Rektör Göktaş, Üniversitede Üretilen Elektrikli Aracı İnceledi

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, TEKNOFEST Elektrikli Araç kategorisinde yarışmaya katılacak FÜTEK öğrenci topluluğu üyeleri tarafından tasarımı yapılan NEKES isimli aracın tanıtım toplantısına katıldı.

Rektör Göktaş, Üniversitede Üretilen Elektrikli Aracı İnceledi

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünde gerçekleşen tanıtım toplantısına, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Akpınar, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Dağtekin, Proje Danışmanı Prof. Dr. Orhan Çakar, fahri danışman Prof. Dr. Vedat Tanyıldızı, Dr. Öğretim üyesi Mustafa Gür ile elektrikli araç projesinde çalışan FÜTEK üyesi öğrenciler katıldı.

ÇAKAR: AMACIMIZ TEORİK BİLGİLERİ UYGULAMAYA AKTARMAK

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Proje Danışmanı Prof. Dr. Orhan Çakar, “2014 yılından itibaren Efficiency Challange adı altında uluslararası katılımlı olarak gerçekleşmektedir. 2018 yılından beri de dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST kapsamında yapılmaktadır. Fırat Üniversitesi Teknoloji Öğrenci Topluluğu-FÜTEK olarak elektrikli araçlar ile ilgili çalışmalarımızı 2009 yılından beri Makine Mühendisliği Bölümünde bizim için ayırılan atölyede yapmaktayız. İlk olarak Üniversitemizi ve ilimizi temsilen 2010 yılında FUSOCAR isimli güneş enerjili araç ile bu yarışmalara iştirak ettik. 2011 yılında da FUCAR-A isimli araç ile yarışmaya katıldık. 2014 yılında ise IEEE ve FÜTEK öğrenci topluluklarımızın ortak çalışmalarıyla yaptıkları Harput-I isimli elektrik bataryalı araç ile yarışmaya katıldık. Son olarak 2019 yılında Harput-II isimli araç ile bu yarışmaya katıldık. Amacımız her zaman öğrencilerimizin eğitimlerinde aldıkları teorik bilgileri uygulamaya aktarmak, elektrikli araçlar konusunda bilgi ve becerilerini artırmak ve yarışmalarda üniversitemizin ve şehrimizin tanıtımına katkı sağlamak olmuştur. Öğrencilerimiz her aracın yapımı için gece gündüz demeden büyük bir özveri ile çalışmışlardır. Şimdiye kadar araçlarımızı başta Üniversitemiz olmak üzere TÜBİTAK’ın sağladığı bütçe ile tamamen el emeği ile yaptık. Bu yıl 31 Ağustos - 5 Eylül 2021 tarihleri arasında İSTANBUL-PARK yarış pistinde yapılacak olan yarışmaya tasarımını yaptığımız “NEKES” isimli aracımız ile katılmak üzere başvurumuzu yaptık. Önceki araçlarımıza göre daha hafif, aerodinamik özellikleri iyileştirilmiş ve enerji sarfiyatı daha düşük olacak bu araç ile derece yapmayı ümit ediyoruz. Bu aracın imalatına başlamak için Üniversitemiz ve TÜBİTAK’ın yanında Elazığ Belediyesi, Elazığlı sanayici ve iş adamlarından da destek bekliyoruz” diye kaydetti.

GÖKTAŞ: BAŞARILAR DİLİYORUM

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ise, “TEKNOFEST Elektrikli Araç kategorisinde yarışmaya katılacak olan FÜTEK öğrenci topluluğu üyeleri ve danışman hocalarımızı  tebrik ediyorum.  düzenlenecek olan yarışmalarda başarılar diliyorum” dedi

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2021, 11:23
banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
23
23 - 1 ay Önce

SAYIN REKTÖRÜM LÜTFEN KURUMUNUZDA ÇALIŞAN İŞÇİ ARKADAŞLARINDA DURUMUNU BİRAZ İNCELEYİN.

Zühtü
Zühtü - 1 ay Önce

Hedef 02.03.23 olmalı ve benzinli araba yapılıp piyasaya sürülmeli ikinci el fiyatları düşülür bu sayede

erhan
erhan - 1 ay Önce

gülsek mi?ağlasak mı?Yahu ülkeler uzaya mekik göndermek için rekabet içindeler,biz hala borudan,tenekeden öğretim amaçlı basit işler peşindeyiz.Seri uretime geçmeyen,pratiğe dökülmeyen,üniversite labaratuvarlarında (sedye görünümlü)kalmaya terkedilmiş araçları yapsak ne olur?yapmasak ne olur?Ülkemizdeki yüzlerce mühendislik fakültesinden tek bir adamakıllı araç tasarımı ve yapımı gerçekleşmemiş ise bu ülkemiz adına utanç vericidir.Onlarca profun,onlarca hocanın biraraya gelip ortaya koyduğu şey bu mudur??

Batuhan
Batuhan @erhan - 1 ay Önce

Erhan bey ülkemizin en kötü huyu olan ön yargınız ile sadece yargılamışsınız ne imkanlarla ne emeklerle yapılmış olan projeyi bu şekilde yargılamanız hiç hoş değil. Aracın sadece içini görüyosunuz ve birde dış kabuk kısmı var eğer dış görünüme bu kadar önem veriyorsanız dış kabuğu koydukları zaman tekrardan görselleri paylaşırız. Sizleri atölyemizdede ağırlıyarak neler yapıldığını ne başarılar kazandıklarını gecesini gündüze katan arkadaşlarımızın yaptığı emekleri sizlere anlatabiliriz

SIRADAKİ HABER

banner103