkat ederseniz, maskenizi özellikle insanlara 2 metreden daha yakınken takarsanız ve günlük kullandığımız maskelerin virüsü taşıyorsak etkili olduğunu bilmeliyiz. Virüs birinin ağzından, burnundan çıktıysa bizi korumayacağını da bilerek, herkesin maske takmasını sağlayabilmeliyiz. Bunun dışında bir de aşı ve çok fazla kalabalıklara girmeyecekler" dedi.

CEYHAN: 17 GÜN BOŞA KAPANMIŞ OLURUZ

Prof. Dr. Ceyhan, tam kapanmaya ilişkin de uyarılarda bulunarak, "Umarım, 17 gün bittiğinde 18'inci günde eski hayatımıza hemen geri dönmeyiz. O zaman 17 gün boşa kapanmış oluruz. Hemen çok kısa sürede vaka sayıları eski düzeylerine gelir. Bizim ne yapıp ne edip insanlara iyi anlatıp, hem aşılamayı bu dönemde sağlamamız lazım hem de insanları alınacak tedbirler konusunda ikna etmemiz lazım. Maalesef bazı eksiklikler olduğunu yollar ve marketlerdeki tablodan görüyoruz" diye konuştu.

banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Madenli
Madenli - 2 hafta Önce

Bu adam elazığdan çıkmış en kıymetli adamlardan laf etmeyin boşbeleşler sanki bir halttan anlısınız

Abiii
Abiii @Madenli - 2 hafta Önce

Mehmet abi gerekeni söylemişsin lafı gediğine sokmuşsun

Mehmet
Mehmet @Madenli - 2 hafta Önce

Küreselcilere hizmet etceğine yerli aşı için çare çözüm bulsun da..boş boş konuşmasın.bilim adamımı filim adamımı belli değil ne olduğu

Yaaa
Yaaa - 2 hafta Önce

Bu adamı durmadan sokmayın gözümüze virüsün en dehlikeli mutantı bu adam gibiler.prof olqrak şimdiye kadar millete korkudan başka ne yaptı ki.bi gün çıksın desinki virüse şu çareyi buldum boş beleş bi adam

Kk
Kk @Yaaa - 2 hafta Önce

Bu muhteremin Elazığ da bir parka yada caddeye verilsin hizmetleri büyük

Kasım MOLLA
Kasım MOLLA - 2 hafta Önce

Bu miyminti herifin bilimden filan bir alakası yok,beslendiği merkezlerin Türkiye'de sözcülüğünü yapıyor.Korku ve kaos pompalıyor.Bakin Rusya,çin,alman,İngiliz,japon v.s ülkeler aşıyı buldu ve hem kullanıyor hem satıyor,ya bizimkiler;zirvalara reklam peşinde.Hele bu tiksinti herif,dayanılacak gibi değil.Gecen gün diyorki,19 gün yetmez ,aylarca hatta bir iki yıl evlerin kapılarını tahta ile civileyip karne ile ekmek dağıtıp iki yıl dışarı çıkma olmazsa kurtulamayiz .CNN de canlı yayında söyledi,bu süfeha.

Tonyukuk
Tonyukuk - 2 hafta Önce

Ülkenin geldiği durumu, neden bu halde olduğunu, bu habere yapılan birkaç yoruma bakarak görebilirsiniz.

SIRADAKİ HABER

banner103