Resmi Gazete’de Yayımlandı! Elazığ’da Faturaların Tahsilatı 3 Ay Süreyle Ertelendi

Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazete yayımlanan Karara göre 2020 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül fatura dönemlerine ilişkin tüketim faturalarının tahsilatı 3 ay süreyle ertelendi.

Resmi Gazete’de Yayımlandı!  Elazığ’da Faturaların Tahsilatı 3 Ay Süreyle Ertelendi

Cumhurbaşkanı kararıyla Elazığ ve Malatya’da, depremden zarar gören tüketicilerin elektrik ve doğal gaz tüketimlerine ilişkin tahsilatların ertelenmesi hakkında karar verildi.

RESMİ GAZETE YAYIMLANAN GENELGE ŞÖYLE;

Elazığ ve Malatya İllerinde yaşanan deprem nedeniyle zarar gören tüketicilerin Elektrik ve Doğal gaz tüketimlerine ilişkin tahsilatların ertelenmesi hakkında kararın yürürlüğe konulmasına, 7269 sayılı umumi müessir afetler dolayısıyla alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlara dair karar verilmiştir.

  1. Elazığ ve Malatya illerinde 24 Ocak’ta yaşanan depremin hane halkı ve küçük esnaf üzerindeki etkilerini azaltmak zere, elektrik ve doğal gaz tüketimlerine yönelik tahsilatların ertelenmesine dair iş ve işlemlerin belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.
  2. Deprem dolayısıyla konutu ve işyeri yıkılan orta hasarlı veya ağır hasarlı hale gelen ve yalnızca görevli tedarik şirketi ile ilgili bölgelerin doğal gaz dağıtım şirketlerinden elektrik veya doğal gaz tüketimine ilişkin tahsilatları kapsar.

Mesken veya ticarethane abone grubunda olmakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında veya dernek ve vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarına ait yerlerin tüketimlerine bu kararın kapsamı dışındadır.

  1. Tüketicilerin;
  1. Deprem öncesinde ikamet ettiği veya işyerinin bulunduğu binaya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenmiş “Hasar Durum Belgesini”
  2. Ticarethane grubundaki tüketicilerin ertelemeye dahil etmek istedikleri işyerlerinin deprem tarihi sonrasında açıldığını gösterir “”İşyeri açma ve Çalışma Belgesini” 1/10/2020 mesai bitimine kadar ilgili şirketlere ibraz edenlerin 2020 yılı Temmuz Ağustos ve Eylül fatura dönemlerine ilişkin tüketim faturalarının tahsilatı 3 ay süreyle ertelenir.
  3. Uygulamadan faydalanan tüketicilerin deprem öncesinde de kendi adlarına veya ticari unvanlarına kayıtlı bir aboneliklerin olması ve deprem sonrası abonelikleri ile deprem öncesinde aboneliklerin aynı abone grubunda bulunması zorunludur.
  4. Bir hasar durum belgesi ve tek bir abonelik için uygulamadan faydalanılması esastır.
  5. Erteleme süresi, ertelemeye konu her bir fatura için ayrı ayrı uygulanır.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 11:44

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Zonk
Zonk - 2 yıl Önce

Elazığlı çok güzel dalga geçiliyor Tebrikler

Gezgin
Gezgin @Zonk - 2 yıl Önce

Gezgin arkadaş belli sadece gezmissin ev yapılıyor doğru ama insanlara kendi evleri tekrar satılıyor. Bunca yıl alınan deprem vergileri ile ücretsiz verilmesi gereken evler yok oldu sadece gezmekle olmuyor bu işler

Gezgin
Gezgin @Zonk - 2 yıl Önce

Ne dalgası bir yıl geçmeden evlerinizi yapıp teslim ediyor bu devlet neyin derdindesin sen

Çözüm Elazığ'ı  AKSA dan Kurtarmak
Çözüm Elazığ'ı AKSA dan Kurtarmak - 2 yıl Önce

Bence Elazığ a yapılacak en güzel jest şu Elazığ a her fırsatta kazık atan AKSA şirketini Elazığ dan uzak tutmak olur.

ihsan çelik
ihsan çelik - 2 yıl Önce

Tamam Elazığın Deprem ile ilgili sorunları çözüldü. hayatımda duyduğım en güzel haberdi bu :) padişahım çok yaşa

Gakko
Gakko - 2 yıl Önce

Acaba aylik faturasini odeyemeyen insanlar 3 ay sonra toplu olarak o faturayi nasil odeyecek.bu kismi dusunuldumu

Korkut
Korkut - 2 yıl Önce

Bu erteleme işi vatandaşa değil iyilik,en büyük kötülüktür.Her öderken skintiya giren fakir fukara, aşırı ölçüsüz harcama yapıp odeyebilecegi tutarın 3 katını öderken ne hale gelecek farkindamisiniz?Böyle absürd,vatandaşın tamamiyle aleyhine bir durum yaratmayın.Buna kaş yapayım derken, göz çıkarmak denir.

Hak,
Hak, - 2 yıl Önce

Tebrikler zaten şunun şurasında ne kalmıştı 1 Eylül

Kimse Aptal değil!
Kimse Aptal değil! - 2 yıl Önce

deprem olmuş 7 ay bu saatten sonra 3 ay fatura etle neden??? kime ne fayda sağlıyacak

ALİ DOĞAN
ALİ DOĞAN - 2 yıl Önce

Daha önce de 3 ay ertelenmiştir diye açıklama yapıldı günü gelince hepsini geçikme zamları ile aldılar toplu yatırmak gerekti ne kadar büyük olay ne kadar güzel bunun bir haber değeri yok bu dönemde 3 ay bu faturalar alınmayacak dense amenna lütfen vatandaş la alay etmeyin sayın vekiller sayın yerel medya çalışanları hepinize saygılar


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109