Prof. Dr. Türkoğlu, Rektörlüğe Aday Olduğunu Açıkladı

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, Fırat Üniversitesi Rektör adaylığı için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvurusunu yaptı. Prof. Dr. Türkoğlu, belli alanlarda ihtisaslaşması vizyonu ile yönetimine talip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Türkoğlu, Rektörlüğe Aday Olduğunu Açıkladı

Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, Fırat Üniversitesi rektörlüğü için adaylık başvurusunu yaptı.

Prof. Dr. Türkoğlu yaptığı açıklamada, köklü bir geçmişe sahip olan Fırat Üniversitesinin, belli alanlarda ihtisaslaşması vizyonu ile yönetimine talip olduğunu söyledi.

Yapay zekaya dikkat çeken Prof. Dr. Türkoğlu, “Bu çerçevede, yarım asrı aşan bir mühendislik birikimi ile Fırat Üniversitesinin, çağımızın dijital süreçlerini tasarlayacak, geliştirecek ve işletecek insan kaynağının yetiştirilmesinin yanı sıra, tıptan, savunma sanayi, tarım, şehir planlama, enerji yönetimi, insansız araçlar gibi birçok alanda kullanılmaya başlayan Yapay Zekâ tematik alanının ön plana çıkarılacağı “Yapay Zekâ” alanında, araştırma üniversitesine dönüştürülmesini hedefliyoruz” dedi.

Ayrıca üniversitenin ar-ge misyonunun güncellenerek, üniversite-sanayi işbirliği ile ekonomik katma değer üretebilecek alanlarda ar-ge çalışmalarına öncelik verileceğini belirten Prof. Dr. Türkoğlu, Üniversitenin içinde bulunduğu toplum ve sosyal çevre ile bütünleşmesini sağlayacak ve paydaşlarının gelişimine yönelik faaliyetler, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin sağlanacağı “Sivil Toplum İşbirliği Geliştirme Merkezi” kurulmasını amaçladığını ifade etti.

 

PROF. DR. İBRAHİM TÜRKOĞLU KİMDİR?

1973 yılında, Elazığ’da doğdu. 1990 yılında Elazığ Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümü, 1994 yılında ise Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Fırat Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında Örüntü Tanıma, Yapay Zekâ ve İşaret/Görüntü İşleme alanlarında 1996 yılında Yüksek Lisans, 2002 yılında ise Doktora çalışmalarını tamamladı. Bilgisayar ve Kontrol Teknolojileri alanında 2007 yılında Doçent, 2014 yılında ise Yazılım Mühendisliği alanında Profesör unvanını aldı. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasına danışmanlık yaptı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bingöl ili Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ)  temsilciliğini 2016 yılında yürüttü. Fırat Üniversitesinde, Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı, Uzaktan Eğitim Merkez Müdürlüğü, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyeliği ve yöneticilikleri olup, 2017 yılında 140 STK dan oluşan Elazığ STK Platformunun dönem sözcülüğünü de üstlendi. 1994 yılında Dumlupınar Üniversitesi’nde başlayan akademik yaşamına, Fırat Üniversitesi’nde kurucusu olduğu Yazılım Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak devam etmektedir. İngilizce bilmekte olup, evli ve 4 çocuk babasıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe yildirim
ayşe yildirim - 1 ay Önce

işini hakkıyla yapacağına eminim
üniversitemize yeni bir vizyon getirecektir

Ali Yılmaz
Ali Yılmaz - 1 ay Önce

Rektörlük görevini hakkıyla yapabilecek vizyon sahibi, konuşması diksiyonu düzgün, projeci, araştırmacı, iyi bir Mühendis, iyi bir Akademisyen ve yönetici her yönüyle layık bir insan bence. Teknofestte 1. lik ödülü alarak şehrimizi gururlandırmıştı geçen yıl. Şehrimize ve Üniversitemize hayırlı olur inşAllah.

