Prof. Dr. Ceyhan: Tedbirler, Aşılamadan Daha Önemli

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Şu anda tedbirler, hastalığı kontrol etme açısından aşılamadan daha önemli" dedi.

Prof. Dr. Ceyhan: Tedbirler, Aşılamadan Daha Önemli

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 17 günlük sürecin 'tam kapanma' olarak nitelendirilemeyeceğini söyledi.

CEYHAN: 'İŞ YERLERİNE YÖNELİK ÖNLEMLER ÇOK DAHA ÖNEMLİ'

Ceyhan, "Tam kapanmadan çok uzak bir kısıtlama dönemi geçirdik. Bu kısıtlamada bir kazanım elde ettiysek ve eğer dikkatli davranmazsak bu kazanımları kaybedebiliriz. Kısa sürede birkaç haftada vakalar tekrar artmaya başlar.Hatta bazen ters etki de yapabilecek kısa süreli, hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamalarının devam ettiğini görüyoruz. Bunun şöyle olumsuz bir tarafı var; bu evlerin çok büyük bir çoğunluğunda işe gidip gelen insanlar var, dolayısıyla bunlar işe gidip orada virüsü alıp eve getiriyor ve dışarı çıkmadıkları için kapalı ortamda kalıyorlar. Kapalı ortamda çok daha kolay bulaştırıyorlar birbirlerine. En büyük sorun olan, bulaş kaynağı olan iş yerlerine yönelik önlemler önemli” dedi.

CEYHAN:TEDBİRLER, AŞILAMADAN DAHA ÖNEMLİ

Normalleşme süreci kapsamında ilk önce okulların açılabileceğini kaydeden Ceyhan konuşmasını şöyle sürdürdü:"Berberler, kuaförler ve restoranlar da tabii kurallara uymak kaydıyla açılabilir. Masalar arasına en az 2 metrelik mesafe bırakmak kaydıyla, havalandırmaları kontrol edilerek açılabilir. Şu anda tedbirler, hastalığı kontrol etme açısından aşılamadan daha önemli. Aşılamada, yüzde 10-20 ikinci doz aşılamayla direkt etki göremiyorsunuz, etkiyi yüzde 70-75 aşıladığınızda görüyorsunuz. Mesela ekonomisi iyi, kısıtlamaları iyi uygulayabilen, halkı buna uyum gösterebilen ülkeler için daha yüksek bir sayıda normalleşmeye geçebilir; ama bunları ekonomik olarak dayanma gücü fazla olmayan halkı da buna çok uymayan bir ülkede daha düşük vakalarda normalleşmeniz lazım, güvenli diyebilmeniz için” diye kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2021, 15:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyüp
Eyüp - 5 ay Önce

Bu konuda kaç kez yazdım bilmiyorum. Bu mikro milliyetçi dil son derece sinir bozucu bir hâl aldı. Daima hemşehrimiz diyerek aşağılık kopleksinizi bastırmaya çalıştığınız bu zevat Türkiye gündeminde ve sosyal medya bu zevatın çelişkili ve kuşkulu açıklamaları yüzünden öfkeyle kaynıyor! Siz ise hemşehrimiz hemşehrimiz diye diye dört köşe oluyorsunuz! Zavallıca bu üslubu terk edin artık!

Dırzi
Dırzi @Eyüp - 5 ay Önce

Gardaş burası elazığ haber ulusal haber sitesi değel böyle değerli hemşerimizin haberi olacak tabi sen get gakgo değilsin

Ceyo
Ceyo - 5 ay Önce

Perişan memet yine çıktı.Adama nişadir sürmüşler herhalde.Sunepe zavallı,zırva üstüne zırva.

Polaris
Polaris @Ceyo - 5 ay Önce

Ceyo gakgo ben mason olduğunu bilmidim yav filistine bomba atılar namussuzlar böyle hemşeri olmaz yapmayın haberini

Kalitesiz polaris sen sus
Kalitesiz polaris sen sus @Ceyo - 5 ay Önce

Polarus bu herif rotari kulübünden gecen haftalarda yüksek hizmet ödülü aldi yani mason larin dahada yanisi yahudi kulubünden. Neyin hzimet ödülu acaba ? Belkide anasi babsi elaziglı olup kendisinin elaziği haritada dahi bilmedigi birisine hemsehrimiz deyip bagrimizami basalim ? Tamam ona hemşehri deyin pekiii onun bundan haberi olurmu acaba ? Bu kişi masonlara hzimet ödü ile gurur duyuyor elaziğli olmaktan degil .

Polaris
Polaris @Ceyo - 5 ay Önce

Düşkün ceyo, zırtto ceyo, süslü ceyo gonuşma sen

Fırat
Fırat - 5 ay Önce

Adam 50 sefer dedi Bilim Kurulu üyesi değilim diye .

SIRADAKİ HABER

banner103