Prof. Dr. Görür: “Şimdilik Çelikhan-Maraş/Türkoğlu arasını sıkıntılı görüyoruz”

Elazığ depremini bilen Bilim Akademisi Üyesi hemşehirmiz Prof. Dr. Naci Görür Malatya'da olacağı tahmin edilen 7 büyüklüğündeki depreme yönelik açıklama yaptı

Prof. Dr. Görür: “Şimdilik Çelikhan-Maraş/Türkoğlu arasını sıkıntılı görüyoruz”

Elazığ depremini bilen Bilim Akademisi Üyesi hemşehirmiz Prof. Dr.  Naci Görür, Geçtiğimiz gün Malatya’da meydana gelen depremin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Görür değerlendirmelerinin ardından fay hattı haritasını paylaştı.

GÖRÜR: NEREDEN NE GELEBİLİR BİLMENİZ VE ANLAMANIZ İÇİN SİZLERİ BİLGİLENDİRİYORUZ

Bilim Akademisi Üyesi hemşehirmiz Prof. Dr. Naci Görür yaptığı değerlendirmede, “Arkadaşlar, iyi günler. Dikkat ettim de Malatya’da olan depremle, Malatya’da olması muhtemel depremler karıştırılıyor. Malatya çevresinde iki farklı fay sistemi var. Bunlardan biri DAF, Malatya’nın 30 km güneyinden geçiyor, diğeri ise Doğanşehir-Akçadağ-Arapkir istikametindeki Malatya Fayı (MF). Geçen gün olan en son 5 civarındaki deprem DAF üzerinde olmuştu. Ondan önceki 3 civarındaki deprem ise MF üzerindeydi. 7’nin üzerinde deprem yapabilir denilen fay MF’dir. Bu fayın tarihi kayıtları pek bilinmiyor. Sancar vd çalışmaları var. DAF üzerinde ise, şimdilik Çelikhan-Maraş/ Türkoğlu arasını sıkıntılı görüyoruz. Zaman bilmiyoruz. Dolayısıyla MF’nın potansiyel değeri söylendi diye Malatya’da hemen 7’nin üzerinde deprem bekliyoruz algısı doğru değil. Nereden ne gelebilir bilmeniz ve anlamanız için sizleri bilgilendiriyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 11:28
banner97
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüstem
Rüstem - 3 ay Önce

Çevir kazı yanmasın.Daha ne boş konuşuyorsun.Daha geçen hafta 7.4 geliyor diyordun.Kimsenin ciddiye aldığı yok ama maksat reklam olsun,kitap satışı artsın.

SIRADAKİ HABER

banner7