FERHAT YILMAZ
FERHAT YILMAZ @Ali Yılmaz - 1 ay Önce

ESKİ REKTÖR DERKEN

Gakkos
Gakkos @Ali Yılmaz - 1 ay Önce

Geçen sene elazığa yeni bir sağlık üniversitesi açılmasını için vali vetin okay kaldırım çok çalıştı ve katarli bir firma ve elazığ a yakisan bir sağlık üstü kurmak istediler eski rektör kutbetin Demirbag ve ekibi onay vermedi sağlıkçı rektör olması boş yani. Siyasi ayağı güçlü ve işi bitiren adam gibi adam olması lazım yeni açılan üniversiteler bile hukuk eczacıli bölümü açtılar elazığ geride kaldı depreme vurdu şimdi tam çöktü bu nedenle elazigin pozitif ivme kazanmasi lazım bunun için en etkili aday profesör Bilal çoban hoca elazığ için en iyi aday

depremzade
depremzade @Ali Yılmaz - 1 ay Önce

Rektör saglıkçı olmalı, çünkü bir virüs ne güçlü ülke dinledi. Ne sanayi, ne para,ne egitim dinledi yerle bir etti . Bugün depremden ve pandemiden sonra nefes alabiliyorsak sağlıkçıların sayesindedir

Prof.Dr.İsmet Çelik
Prof.Dr.İsmet Çelik - 1 ay Önce

Akdemik ve idari calismalarını takdirle takip ettigim, askerlik görevimizde de silah arkadaşım subay olarak birllikte görev yaptımız Kıymetli İbrahim Hocam. Kararınızın isabetli olduğunu düşünüyor ve hayırlı olmasını diliyorum. Allah yardımcınız olsun.

Fatih özdoğan
Fatih özdoğan - 1 ay Önce

Ibrahim hoca yasayan bir değerdir. Üniversite hayatımda tanıdığım ogrencilere nasıl daha faydalı olabilirimi amaçlamış gerçek bir akademisyen

ramazan akbuz
ramazan akbuz - 1 ay Önce

ibrahim hocamın değerini öğrencisi anlar kesinlikli büyük fırsat fırat için, yapay zeka teknoloji yazılım vizyon bu çok heyecanlandırıcı bir haber.

FERHAT YILMAZ
FERHAT YILMAZ - 1 ay Önce

ÜNİVERSİTELER ARASI KURULUN OLUŞUMU İÇİN BAKINIZ https://www.hurriyet.com.tr/egitim/uak-yonetim-kurulu-11-uyeden-olusacak-41223210

depremzade
depremzade @FERHAT YILMAZ - 1 ay Önce

alt kurul rektör olmaya gerek yok

Prof. Dr. Davut Hanbay
Prof. Dr. Davut Hanbay @FERHAT YILMAZ - 1 ay Önce

Sayin Ibrahim Turkoglu hocam rektorlugu layigiyla yapacak eniddiali adaydir. hocami tebrik ediyorum. vizyon sahibi ileri goruslu bir rektor olacagina eminin. basarilar diliyorum

Zaza
Zaza - 1 ay Önce

Fırat üniversitesi için en idaali aday herkesin de bildiği Bilal hoca elazığa güç katar ivedi şekilde öğrenci sayısı iki katına çıkarır güçlü siyasi ayağı olmasi lazım
Elazığ adına

FERHAT YILMAZ
FERHAT YILMAZ - 1 ay Önce

Yazıyorum yazıyorum kimse anlamıyor.Sayın Demirdağ ÜAK yeniden seçilerek kazanmayı garantiledi .
Paranıza yazık.

FERHAT YILMAZ
FERHAT YILMAZ @FERHAT YILMAZ - 1 ay Önce

Başvuru için yazılan dilekçe kağıt parası

gakko
gakko @FERHAT YILMAZ - 1 ay Önce

üak üyeligi sahsa değil üniversiteye aittir. Kim rektör olursa, odur. Ne parası onu anlamadım


SIRADAKİ HABER

banner7