Prof. Dr. Yasemin Açık: “Mutlaka Değişime Ayak Uydurup Kendimizi Yenilememiz Gerekiyor”

​SEZA Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Gebze Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen “Covid-19 ile Birlikte Sanayicilerin Durumu” konulu toplantıya katıldı. Prof. Dr. Açık, “Hem Covid-19 pandemi sürecini atlatmak hem de yeni düzendeki ticaretimizi yürütmek istiyorsak mutlaka değişime ayak uydurup kendimizi yenilememiz gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Yasemin Açık: “Mutlaka Değişime Ayak Uydurup Kendimizi Yenilememiz Gerekiyor”

​Gebze Teknik Üniversitesi tarafından “Covid-19 ile Birlikte Sanayicilerin Durumu” konulu bir video konferans gerçekleştirildi. Programın moderatörlüğünü Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan yaparken, SEZA Çimento Yönetim Kurulu Başkanı ve Elazığ İş Kadınları Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık da programa konuşmacı olarak katıldı.

PROF AÇIK: YOL HARİTASININ ÇİZİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

İş dünyası ve akademik camiadan isimlerin katıldığı programda konuşan Prof. Dr. Yasemin Açık, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirterek, “Yeni yöntemler, yeni değerler oluşacak. Dünyadaki dengeler de değişecek diye düşünüyorum. Sağlık sektörü bu dönemde çok önemli bir hale geldi. Koruyucu sağlık hizmetlerinin tedavi edici sağlık hizmetlerinden çok daha önemli olduğunu gördük. Aslında sağlığın geliştirilmesi ve korunması, daha hastalık olmadan alınacak önlemlerle toplumun sağlıklı hale getirilmesi çok önemli. Sağlıklı yaşam davranışlarının oluşturulması, pandemilerde alınacak önlemlerin bilinmesi ve ona göre yol haritasının çizilmesi çok önemli. Ülkemiz bu dönemde özellikle bilim kuruluyla birlikte güzel bir sınav verdi. En önemli beklentim, inşallah ikinci bir dalganın yaşanmaması” dedi.

PROF AÇIK: HEMEN AKSİYON ALDIK

​Türkiye’de pandemi sürecinin çok iyi yönetildiğini ve hemen aksiyon alındığını vurgulayan Prof. Dr. Açık, “Aslında bu Covid-19 pandemisiyle birlikte birdenbire tüm dünya kendisini salgının içerisinde bulundu. Adeta bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi tüm dünyayı etkiledi ve biz bu nesil, bu kadar çok insanı etkileyen bu kadar çok hızlı yayılan ve öldürücü olan bir pandemi yaşamamıştık. O nedenle de çok hazırlıksızdık bu pandemiye, deneyimimiz yoktu. Ama biz ülke olarak krizlerde ve olağan üstü durumlarda hızlı hareket etme, kararlı olma gücü ve potansiyeline sahibiz. Bu nedenle de hemen aksiyon aldık. Kısa, orta ve uzun vade hedeflerimizi ortaya koyduk” ifadelerini kullandı.

PROF AÇIK: İŞLETMEYİ İDARE ETME YÖNTEMLERİMİZİ DEĞİŞTİRDİK

​İşletmelerde alınan pandemi tedbirlerine de dikkat çeken Prof. Dr. Açık, “İlk yaptığımız şey tabi ki işyerlerimizi ve çalışanlarımızı korumak için acil önlemlerde sosyal mesafenin korunması, maske, eldiven, bireysel temizlik, işyerinin hijyeni ve dezenfeksiyonu partime yada kısa çalışma, home ofis çalışma gibi önlemler aldık. Hepimiz bunu yaptık. Ardından daha önce iş yapma modellerimizde çalışma yaşamımızda çok seyrek kullandığımız telekonferans, görüntülü toplantılar yapma, işyerini uzaktan yönetme gibi teknolojik yönetim tarzlarını da artık günlük rutinimiz haline getirmeye başladık. Ardından hemen satın alma, satış pazarlama ve işletmeyi idare etme yöntemlerimizi değiştirdik” şeklinde konuştu.

PROF AÇIK: MUTLAKA DEĞİŞİME AYAK UYDURUP KENDİMİZİ YENİLEMEMİZ GEREKİYOR

​Bundan sonraki süreçte yeni bir dünya düzeni oluşacağını söyleyen ve değişime ayak uydurulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yasemin Açık, “Biliyoruz ki artık bundan sonraki dönemde yeni bir dünya düzeni oluşacak. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu yeni dünya düzeninde iş yapış modellerimiz, sosyal yaşam tarzımız, kendi bireysel yaşamımız yapacaklarımız her şey değişecek. Yeni dünya düzeninde teknoloji ön plana çıkacak. Hem Covid-19 sürecini atlatmak hem de yeni düzendeki ticaretimizi yürütmek istiyorsak mutlaka değişime ayak uydurup kendimizi yenilememiz gerekiyor. Ama bunu yapamazsak zaman içinde küçülüp yok olacağımızı düşünüyorum açıkçası” dedi.

PROF AÇIK:TOPYEKÛN HAREKET ETMEK GEREKİYOR

​Süreçle ilgili önerilerini de açıklayan SEZA Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “En büyük önerim, Sivil Toplum Örgütleri, siz değerli üniversite mensupları, kamu, özel sektör, meslek odaları, ilgili bakanlıklar multidisipliner bir yaklaşımla emek vermeye ihtiyacımız var. Bunu yaparken de mutlaka stratejik bir yol haritası çıkarmak, ortak akılla ortak ürün ortaya çıkarmak ve bu ürün üzerinden giderek topyekûn hareket etmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu dönem gerçekten fırsata çevrile bilinir. Çok iyi yeni atılımlar yapılabilir. Yeter ki güç birliği yapalım, yeter ki kendimizi zamana uyarlayabilelim” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2020, 14:38
banner97
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kasım MOLLA
Kasım MOLLA - 5 ay Önce

Hemşire hanım,tabi tuz kuru,istediğin kadar kendinizi uydurun.Tarihe bir bakın, yeryüzü ve ceddimizin yaşadığı topraklar ne felaketler geçirmiş,ama asla yerel,milli kültüründen ve moral değerlerinden asla taviz vermemiş,tarih sahnesinde bugüne kadar devletler,medeniyetler kurmuş tarihin en güzide Milletidir.Birileri bizi biribirimize bağlayan bu birlik,beraberlik ruhunu bozmak, aramızdaki bağları koparmak ve bireysel yaşamak anlayışını aşılamak için yapılmış bir operasyondur.Bu oyunlara gelmeyiz.Butun tedbirlere evet ama varolma kültürümüzden asla ve asla taviz vermeyiz.Bu salgın projesi gelip geçici bir denemedir.Bunu farkeden bir italyan milletvekili mecliste açıkladı Sara Anucin gibi bir haysiyetli başka bir ses maalesef çıkmadı . Dilipak, Sariaydin gibi bir kaç ehli namus hariç.Mazrufu bırakıp,zarfla ilgilenen zavallı ilimsiz bilim adamları mikrobun RNAsinu yapısını,doğal mı,gen şifresine mudahele edilip,laboratuvarda üretilmiş mi diye hiçbir bilgileri yok.Muazzam bir keşif yaptılar,maske,sos ve YAL mesafe.Reklam girla.Götüüüürrrr.

SIRADAKİ HABER

banner7