Puandan Karneye, Karneden Haritaya Normalleşme Başlıyor

Türkiye 1 Mart itibarıyla kademeli normalleşme sürecine girecek. İller 4 kriter çerçevesinde puanlandırılacak. Bu puana göre risk durumları renklerle ifade edilecek. İllerle ilgili 'yerinde karar' süreci başlayacak.

Puandan Karneye, Karneden Haritaya Normalleşme Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde 1 Mart itibarıyla yeni bir dönemin başlayacağını açıklamıştı.

Mart ayı itibarıyla başlayacak olan kademeli normalleşme sürecinde, illerde sıkılaştırılması veya gevşetilmesi gereken kısıtlamalar yeni uygulamayla belirlenecek.

İLLERİN RİSK DURUMU RENKLERLE TANIMLANACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve bu risk hesaplamasının vaka sayılarına göre belirleneceğini açıkladı.

Yüz binde 10’un altındaki iller (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek.

TEDBİRLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER 2 HAFTALIK İZLEME SONRASI YAPILACAK

Mavi olan illerde normalleşme başlayacak. İller için alınan tedbirlerde yapılacak değişiklikler 2 haftalık izleme sonrasında belirlenecek.

Böylece o illerde yaşayanlar, kısıtlamaların tekrar gelebileceğinin farkında olarak hareket edecek.

Kısıtlama önlemlerinin arıtılıp artırılmayacağı puanlandırma sistemi ile belirlenirken, bu iller 4 kriter çerçevesinde değerlendirilecek.

İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları, testte pozitiflik oranları, yoğun bakım doluluk kapasiteleri ile servislere yeni hasta yatış durumu ve illerdeki aşılama durumunu göre puanlama yapılacak.

“MUTASYONLU VİRÜSÜN KONTROLÜ KOLAYLAŞACAK”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, uygulamadan elde edilecek veriler sayesinde mutasyonlu virüsün yoğun olduğu şehirlere daha önem verilebileceğini ve böylece mutasyonlu virüsün daha etkili bir şekilde kontrol edilebileceğini söyledi.

KISITLAMALAR İL ÖZELİNDE BELİRLENECEK

Kısıtlamaya uymayan illerde alınacak önlemler o il özelinde uygulanacak. Böylece vaka sayısının azaldığı ve tedbirlere dikkat edilen iller, getirilen ekstra kısıtlamalara tabi tutulmayacak.

Kısıtlamanın artırıldığı illerde yaşayan vatandaşlar ise uygulama sayesinde yaptıkları hataların farkına daha kolay varacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103