Ramazan’ın Özel Tadı “Nohut Ekmeği"

Sadece Ramazan ayına özel olarak üretilen ve her yıl sokaklarda tezgahlarda satılan Nohut ekmeği, Covid-19 tedbirleri nedeniyle iki yıldır sadece üretilen fırınlardan müşteriye sunuluyor  

Ramazan’ın Özel Tadı “Nohut Ekmeği"

Elazığ’da sadece Ramazan ayına özel olarak üretilen ve her yıl sokaklarda tezgahlarda satılan Nohut ekmeği Covid-19 tedbirleri nedeniyle iki yıldır sadece üretilen fırınlardan müşteriye sunuluyor.  

Kente özgü olan yaklaşık 50 yıldır üretilen ve bu yıl da Ramazan ayı ile birlikte tezgahlarda yerini alan nohut ekmeği, vatandaşın vazgeçilmezi tatlarından biri.

İlk yapıldığı yıllarda nohut mayasının zor olmasına rağmen hemen hemen her gün üretilen nohut ekmeği, zamanla yerini sadece Ramazan ayına bırakmış.

Geçmiş yıllarda sokaklara kurulan tezgahlarda da satılan ancak Covid- 19 salgını nedeniyle kentte belirli fırınlarda üretilen ekmek, bu Ramazan'da da açıkta satılamıyor.

Sosyal mesafe kuralına uyularak üretilen ekmek iş yerlerinde müşterilere sunuluyor. Ayrıca bazı fırınlarda evlerinden çıkamayan vatandaşların siparişleri adreslerine kadar ulaştırıyor.

ÇELİK: BU EKMEK İSMİNİ DE NOHUT MAYASINDAN ALIYOR

Sadece Elazığ’da üretilen nohut ekmeğini diğer ekmeklerden ayıran özelliklerini aktaran unlu mamuller işletme sahibi Mustafa Çelik, “Elazığ’a özgü Ramazan ayına özel nohut ekmeğini üretiyoruz. Nohut ekmeği sadece Ramazan ayında üretilen özel bir ürün, bu ay dışında nohut ekmeğiyle alakalı herhangi bir çalışmamız yok. Bu ekmek ismini de nohut mayasından alıyor. Bir gün öncesinden nohutların kırılmasıyla sıcak ortamda belirli bir kapalı kutuda bekletiliyor. Ondan sonra normal maya yerine nohut mayası dediğimiz nohutla elde edilen maya ile yapılır. Ramazan pidesi gibi bu aya özel bir ürün. Elazığ’a özgü bu ürünü biz de geçmişe dayalı sürdürmeye çalışıyoruz, müşterilerimiz de bunu beğeniyor. İmalattan sunuma geçiş aşamasına yaklaşık 3 saat gibi bir zaman diliminde hazırlanıyor. Çok zaman alan ve emek isteyen bir iş. Ramazan ayına özel bu ürünü kaliteyi bozmamak adına elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

ÇELİK: BİZ YİNE DE OLDUĞU KADAR ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Paket siparişi üzerine ekmeği evlere kadar götürdüklerini belirten Çelik, “Fiyatı 5 TL. Pandemi ciddi bir şekilde satışı etkiliyor. Çünkü insanların dışarı çıkmaması bu potansiyeli etkiliyor. Tüketimde insanların dışarı çıkamaması demek sadece nohut ekmeğini değil diğer ürünlerimize de aynı etkiyi sağlıyor. Biz yine de olduğu kadar elimizden geleni yapıyoruz. Paket siparişlerimiz oluyor. Gelemeyen insanlara paket siparişi yapıyoruz. Kendimiz götürüyoruz” diye konuştu.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zangoç  tırtıryan
Zangoç tırtıryan - 2 hafta Önce

Yalan dolan sahtekarlar ,yüzde 85 bugday unu az gıda boyası ver fırına adı nohut ekmeği inanmayın almayın kardeşim eskidendi dürüst insanların fırınlarında nohut çıkardı evet ama şimdikilerin fırınlarında sahtekarlık ve hilekârlık çıkıyor yazıklar olsun gıda teröristlerine yuhhhh

Hakikat
Hakikat - 2 hafta Önce

Aynen öyle.Eski nohut ekmeklerin tadı kokusu,hafifliği,lezzeti kesinlikle yok.Bunlar ağır kokulu aşırı yağlı,boyalı başka şeyler.Bari adına nohut ekmeği demeyin.Eski fırınlar mı kaldık ki nohut ekmeği de olsun,aynı badem siz ,badem şekeri gibi.Kaysi ve erik cigidi,pudra şekeri ile bulanmış bir tür şeker okadar.İclerinde bir tek badem yok.Üçkagit ve halkı aldatma mezarda son bulur.Sonra ya.

SIRADAKİ HABER

banner103