Restoranlarda Güvenli Hizmet Dönemi

Türk Standartları Enstitüsü, normalleşme sürecine geçildiğinde restoranlarda alınacak tedbirleri belirledi. Restoranlarda masalar arasındaki mesafeye dikkat edilecek, müşteriler HES kodu sorgulanarak içeri alınacak.

Restoranlarda Güvenli Hizmet Dönemi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında restoranlar, paket servis ve gel-al hizmeti vermeye devam ediyor.

Türk Standartları Enstitüsü ile Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği bir protokol imzaladı. Normalleşme sürecine geçildiği zaman restoranlarda olması gereken standartlar belirlendi.

Restoranlarda masalar sosyal mesafeye uygun şekilde hazırlanacak. Her masada hijyen ürünleri yer alacak. Çatal, kaşık ve bıçaklar paketli şekilde masaya koyulacak.

HES KODU SORULACAK, ATEŞ ÖLÇÜMÜ YAPILACAK

Masalar her müşteriden sonra temizlenecek, gerekirse dezenfekte edilecek. Türk Standartları Enstitüsü uzmanları gerekli denetimleri yapacak.

TSE Uzmanı Elif Kırbaş, işletmelerin içeride aynı anda bulunması gereken kişi sayısı kadar müşteri alacağını söyledi.

"İçeri girildiği andan itibaren HES kodu sorulacak, ateş ölçümü yapılacak. Denetimlerde Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu kurallara da içerir şekilde şartları sağlayan kuruluşlarımız, TSE COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi almaya hak kazanacak."

Belgenin geçerlilik süresi bir yıl olacak. İşletmeler başvurularını Türk Standartları Enstitüsünün internet sitesinden yapabilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Battal
Battal - 1 ay Önce

Erkekse bı kişi gelsin ateş ölçmeye,onu münasip bir yerine............sam şerefsizim.Vatandaslari aşağılamayi bırakın.Herkes haddini bilsin.Sonra olacak garip garsonlara olur ki buna kimsenin haddi ve hakkı yoktur.

Huzeyfe
Huzeyfe - 1 ay Önce

Oldu olacak gelin gece evlerde koğuş sayımı da yapın! Kim var,kim firar.HasbünAllahi ve ni'mel Vekilllll.

Emir
Emir @Huzeyfe - 1 ay Önce

Halbuki fanatiği olduğun AKP başta olsaydı böyle mi olurdu, Huzeyfe.

SIRADAKİ HABER

banner7