Prof. Dr. Yasemin Açık Bir Kez Daha“100 Kadın Patron” Arasında

Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Fast Company Türkiye Dergisi tarafından bu yıl ikincisi açıklanan “100 Kadın Patron” listesinde yer aldı.

Prof. Dr. Yasemin Açık Bir Kez Daha“100 Kadın Patron” Arasında

Pandeminin zorlu koşullarına rağmen bölgeye ve ülke ekonomisine katkılarını sürdürdüklerini anlatan Prof. Dr. Yasemin Açık, “Sürdürülebilir gelişme ve kalkınma için toplumun yarısını oluşturan kadınların çok yönlü güçlenmesini sağlamalıyız. Kadın güçlenirse çalışan kadın, iş kadını, siyasetçi kadın sayısı da kendiliğinden artacaktır” dedi.

Cumhuriyet tarihinde Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılmış en büyük özel sektör yatırımı olan Seza Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Fast Company Türkiye Dergisi tarafından bu yıl ikincisi açıklanan “100 Kadın Patron” listesinde yer aldı.

Kadınlar tarafından kurulan, en büyük hissedarı kadın olan şirketlerin, 2020 yıl sonu cirolarına göre oluşturulan listenin 12’nci sırasında yer alan Prof. Dr. Açık, böylece geçen yıl olduğu gibi bu yıl da listeye girdi.

AÇIK: ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Fast Company Türkiye’nin listesinde yer alması hakkında bir değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Yasemin Açık, “Pandemi gibi kriz durumlarında işletmelerin değişikliklere hızlı adaptasyonu, bunun yanında kriz öncesinde çağın ve sektörünün gerektirdiği yatırımları gerçekleştirmiş olması çok önemli. E-ticaret sektörünün yükselişi buna iyi bir örnek teşkil ediyor. Biz de özellikle pandeminin ilk dönemlerinde iç pazarda durgunluk yaşandığından stratejimizi buna göre belirledik ve ihracata ağırlık verdik. Böylesi zorlu bir dönemde bölgeye ve ülke ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

AÇIK: PANDEMİ EN ÇOK KADINLARI ETKİLEDİ

Kadınların başta hizmet sektörü olmak üzere emek yoğun iş kollarında çalıştıklarını hatırlatan Prof. Dr. Yasemin Açık, “Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin Covid-19 pandemisi nedeniyle kapanması veya çalışan sayılarını azaltması en çok kadınları etkiledi. Bunun yanı sıra evde çocuklarına bakmak için ücretli işlerinden vazgeçmek zorunda kalan çok sayıda kadın var. Bu zorluğa bir de Doğu’da kadın olmanın zorlukları eklenince; kadınlar ve erkekler arasındaki fırsat ve cinsiyet eşitsizliği her geçen gün daha da artıyor. Sürdürülebilir gelişme ve kalkınma için toplumun yarısını oluşturan kadınların çok yönlü güçlenmesini sağlamalıyız. Kadın güçlenirse çalışan kadın, iş kadını, siyasetçi kadın sayısı da kendiliğinden artacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2021, 10:31
banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kimyacı
Kimyacı - 1 ay Önce

Yasemin Hoca ya her başarı yakışıyor bu sahipsiz memleketin mihenk taşları başarılı kurumsal işletmelerdir.Yanlız böyle marka işletmelerden tek temenni yerel esnafıda desteklemeniz amasız ve fakatsız....

Ahmet çavuş
Ahmet çavuş - 1 ay Önce

Arkasında AKP olunca sırtı yere gelmez

mehmet künkül
mehmet künkül - 1 ay Önce

tebrikler yasemin hocam,başarılarınız daim olsun.saygılarımla

Şekerci
Şekerci - 1 ay Önce

Para pul, iş kocanın, adamın adını bilen yok,ama reklam Hemşire hanımın.Helal olsun.

Hasso
Hasso - 1 ay Önce

Elazığın öznur çalık ı yeni dönemde vekil olmalı hedef 02.03.23

SIRADAKİ HABER

banner103