Prof. Dr. Edibe Pirinçci, Koronavirüs’ten Korunmanın Yollarını Anlattı

Kanal Fırat ekranlarında Fırat’ta gündem programına konuk olan Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edibe Pirinçci, yeni tip Koronavirüs ’ten korunmanın yollarını anlattı.

Prof. Dr. Edibe Pirinçci, Koronavirüs’ten Korunmanın Yollarını Anlattı

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edibe Pirinçci Kanal Fırat ekranlarında yayınlanan Fırat’ta Gündem programının konuğu oldu.

Pirinçci, covid 19 virüsü hızlı bir şekilde yayılıyor bulaşıcı gücü çok fazla insandan insana geçebilen bir virüs damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşır hasta olan birinin hapşırmak ve öksürmesiyle bu zerreler damlacıklar sağlam kişinin yüzüne burnuna ağzına gittiği zaman bulaşmış oluyor ya da bir yüzeye temas ettiğimiz zaman bizlerde enfeksiyon kapmış oluyoruz.”dedi.

PİRİNÇCİ: EL HİJYENİNE DİKKAT EDİLDİĞİN DE KALABALIK ORTAMLARA ÇIKILMADIĞINDA HASTALIK BULAŞMA İMKANI DAHA DA AZALACAKTIR.

Yeni Tip koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Pirinçci, virüsten korunmanın yollarını anlattı.

Pirinçci, kağıt mendil kullanılmalı veya dirseğinin iç kısmına hapşırmak bunlara dikkat edilmesi lazım el yine çok önemli dışarıdan içeriye girdiğimizde ellerimizi yıkamamız gerekiyor ve el hijyenine dikkat edildiğin de kalabalık ortamlaraçıkılmadığında hastalık bulaşma imkanı daha da azalacaktır.”dedi.

PİRİNÇCİ: ELAZIĞ’DA GÖRÜYORUM MASKELER SOKAKLARA ATILMIŞ DURUMDA BUNLARDA TEHLİKE ARZ EDİYOR

Kullandığınız maskeleri ve eldivenleri lütfen sokaklara atmayın diyerek Elazığlılara seslenen Prof. Dr. Pirinçci, attığınız bu malzemelerde virüsün hızlıca yayılmasında bir etkendir” dedi.

Pirinçci, kalabalık ortamlara girilecekse maskeyle korunmasında fayda var şuan da Elazığ’da görüyorum maskeler sokaklara atılmış durumda bunlarda tehlike arz ediyor eğer kişi pozitif bir kişi kullanmış ve atmışsa bunun da taşıyıcılık payı vardır. Korunmak için kullanan vatandaşlarımızın da bunları kullanım sonrası çöplere atılmalı ve kalabalık ortamlardan marketlerden bunun gibi ortamlardan kaçınmak lazım” dedi.

banner73
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7